Żeby te wszystkie cele osiągnąć, żeby Polskę moralnie odrodzić, pragnął Skarga, żeby jego pisma mogli czytać wszyscy, i właśnie dlatego troszczył się tak bardzo o piękno i jasność, a jednocześnie o prostotę swoich pism: jak Polska Polską, żaden inny - do dziś dnia - kaznodzieja nie zespolił tak doskonale piękna stylu i jasności wykładu z prostotą, jak żaden nie może się równać ze Skargą siłą uczucia i polotem kaznodziejskim.
Piotr Skarga urodził się w Grójcu na Mazowszu, w ubogiej, mieszczańskiej rodzinie. Dzieła pisarskie Piotra Skargi były ściśle związane z jego działalnością religijną, społeczną i polityczną.
W kazaniu siódmym, O prawach niesprawiedliwych, które stanowią piątą chorobę Polski, Skarga rozwija tę samą myśl, którą uzasadnił już Modrzewski, że bez praw sprawiedliwych nie może być prawdziwej wolności i że się bez nich żadne państwo ostać nie może; po czym mówi o prawach niesprawiedliwych, do których oprócz prawa Neminem captivabimus, prócz zniesienia sądów biskupich, oprócz ...
Piotr Skarga był doradcą króla i kaznodzieją królewskim. Skarga zaleca podnieść rangę Senatu oraz umocnić centralną władzę.
SKARGA PIOTR, ur.
Właśc. P. Powęski, ur. 1536, zm. 1612, teolog, pisarz, działacz kontrreformacji, jezuita. Pochodził z osiadłej na Mazowszu drobnej szlachty, studiował w Akademii Krakowskiej. Był pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej (od 1579), założycielem kolegiów w Połocku, Rydze, Dorpacie, kaznodzieją...
Dusty – zakurzony
Rude – Niegrzeczny
Stringy- Żylasty
Tough – twardy
Filtry- Brudny
Salty – przesolony
Tasteless - Bez smak
Vinegary – Cierpki
Late – Późny
Stained – Splamiony
Torn – Rwany
Watery – Wodnisty
Off – wyłączony
Stale – Nieświeży
Attendant - Człowieka ...
Inny ton, inny charakter mają Kazania sejmowe Piotra Skargi. Skarga nawołuje do opamiętania, do zaprzestania wyzysku chłopów, do życia zgodnego z Ewangelią.
• Piotr Cedzyna wyjechał z kraju na nauki, zdobywając wykształcenie i zawód 5. Jego syn Piotr ma inne poglądy.
Doktor Piotr powinien wytłumaczyć swemu ojcu gdzie tkwi zło w jego postępowaniu. Uważam jednak, że nie wszyscy bohaterowie Stefana Żeromskiego dokonali właściwego wybory (Tomasz Judym i doktor Piotr).
Do grona twórców epoki renesansu, którym na sercu leżało prawdziwie pojmowane dobro kraju, należy zaliczyć Piotra Skargę - wielkiego patriotę i znakomitego pisarza, autora nieśmiertelnych "Kazań sejmowych".
Piotr Pietrowicz Łużyn, narzeczony Duni, człowiek pozbawiony zasad moralnych, małostkowy, wyrachowany, udający troskliwego, by zdobyć rękę pięknej, ale biednej dziewczyny.
Problem obywatela, państwa i jego reform występuje w renesansowej publicystyce Andrzeja Frycza Modrzewskiego i księdza Piotra Skargi.
Piotr Skarga, dzięki działalności filantropijnej, został nadwornym kaznodzieją króla Zygmunta III Wazy. Kazanie VI "O monarchii i królestwie" - Skarga uważa, że najlepszą formą rządu jest jednowładztwo, którego nie można jednak utożsamiać z absolutnym samowładztwem.
Ksiądz Piotr zajął stanowisko oczekującego na gest Boga, nie próbował Go pospieszać i nie żądał od Niego wizji przyszłości. Konrad jest wielki w swym buncie, Ksiądz Piotr – w pokorze.
W tym kazaniu Skarga zastosował emocjonalny styl, oraz logiczną formę wypowiedzi ( obraz konania Polski, wskazanie przyczyn jej śmierci, ukazanie jej zasług i oddanie głosu umierającej).
Piotr widzi jadące na wschód kibitki, wypełnione młodziutkimi więźniami, uczniami i studentami.
Piotr pomimo sławy i uznania jego talentu filozofa, nauczyciela został dwukrotnie potępiony przez Kościół w 1121 roku na synodzie Soissons (jego pierwsza rozprawa teologiczna „O Trójcy Świętej” skazana na spalenie; został zmuszony do przebywania w klasztorze św.