Dla zastawki dwudzielnej miejsce uderzenia koniuszka serca wr 5 lewej przestrzeni międzyżebrowej przyśrodkowo od linii sutkowej.
Ccwa sercowa zakrzywia się w pętlę sercową i poszerzając się różnicuje w zatokę żylną (sinus renosus), przedsionek (atrium), komorę (uentriculus) oraz opuszkę serca (bulbus cordis).
Oprócz właściwego mięśnia pracy w sercu występuje swoisty mięśniowy układ przewodzący, który reguluje rytmiczne ruchy serca.
Skurcze serca są kontrolowane przez układ nerwowy zwany węzłem zatokowo-przedsionkowym. Serce nie jest po prostu jedną pompą, czyli pojedynczą pustą torbą; można je raczej porównać do dwóch pomp położonych tuż obok siebie.
Ciśnienie rozkurczowe wynosi 80 jednostek wtedy, gdy serce z powrotem napełnia się krwią. Ciśnienie krwi, podobnie jak prędkość i siła pulsu, informuje lekarza o stanie serca pacjenta.
Serce dziecka bije szybciej od serca osoby dorosłej. Serce mogłoby napełnić wannę krwią w ciągu 15-20 minut. Jak tylko stajemy się aktywni i zaczynamy się ruszać, tempo bicia serca wzrasta, podobnie jak ilość krwi tłoczonej przy pojedynczym uderzeniu.
Mówiono, że nieczuli ludzie mają serce z kamienia, lojalni mają wierne serce, dzielni mają lwie serce. Poza tym krew przepływająca przez prawą stronę serca jest bardzo uboga w tlen, jako że znajduje się właśnie w drodze do płuc, gdzie zostanie utlenowana.
Chore serce bije zwykle w szybszym tempie, z mozołem usiłując utrzymać krew w ruchu. Serce bardzo sprawnego sportowca może bić tylko 50-60 razy na minutę, ponieważ pompowanie krwi nie sprawia mu większej trudności.
Nadwaga zmusza serce do nadmiernej pracy, gdyż musi ono pompować krew do mięśni, z wysiłkiem usiłujących wprawić w ruch ciężkie ciało. W najgorszym razie nadwaga bywa przyczyną choroby serca.
Choroba naczyń wieńcowych, zwana także chorobą niedokrwienną serca albo miażdżycą, należy do najpowszechniejszych chorób serca i jest spowodowana zwężeniem naczyń krwionośnych, niosących krew zawierającą tlen do mięśnia sercowego.
Taki zawał serca spowoduje zatrzymanie pracy serca i śmierć, o ile nie podejmie się natychmiast czynności reanimacyjnych. Wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i palenie papierosów znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca.
Wadliwa zastawka może być zwężona, przez co serce musi wykonać większy wysiłek, pompując krew przez tę zastawkę. Z kolei przez nieszczelną zastawkę krew będzie cofała się, co zmusza serce do większego wysiłku.
Zabiegi chirurgiczne na sercu wykonuje się w celu poprawienia poważnych wad zastawek. Lekarze zalecają przeprowadzenie tej operacji, zanim zmiany w sercu pacjenta będą zbyt zaawansowane, a objawy staną się nazbyt dokuczliwe.
Jednakże u małych dzieci występują jeszcze inne problemy z sercem, u niektórych wykształcają się otwory, przez które krew może przepłynąć z jednej części serca do drugiej.
Główną trudnością w wykonywaniu większej, odpowiadającej potrzebom, liczby zabiegów transplantacji serca jest niedobór dawców. Badania nad sztucznym sercem, które uratowałoby o wiele więcej ludzi, mogą w przyszłości rozwiązać ten problem.
Naturalny rozrusznik serca, czyli zatoka, narzuca określony rytm pracy serca. Ważne jest, by ta regularność została zachowana, ale czasami dochodzi do zmian częstości pracy serca; mówimy wtedy o zaburzeniach rytmu serca (arytmii).
Maszyna badająca rytm pracy serca, nosząca nazwę elektrokardiografu (EKG), rozpozna wszelkie sygnały reakcji odrzuceniowej, które najczęściej występują od jednej do trzech dób po operacji. Statystyki dotyczące przeszczepów serca poprawiają się z roku na rok.
Oznacza to, że funkcje serca i płuc mogą być kontynuowane nawet po wyjęciu serca przez chirurgów podczas operacji. 1923) opracował metodę pozwalającą na odżywianie serca i podtrzymywanie pracy układu krążenia do momentu, kiedy nowe serce będzie w stanie przejąć funkcje starego narządu.
Fachowa nazwa ataku serca brzmi: zawał mięśnia sercowego. Ataku serca nie należy mylić z niewydolnością krążenia, polegającą na nieefektywnej pracy jednej z komór serca tłoczących krew do organizmu.
Najważniejszym objawem ataku serca jest silny, ściskający lub piekący ból zlokalizowany w klatce piersiowej (najczęściej w okolicy zamostkowej) trwający od około pół godziny do godziny. Pacjent może zgłaszać nudności, duszność, bywa spocony i często ma niemiarową akcję serca.