Pierwsi ludzie na księżycu

Czytaj Dalej

Jak wyglądał pierwszy pobyt na Księżycu?

Pierwszym zadaniem było oczywiście umieszczenie tablicy i zatknięcie amerykańskiej flagi. Ludzie z zapartym tchem oglądali słabej jakości obraz rejestrowany przez niewielką kamerę z ładownika.

Człowiek na księżycu

Stawiając nogę na pylistej glebie, powiedział: "To mały krok człowieka, lecz wielki skok ludzkości". Od początku podboju jedynie 12 ludzi postawiło stopę na Księżycu.

Księżyc - ZJAWISKA NA KSIĘŻYCU

Do najbardziej interesujących zjawisk na sferze niebieskiej należą bez wątpienia zaćmienie Księżyca i Słońca, zdarzające się wtedy, kiedy Ziemia znajduje się w przybliżeniu na prostej łączącej środki obu tych ciał.

W przypadku zaćmienia Księżyca Ziemia znajduje się między Słońcem a...

Jak wyglądał pierwsz lot na Księżyc?

Stawiając nogę na pylistej glebie, powiedział: „Ten mały krok człowieka jest wielkim krokiem ludzkości".

Loty na Księżyc

Mimo to zmodyfikowany program Apollo, przemianowany teraz na „Skylab", był prowadzony dalej - w 1973 roku na orbitę około­ziemską wyniesiona została pierwsza amerykańska stacja kosmiczna.

Na,przy, w.... - słówka

in-w,

an-przy,

auf-na,

neben-obok,

zwischen-po-między,

vor-przed,

hunter-za,

über-nad,

unter-pod,

geger-übur-naprzeciwko,

sich befinden-znajdować się,

sein-być,

stehen-stać,

liegen-leżeć,

hängen-wisieć.

dasFenster-okno,

dasFensterbrett-parapet,

dasPoster-plakat,

dieWand-ściana...

Pierwsza pomoc

 Cele udzielania pierwszej pomocy: atowanie zycia/zdrowia ludzkiego,ograniczenia skutków urazów& agłych zachorowań,opieka nad poszkodowanym.

Podział na grupy produktów spożywczych i ich charakterystyka

PRODUKTY ZBOŻOWE:źródło węglowodanów(zwłaszcza skrobia&błonnik),dostarczają energii;mała zawartość tłuszczu; białko niepełnowartościowe roślinne;składniki mineralne:żelazo niehemowe,magnez,cynk,wit.z gr.B.

MLEKO:pokarm dla młodych ssaków,zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze poza...

Podział na grupy produktów spożywczych i ich charakterystyka cz.2

ZIEMNIAKI:Skład chemiczny ziemniaków:sktobia(15-18%),substancje białkowe(1,2%),skł.mieneralne(1%), tłuszcz (0,1%),woda(60-70%),witaminy(C,B1,B2).Najbogatsza w białko,skł.mineralne i wit jest warstwa podskórna. Największa zawartość witaminyCwZiemniakach jest jesienią. Wartość odżywczą ziemniaków...

Dzisiejsze spojrzenie na wartość literatury polskiej okresu średniowiecza

W dziedzinie poezji podobną rolę odgrywa Bogurodzica - pierwszy polski wiersz, pierwsza polska pieśń religijna. Ludzie wyprzedzający epokę głoszą idee niepopularne, ludzkość musi do nich dojrzeć, by móc je zrozumieć.

Polaków portret literacki— obiektywizm .Rozwiń temat na podstawie jednej lub wielu epok

Ważną częścią narodu jest lud z jego tradycjami, kulturą, wierzeniami (ballady, II cz. Lud jest dla nich ostoją wartości moralnych, głębokich, płynących z doświadczenia i tradycyjnych prawd życiowych (II cz.

„Snuć miłość", wątek miłosny - Jego rola i sposób prezentacji w różnych okresach literackich (na wybranych przykładach)

Pisarz kreuje więc sposób jej wyrażania, ujmuje ją w formę literacką, nadaje kształt słowny uczuciom, które wpływają na zachowania zwykłych ludzi. Romantycy pierwsi odważyli się tak wiele mówić o miłości i przełamali tabu, ale jeszcze krępował ich gorset konwencji.

Idea ojczyzny jako najwyższego dobra (na podstawie wybranych utworów literatury polskiej)

Ojczyzna to pierwsza, najważniejsza matka, „Która gniazdem jest matek wszystkich ".

Postawa pisarzy wobec krzywdy społecznej na przykładach znanych ci utworów literatury staropolskiej, romantycznej, pozytywistycznej i młodopolskiej.

II - W tym dramacie obrzędowym, ludowym mamy do czynienia z tak gorącym protestem przeciw uciskowi i krzywdzie ludzkiej, jakiego nie znała dotąd literatura polska.

Literatura reagująca na wydarzenia; sztuka na usługach; utylitaryzm pewnych epok.

Dzięki jego “Pamiętnikom” możemy poznać ludzi i obyczajowość tamtych czasów. Już w pierwszej części jest ukazany negatywny stosunek Polaków żołnierzy do walki o dobro kraju.

Romantyczne i współczesne myślenie o wolności. Rozważ problem na wybranych utworach literackich

On zawsze zostanie Święty i czysty jak pierwsze kochanie”. Księgi kończą się litaniem do Boga o wojnę powszechną za wolność ludów. Bohaterowie zostaną zapomniani, a na pierwszy plan wysunie się tragedia jednostki i problemy indywidualne.

Romantyczne i współczesne myślenie o wolności. Rozważ problem na wybranych utworach literackich

On zawsze zostanie Święty i czysty jak pierwsze kochanie”. Księgi kończą się litaniem do Boga o wojnę powszechną za wolność ludów.

Świat OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH i łagrów sowieckich na podstawie poznanych utworów.

Jednak przed eksterminacją należało więźniów maksymalnie wykorzystać - praca ponad siły, eksperymenty na ludzkim ciele, po śmierci natomiast wykorzystywano ludzki tłuszcz i skórę na mydło lub abażury.

„SAMOTNOŚĆ, cóż po ludziach?” – najciekawsze Twoim zdaniem literackie portrety bohaterów skazanych na samotność z wyboru.

Zupełnie innym, zdawać by się mogło, bohaterem, który skazał się na samotność wśród ludzi, był doktor Judym z powieści Stefana Żeromskiego Ludzie bezdomni.