LITERATURA SŁOWIAŃSKA, Cours de la litterature slave, potocznie Prelekcje paryskie

: szczególną misję w walce z „ludźmi przeszłości" pod wodzą wielkiego człowieka, który wcieli „nowe objawienie" i wyprowadzi ludzkość z kryzysu, przypisywał poeta Słowianom, jako nie zarażonym racjonalizmem, i Francuzom, jako narodowi czynu.

La CAMARGUE

Francja), nizinny, bagnisty, rezerwat zoologiczno-botaniczny słynny z flamingów i innych ptaków, hodowla białych koni i małych czarnych byków używanych do złagodzonej formy walki byków (w Nimes i Arles), której celem jest zerwanie sznureczka (dawn.

La CHASSE SPIRITUELLE

la szas spiritiięl) Fr. , 'Duchowe łowy', jedna z najsłynniejszych mistyfikacji literackich XX w.

La COMEDIE - FRANCAISE

1680 z rozkazu Ludwika XIV, był pierwszym teatrem subwencjonowanym przez państwo i stał się pierwowzorem teatrów narodowych. La Maison de Moliere) w teatrze du Petit-Bourbon.

La COSA NOSTRA

koza) Nazwa (ujawniona po raz pierwszy w 1962 przez gangstera Joe Valachi, który w więzieniu został konfidentem policji) organizacji przestępczej w USA (powstałej w czasach prohibicji, 1920-33, z amer.

PANNA MALICZEWSKA, Sztuka w 3 aktach

, ukazująca los początkującej aktorki Stefy Maliczewskiej, dziewczyny z proletariatu, która by wybić się w teatrze i wydobyć z nędzy, musi zostać utrzymanką adwokata Dauma, potem Boguckiego, przy czym opinia społ.

POLOGNE (LA) HISTORIQUE, LITTERAIRE, MONUMENTALE ET ILLUSTREE (zw. w skrócie Pologne illustree)

POLOGNE (LA) HISTORIQUE, LITTERAIRE, MONUMENTALE ET ILLUSTREE (zw. Stachowicza, zyskała dużą popularność; ośmiokrotnie wznów, do 1857, była wysoko oceniana przez franc.

POLOGNE (LA) HISTORIQUE, LITTERAIRE, MONUMENTALE ET PITTORESQUE (zw. w skrócie Pologne pittoresque lub Polska malownicza)

POLOGNE (LA) HISTORIQUE, LITTERAIRE, MONUMENTALE ET PITTORESQUE (zw. miast, krajobrazu, zabytków, kultury, folkloru, i dawnej: obszerny zarys historii (Chodźki, w t.

POLONAIS, LE. Journal des interets de la Pologne, miesięcznik

Niezgodnie z projektem Mickiewicza (prwdr. 4 Dzieł 1868), który miał być pierwotnie redaktorem, pismo, w teorii neutralne politycznie, w praktyce reprezentowało stanowisko Hotel Lambert.

La GIOCONDA

La Gioconda tragedia (1898) Gabriela d'Annunzio; młody rzeźbiarz, Lucio Settala, zakochuje się w swej modelce imieniem Gioconda, która stała się jego natchnieniem, i porzuca dla niej kochającą żonę, Sylwię; wielki sukces Eleonory Duse (której autor dedykował sztukę) w roli tytułowej.

La GIRALDA

chiralda) Słynna wysoka, kwadratowa wieża i dzwonnica przylegająca do katedry w Sewilli (Andaluzja, Hiszpania), dawny minaret mauretański (1181-96); nazwa od posągu Wiary umieszczonego na szczycie i obracającego się z wiatrem; hiszp.

POZNAŃ a literatura polska

sekwencje i pieśni bpa Jana z Kępy Łodzi, przez kilka lat' po 1374 przebywał w mieście kanonik Janko z Czarnkowa, a 1398-1400 burgrabią pozn. Powstawały liczne utwory okolicznościowe i panegiryczne, zwzane z ważniejszymi osobistościami i wydarzeniami w mieście, jak np.

IVRY - LA - BATAILLE

iwri-labatąj) Miejscowość nad rzeką Eure, w pobliżu Evreux w płn. Jeśli utracicie chorągwie, podążąjcie za moim białym pióropuszem!

de LA FAYETTE

; po separacji z mężem osiadła w Paryżu. Utalentowana, inteligentna i wykształcona, cieszyła się przyjaźnią ludzi wybitnych, takich, jak Menage, Huet, Segrais, pani de Sevigne, a w późniejszych latach, 1665-80, La Rochefoucauld.

LA MANCHA

Rycerz z La Manczy zob.

LA PEROUSE Jean Francois de Galaup

Wyprawa zabrała z sobą wielu uczonych; w 1786 zbadano wybrzeża Patagonii, Wyspę Wielkanocną, Sandwich, wybrzeża Ameryki od Alaski ku południowi, Filipiny, w 1787 Tajwan, M; Japońskie, Sachalin i Kamczatkę, skąd jeden z pasażerów, baron J.

LA RABIDA

Przyjęto tu Krzysztofa Kolumba, gdy w 1485, wyczerpany, prosił o chleb i wodę dla swego syna Diega, wracając z Portugalii, gdzie daremnie usiłował pozyskać króla Jana II dla swych planów podróży na zachód.

de LA SALLE Rene Robert Cavelier

Spłynąwszy w 1682 po Mississippi, osiągnął przez prawy kanał delty Zatokę Meksykańską i w imieniu króla objął uroczyście w posiadanie ziemię, którą nazwał, od imienia króla, Luizjaną; po pobycie we Francji powrócił do Luizjany z 200 żołnierzami, ale mimo niesłychanych wysiłków, nie zdołał ani tym, ani (w 1686) następnym ...

de LA VALETTE Emilie Louise de Beauharnais

Gdy zalecał się do niej Ludwik, brat Napoleona I, ten wydał ją za swego adiutanta, hrabiego de la Valette, i mianował go naczelnym dyrektorem poczt; odwołany ze stanowiska w 1814, otrzymał wyrok śmierci za ponowne objęcie swych funkcji w czasie Stu Dni (zob.

La MADELEINE

Marii Magdaleny w Paryżu, o fasadzie wychodzącej na rue Royale i plac Zgody, na wzór antycznej świątyni gr. , otoczony 52 kolumnami korynckimi, z bogato zdobionym fryzem. Nowa konstrukcja Coutura z 1777 została nie dokończona.