Para zakochanych

Para zakochanych

Czytaj Dalej

Najsłynniejsi literaccy kochankowie. Przedstaw pary na przykładzie wybranych utworów z różnych epok.

Choć Tristan i Izolda nie zakochali się w sobie świadomie, to chcą być razem. Niestety powieść ta nie jest symbolem dotyczącym wszystkich zakochanych.

Maria Pawlikowska – Jasnorzewska - Epitafium zakochanej

Obtoczona światu i jawie,

Ziemskim okryta całunem,

Leżała kiedyś

Krzyżem na trawie,

Rozpamiętując pocałunek...

(Krystliazacje, 1937)

Stany skupienia wody - Stan gazowy - para wodna

Para wodna tworzy się przez parowanie i powyżej 100o C czyli temp. Często para wodna mylona jest z mgłą, mgła to drobne kropelki wody, para wodna natomiast jest niewidoczna i tworzy się wszędzie.

Budowa ludzkiego oka - DLACZEGO CZŁOWIEK MA PARĘ OCZU?

Gdy patrzymy na przedmiot ustawiony bardzo daleko od nas osie patrzenia obu oczu ustawione są prawie równolegle. Jeżeli przedmiot ten będziemy zbliżali w naszym kierunku, to mięśnie gałek ocznych będą zmieniać położenie gałek tak by osie widzenia podążały za tym przedmiotem, a tym samym przecięły...

Dziedziczność - Pary chromosomów

Komórka każdego człowieka ma 46 chromosomów, ułożonych w pary, przy czym jeden chromosom z każdej pary pochodzi od ojca, drugi od matki. W chromosomach występują pewne różnice: kobieta posiada wszystkie 23 pary w kształcie X, podczas gdy mężczyzna posiada 23 chromosomy w kształcie X i drugie 23 w...

Epoka pary w górnictwie

Pojawienie się w XVIII wieku maszyny parowej stanowiło krok milowy w górnictwie. Siła pary słu­żyła wentylacji i wypompowywaniu wody z pod­ziemnych chodników, jak również wydobywaniu na powierzchnię ciężkich wózków z urobkiem. Ko­lej żelazna przewoziła następnie duże ilości surowca wszędzie...

Endo-, para-, i autokrynna droga przekazu informacji biologicznej

Ta sama substancja może działać w różnych warunkach na drodze endokrynnej i parakrynnej. Przykładem jest interferon (w warunkach fizjologicznych działa na drodze parakrynnej, stosowany jako lek – podawany drogą pozajelitową – działa na drodze neurokrynnej).

BELÉM do PARA

,stolica stanu Para, ma liczne zabytki sakr. , w tym 869 167 katolików,49 parafii i 450 punktów duszpast.

Środki para - i pozataryfowe.

Do parataryfowych zalicza się najczęściej te środki nie będące cłami, które powodują ograniczenia w handlu zagranicznym i mają skutki identyczne, jak cła. Najczęściej przez środki pozataryfowe rozumie się inne niż cła i środki parataryfowe bariery ograniczania obrotów towarowych z zagranicą.

Omnis amans amens – Każdy zakochany jest szaleńcem

Jonathan Haidt, psycholog ewolucyjny z University of Virginia, radzi swoim studentom zainteresowanym fenomenem zakochania, by jeśli są zakochani, czytali to, co o miłości piszą poeci.

Przemiana termodynamiczna gazów i pary wodnej

jeden z termodynamicznych parametrów stanu może być podczas przemiany stały (izoproces) lub też mogą być narzucone pewne warunki przeprowadzania procesu.

Para biokinematyczna

para biokinematyczna; ruchome połączenie dwóch członów kostnych w stawie.

PARA

para - przy, obok, za.

Nagrzewanie częściowe parą i powietrzem

Częściowe zabiegi nagrzewania parą lub powietrzem były często stosowane w wieku XIX i na początku bieżącego stulecia. Obecnie stosuje się je rzadko. Istnieją dwie metody częściowego nagrzewania parą:

-    łaźnie szafkowe,

-    natrysk parowy.

Łaźnie szafkowe były stosowane na kończyny, na...