Orzech, orzech włoski

Symbolicznie w dużym stopniu odpowiada migdałowi. W literaturze chrzęść, niejednokrotnie wspominany jako symbol człowieka: zielona powłoka jest symbolem ciała, twarda skorupa — kości, a słodkie jądro — duszy.

Jako symbol Chrystusa gorzka powłoka to Ciało Chrystusa, które przeszło gorzką Mękę...

Orzech włoski

Od dawna orzech jest uprawiany w Europie, również w Polsce, jako drzewo owocowe. Orzech włoski wyrasta do 25 m wysokości. Orzech kwitnie w kwietniu lub maju.

Leszczyna pospolita, orzech laskowy

Olej pozyskiwany z orzechów jest używany jako olej jadalny albo stosowany do produkcji farb. Ten gatunek różni się od leśnej leszczyny dłuższą, rurkowatą okrywą kwiatową, całkowicie zakrywającą orzech, oraz większymi orzechami 2-2,5 cm długości.

ORZECH

Dziadek do orzechów przyrząd do łupania orzechów; zob. Przyszło na orzech dawne przysł. Twardy orzech do zgryzienia, ang.

ORZECH WŁOSKI

Orzech tworzyduże drzewa o naturalnych, wytrzymałych narozłamanie koronach, nie wymagających silnegocięcia ani w młodym, ani wr starszym wieku; należygo sadzić w rozstawie co najmniej 10x 10 m,a lepiej 12x 12 m; w krajach cieplejszych od naszegoorzech rozmnażany jest przez szczepienieodmian.

ORZECHY

   Leszczyna pospolita, orzech laskom (Coryhis avcllana). Owocem jest orzech otoczony liściastą, owłosioną okrywą.   Z orzechów można pozyskiwać olej.

Orzech włoski

Orzech włoski jest - szczególnie w pierwszych latach - nie całkiem mrozoodporny i może przemarznąć w mroźne noce. Uwagi ogólne: Pochodzący z Ameryki Północnej orzech czarny bywa także sadzony w lasach.

Orzech włoski

Orzech włoski jest to okazałe drzewo wyrastające do 20 m wysokości, pochodzące zpołudnia Europy i Azji Mniejszej. Owocem jest orzech — duży, owalny pestkowiec, okryty grubą, zieloną naowocnią.

Orzech włoski - zastosowanie

Niedojrzałe orzechy zawierają znaczną ilość witaminy C, w czym przewyższająpięćdziesięciokrotnie owoce cytrusowe (wartościowymi przetworami są, np. konfitury,orzechy w syropie).

Czym są orzechy kokosowe?

Spośród wielu owoców tropikalnych rozpowszechnione są również orzechy kokoso­we.

Brunatna plamistość orzecha włoskiego

Brunatna plamistość orzecha włoskiego — choroba grzybowa orzechawłoskiego, czarnego i szarego.

ORZECH

Orzech właściwy występuje np.