Patronat

Czytaj Dalej

HISZPANIA, Reino Español, Królestwo Hiszpańskie - KOŚCIÓŁ KATOLICKI: PATRONAT KRÓLEWSKI

González Zumárraga, Problemas del Patronato Indiano a través del „Govlerno Eclesiástico Pacífico" de Fr. The Rise and Fall of the Patronato Real, Ch 1961; J.

MISYJNY PATRONAT I KONGREGACJA

Osłabło też polityczne znaczenie i ekonomicznazamożność dwóch państw, Hiszpanii i Portugalii, które sprawowały patronat misji.

Prawo patronatu

Dotyczyło wyzwoleńców w sferze prywatnoprawnej . Określało wzajemny stosunek między wyzwalającym, a wyzwalanym. Wyzwolony był zobowiązany do szacunku i posłuszeństwa, z tego też powodu nie mógł pozwać patrona przed sąd bez zgody pretora. W ogóle niedopuszczalne było wniesienie skargi infamującej jak...

Patronat Portugalii

Portugalia nie stworzyła w Azji i Afryce swoich państw kolonialnych. Miała natomiast zorganizowanąkolonię, Brazylię, w Ameryce Południowej.

Brazylia stała się terenem działalności franciszkanów, lecz do połowy XVI wieku utworzyli oni tam zaledwiekilka placówek misyjnych. Systematyczną działalność...

Patronat Hiszpanii

Antyle, szczególnie wyspy Haiti, Kuba, Jamajka (Santiago) i Puerto Rico, stały się pierwszymi koloniamihiszpańskimi i pierwszymi terenami misyjnymi w Ameryce Środkowej.

Kolumb podczas drugiej wyprawy zabrał dwunastu zakonników, ale ich działalność misyjna nie przyniosłarezultatów, dopiero następna grupa...

MISYJNY PATRONAT I KONGREGACJA - Rozwój terytorialny i organizacyjny

Filipiny na Dalekim Wschodzie stały się terenem rozkwitu misji, gdy zakończyła się wojna o nie między Portugalią i Hiszpanią. Szybko też nabrały charakteru kraju katolickiego. Hiszpanie założyli miasto Manilęi poddali wyspy władzy swego wicekróla w Meksyku.

Misje rozpoczęli augustianie, a...