Pogoda a klimat

Pogoda zmienia się w czasie, dlatego o określonym typie pogody możemy mówić wtedy, gdy przez kilka bądź kilkanaście godzin lub dni poszczególne składniki pogody utrzymują się w niezmienionej formie.

Prognozowanie pogody

Kiedys opracowywanie prognoz pogody bylo duzo trudniejsze. Obecnie dzieki hydrodynamicznym modelom atmosfery oraz dostepnosci komputerów duzej mocy, stalo sie mozliwe tworzenie NUMERYCZNYCH PROGNOZ POGODY, tj.

Jak przewidzieć pogodę na podstawie obserwacji chmur?

Chmury wysokie, zwłaszcza cirrusy i cirrostratusy, poja­wiające się na zachodniej stronie nieba i stopnio­wo zagęszczające się, są na ogół zwiastunem fron­tu ciepłego, przynoszącego pogorszenie pogody.

Atmosfera, klimat, pogoda

Skladniki pogody: cisnienie, wiatr, zachmurzenie, naslonecznienie, temperatura powietrza, opady.

Wpływ pogody na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Temu dyktatowi pogody podlegają również schorzenia układu trawiennego. Liczba meteoropatów (ludzi wrażliwych na zmiany pogody) rośnie wraz z rozwojem cywilizacji. W Wielkiej Brytanii wpływ pogody na zdrowie traktuje się bardzo poważnie.

PROGNOZA POGODY

PROGNOZA POGODY — przewidywanie pogody(przez służbę meteorologiczną) na podstawiemap synoptycznych, które wskazują stan pogodyna poszczególnych terenach i umożliwiają z pewnymprawdopodobieństwem przewidywanie pogodyna pewien okres czasu naprzód; prognozawskazuje ogólnie, jakiej pogody można się spodziewaćna danym terenie, ale w poszczególnychmiejscowościach mogą występować lokalne odchylenia.

Przewidywanie pogody

Obserwacje (pomiary) meteorologiczne prowadzone według ustalonych, jednolitych zasad oraz informacje dostarczane przez satelity meteorologiczne są podstawą opracowywania map synoptycznych (map pogody) i progno­zowania pogody.

Jak jest opracowywana prognoza pogody?

Następnie wzbogacali je, opisując zjawiska najczęściej towarzyszące danym układom ciśnie­nia i w ten sposób powstawały mapy pogody. Głównym problemem przy formułowaniu pro­gnozy pogody był zawsze czas, ponieważ podsta­wowym wymogiem stawianym prognozom pogody jest ich aktualność.

POGODA

POGODA — całokształt zjawisk fizycznych występującychw atmosferze w danej chwili lubw pewnym okresie czasu nad danym terenem. Przewidywaniem (prognozą) stanów pogody zajmujesię tzw.

MARTWA POGODA, tom poezji L. Staffa

MARTWA POGODA, tom poezji L.

KIEDY BĘDZIE SŁOŃCE I POGODA

Kiedy będzie słońce i pogoda, Wstąpże, Jasiu, do mego ogroda, Nawąchasz się kwiatka pachnącego, Napatrzysz się rumieńca mojego.

Słówka - pogoda

 

es regnet – pada deszcz

die Sonne scheint – świeci słońce

se ist heiβ – jest gorąco

die Blätter fallen – liście spadają

es ist frostig – jest mroźno

es ist neblig – jest mgliście

es blitzt -błyska się

es ist windig – jest wietrznie

es ist kalt – jest zimno

es schneit – pada śnieg

es donnert...

Słówka - pogoda, katastrofy

es regnet – pada deszcz

die Sonne scheint – świeci słońce

se ist heiβ – jest gorąco

die Blätter fallen – liście spadają

es ist frostig – jest mroźno

es ist neblig – jest mgliście

es blitzt -błyska się

es ist windig – jest wietrznie

es ist kalt – jest zimno

es schneit – pada śnieg

es donnert -...

Prognozowanie pogody - Klatka meteorologiczna

Klatka meteorologiczna to drewniana skrzynka ustawiona na wysokosci 2 m nad poziomem terenu, majaca przewiewne sciany, pomalowane na bialo dla odbijania promieni slonecznych, mieszczaca zestaw przyrzadów meteorologicznych.

Prognozowanie pogody - Predkosc i kierunek wiatru

Wiatromierz i anemometr to przyrzady sluzace do obserwacji kierunku i predkosci wiatru. Wskazanie wiatromierza odczytuje sie z wychylenia plytki, a w anemometrze czaszowym z predkosci obrotów wiatraczka, te zas mierzone sa natezeniem pradu, który wytwarza pradnica, sprzezona z wiatraczkiem. Kierunek wiatru...

Prognozowanie pogody - Cisnienie atmosferyczne

Aneroid, barometr sprezynowy sluza do pomiaru cisnienia powietrza. Barometr jest zaopatrzony w sprezyste pudlo z wypompowanym powietrzem. Cisnienie zewnetrzne powoduje wyginanie wieka pudla, czemu przeciwstawia sie jego sprezystosc. Ruchy wieka przenosza sie na ruch wskazówki, która na skali pokazuje wielkosc...

Prognozowanie pogody - Opady

Deszczomierz (pluwiometr, ombrometr) to przyrzad sluzacy do mierzenia sumy opadów. Zaopatrzony jest w walcowate naczynie o okreslonym polu górnego otworu oraz menzurke do pomiaru ilosci wody. Samopiszacy przyrzad do notowania sumy opadów to pluwiograf (ombrograf).

Totalizator to deszczomierz z urzadzeniem do...

Prognozowanie pogody - Wilgotnosc powietrza

Higrometr - przyrzad do obserwacji wzglednej wilgotnosci powietrza przy wykorzystaniu wlasciwosci wydluzania sie ludzkiego wlosa wskutek zwiekszonej wilgotnosci. Samopiszacy higrometr nazywa sie higrografem, a jego zapis - higrogramem.

Psychrometr - przyrzad do obserwacji wzglednej wilgotnosci powietrza. Sklada...

Prognozowanie pogody - Temperatura powietrza

Termometr - to dobrze wszystkim znany przyrzad do pomiaru temperatury.

W meteorologii uzywa sie termometru stacyjnego do pomiaru aktualnej temperatury powietrza. Jest on zaopatrzony w skale Celsjusza. Sklada sie ze zbiorniczka z rtecia i zlaczonej z nim rurki, zasklepionej u góry. Pod wplywem rozgrzewania sie...

Prognozowanie pogody - Sonda meteorologiczna (balon meteorologiczny)

To malenki balonik zaopatrzony w niezbedne przyrzady meteorologiczne wypuszczany po to aby zbadac warunki atmosferyczne jakie panuja w wyzszych warstwach atmosfery. Taki balonik jest wypuszczany dwa razy dziennie w 1100 punktach na calym swiecie. Wyniki pomiarów (temperatura, wilgotnosc, cisnienie atmosferyczne)...