Ocalenie

Czytaj Dalej

"By czas nie zacmil, i niepamiec" - co z dorobku literatury staropolskiej sredniowiecze - oswiecenie) uwazasz za godne ocalenia, utrwalenia w swiadomosci pokolen ?

Czy lista moich propozycji "do ocalenia" jest obszerna, czy raczej skapa? Mysle, ze mozna by uznac, dowarto-sciowac i ocalic wiecej tytulów.

OCALENIE, zbiór wierszy Cz. Miłosza

OCALENIE, zbiór wierszy Cz. koda finalna wiersza W Warszawie, z przesłaniem moralnym, przeciwstawiającym okrutnym doświadczeniom historii „dwa ocalone wyrazy: Prawdę i Sprawiedliwość.

Piosenka o końcu świata (z tomu Ocalenie 1945)

Pozornie nie przystający do tematu wiersza tytuł jest wyrazem nie­wiary autora w porządek świata. Oksymoroniczne przeciwstawienie formy „piosenki” z zapowiedzią spełniającej się apokalipsy wynika z przeświadczenia poety o stałej nieadekwatności naszych wyobrażeń o świecie – z rzeczywistością...

Niszczenie człowieczeństwa i próba jego ocalenia

Nieszczęsna literatura staje przed tak trudnym zadaniem, przed jakim stanęli polscy twórcy w obliczu II wojny światowej. Okupacja hitlerowska z systemem obozów zagłady biologicznej całych narodów z licznymi egzekucjami cywilnej ludności, z porywaniem jej na niewolnicze roboty, ze zbrodniczymi eksperymentami...