Olej lniany

Olej lniany

Czytaj Dalej

Olej parafinowy

 

Mieszanina ciekłych węglowodorów nasyconych, otrzymana w wyniku rafinacji średnich frakcji ropy naftowej. Jest to ciecz bezbarwna, bez smaku i zapachu. Stosowany głównie w lecznictwie i kosmetyce

Co ile (czy w ogóle) trzeba wymieniać olej w motocyklu?

Jeżdżę 3 sezony i ok 5 tys. km bez wymiany - trzeba wymieniać?

Czym jest olej arachidowy?

Olej uzy­skuje się z nasion. Olej arachidowy jest uważany za jeden z najlepszych olejów do smażenia, poza tym wy­korzystuje się go do produkcji wielu różnych arty­kułów: między innymi mydła, farb oraz materiałów wybuchowych.

Jakie są sposoby pozyskiwania oleju z owoców i nasion?

Nasiona te zawierają silną truciznę, jednak jeśli olej wyciska się z nich pod wpływem niskiego ciśnienia, substancje trujące pozostają w wytłokach. Techniczny olej rycynowy, w którym obecność trucizny jest dopuszczalna, używany min.

Co to jest olej krokoszowy?

Olejem zawierającym stosunkowo najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych jest olej krokoszowy.

Co to jest olej rycynowy?

Najbardziej znanym olejem roślinnym stosowa­nym w medycynie jest olej rycynowy - otrzymywa­ny z nasion rącznika. Olej rycynowy od wielu lat stosuje się jako środek przeczyszczający.

Co to jest olej chaulmugrowy (uśpianowy)?

Otrzymywany z tropikalnego drzewa olej chaulmugrowy (uśpianowy), przez wiele stuleci wyko­rzystywany był przez chińskich lekarzy w leczeniu chorób skóry, w tym również trądu.

CHORYCH NAMASZCZENIE, ostatnie namaszczenie, namaszczenie świętym olejem

Sakrament udzielany chorym w niebezpieczeństwie śmierci lub w wieku starczym w celu ich umocnienia duchowego, a w razie konieczności odpuszczenia im grzechów.

CHORYCH NAMASZCZENIE, ostatnie namaszczenie, namaszczenie świętym olejem - W KOŚCIELE KATOLICKIM

należy udzielać jedynie w niebezpieczeństwie śmierci; określił, że materią tego sakramentu jest olej z oliwek pobłogosławiony przez bpa, a formą — słowa „Per istam sanctam unctionem et suam piissimam misericordiam, indulgeat tibi Dominus quidquid per visum (auditům, odoratum, gustům et locutionem, tactum, gressum) deliquisti.

CHORYCH NAMASZCZENIE, ostatnie namaszczenie, namaszczenie świętym olejem - W KOŚCIELE PRAWOSŁAWNYM

, który praktykuje się w sytuacjach naglących, jest krótszy: w Wielki Czwartek po poświęceniu przez bpa oleju, bezpośrednio po ewangelii, kapłani udzielają sakramentu namaszczenia wszystkim obecnym w świątyni, po czym bp odmawia specjalną modlitwę, a kapłani trzymają nad jego głową ewangeliarz; obrzęd kończy się otpustem.

Działanie oleju w silniku samochodowym

Olej spełnia rolę czynnika:chłodzącego, zmywającego, uszczelniającego, ochronnego, amortyzującego, odbiera zanieczyszczenia. Na olej pracujący w silnikach oddziaływają wymuszenia: termiczne, mechaniczne, chemiczne.

Olej rycynowy — Oleum Ricini

Zawiera glicerydy kwasu rycynolowego oraz małe ilości kwasów:olejowego, linolowego i stearynowego. Dawkowanie: ½ łyżki oleju lub2—3 kapsułki jednorazowo (wg wieku).

OLEJEM LECZENIE

Karnaucha z Kijowa na leczenie różnych chorób przez "ssanie oleju".