Starożytna Grecja - WOJNY PERSKIE I WOJNA PELOPONESKA

Wraz z wojna peloponeską toczyła się na Sycylii wojna między Syrakuzami a innymi państwami jońskimi /415-413/. Rozpoczął się nowy etap wojny peloponeskiej - tzw.

Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim

W toku dalszych działań wojennych Jagiełło odniósł zwycięstwo nad armią zakonną pod Koronowem, nad rzeką Brdą. Wielka wojna zakończyła się pokojem w Toruniu, w 1411r.

Wojna trzydziestoletnia - Informacje Ogólne

Postać ta urosła z czasem do rangi symbolu wojny trzydziestoletniej i stała się tematem wielu utworów literackich. Wydarzenia te miały bardzo istotny wpływ na dalsze koleje wojny.

Wojny Polski w XVII wieku

Wojny polsko-szwedzkie zostały zakończone rozejmem w Sztumskiej Wsi w 1635r. Na genezę wojen polsko - tureckich złożyła się napięta sytuacja.

Rozpad europejskiego kolonializmu po II wojnie światowej

Zaangażowanie to miało w konsekwencji doprowadzić do wojny, która odbiła się echem na całym świecie. Wielu wysokich oficerów francuskich sympatyzowało z osadnikami i mieli nadzieję, że osławiony przywódca z czasów II wojny światowej będzie kontynuował walkę z Arabami.

FRANCUSKA RELIGIJNA WOJNA PIERWSZA 1562-1563

Jednak ta wojna, tak zwana wojna kochanków, mniej miała wspólnego z tarciami między katolikami i hugenotami, a bardziej z romantycznymi eskapadami pięknej i rozpustnej „królowej Margot", żony równie rozwiązłego Henryka z Nawarry.

KAPRÓW WOJNA PIERWSZA 1779.

Szósta wojna Kafrów 1834-1835. W 1834 wybuchła wojna. Siódma wojna Kafrów.

ŚWIATOWA WOJNA l 1914-1918

Wojska austro-węgierskie musiały stawić czoło Rosjanom na swej granicy wschodniej (patrz światowa wojna i na froncie wschodnim 1914-1917) oraz Włochom na po­łudniu (patrz światowa wojna i na froncie włoskim ms-mg), jednocześnie walcząc o zapanowanie nad Serbią i Czarnogórą (patrz światowa wojna i na bałkanach 1915-1918).

Sytuacja w Hiszpanii w drugiej połowie lat 30 XX wieku. Wojna domowa.

Trwająca 3 lata wojna domowa w Hiszpanii jest nazywana poligonem doświadczalnym II Wojny Światowej, nie tylko dlatego, że wypróbowywano tam nowe taktyki walki i modele broni, ale także dlatego, że stała się ona próbą współdziałania sił włosko-niemieckich.

Ku Secesji Stanów Zjednoczonych ( Geneza wojny )

Czy winnymi wojny domowej w Ameryce byli abolicjoniści lub zwolennicy niewolnictwa? Kolejne pytanie, które trzeba zadać to czy do wojny przyczyniła się ekspansja terytorialna i związane z nią problemy z ustanowieniem statutu stanu (wolny/niewolniczy)?

RZYM W EPOCE WOJEN DOMOWYCH (146 p.n.e. - 31 p.n.e.) - Epikureizm, Cyceron, Lukrecjusz, Warron, Poezja, Filozofia, Historia

40 pod wrażeniem strasznej wojny peruzyńskiej toczącej się między Oktawianem a zamkniętymi w Peruzji zwolennikand Antoniusza oraz pod wrażeniem grożącego niebezpieczeństwa napisać epody, w której groza wojen domowych wyraża się rozpaczliwą radą skierowaną do Rzymian, by idąc za przykładem Fokejczyków opuścili ojczyste miasto i wywędrowali na wyspy szczęśliwe, gdzieś poza słupy Herkulesa.

Wojna zabiera szczęśliwą młodość i niszczy życiowe plany człowieka.

W czasie II wojny światowej, utwierdziły mnie w przekonaniu, że wojna na pewno zabiera szczęśliwą młodość i niszczy życiowe plany człowieka. Jej rozpaczliwe wyznania kreślą obraz przeżyć młodych i ich wojenny los.

Antysemityzm to tylko wytwór systemów totalitarnych w czasie II wojny światowej?

Jedna z bohaterek Iram Seidenmann, która przeżyła holocaust, uświadamia sobie po wojnie, w roku 1968, że antysemityzm nie był jedynie produktem hitleryzmu, a wojna stanowiła jego zaledwie początek.

Czy antysemityzm to tylko wytwór systemów totalitarnych w czasie II wojny światowej?

Jedna z bohaterek Iram Seidenmann, która przeżyła holocaust, uświadamia sobie po wojnie, w roku 1968, że antysemityzm nie był jedynie produktem hitleryzmu, a wojna stanowiła jego zaledwie początek.

Wojna zabiera szczęśliwą młodość i niszczy życiowe plany człowieka

W czasie II wojny światowej, utwierdziły mnie w przekonaniu, że wojna na pewno zabiera szczęśliwą młodość i niszczy życiowe plany człowieka. Jej rozpaczliwe wyznania kreślą obraz przeżyć młodych i ich wojenny los.

Kryzys w Europie Zachodniej w XIV wieku - Wojna stulenia (1337 - 1453)

wojna szarpana), wojna domowa we Francji - spór Burgundczyków z Armaniakami - 1375 rok - kolejny rozejm - Anglia traci większość nabytków - 1413 rok - król Anglii - Henryk V podjął działania wojenne - 1415 rok - bitwa pod Azincourt, łucznicy angielscy rozgromili o wiele liczniejsze francuskie poczty feudalne - 1420 rok - Henryk V zajął Normandię i zmusił chorego umysłowo króla Francji Karola VI Szalonego do zawarcia ...

Skutki I wojny światowej

Drugą dziedziną, która rozwinęła się pod wpływem Wielkiej Wojny był przemysł zbrojeniowy. Rozwój nastąpił także w dziedzinie marynarki wojennej.

SPÓR WOKÓŁ GENEZY II WOJNY ŚWIATOWEJ - Przejęcie władzy przez Mussoliniego

Po przystąpieniu do wykonania swego planu cała południowa Europa staje się teatrem wojny , do tego dołącza się Wielka Brytania , która pragnie bronić swoich interesów w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie .

Wojna domowa w Hiszpanii (1936 - 1939)

Wszystkie państwa walczące w wojnie domowej w Hiszpanii zdobyły doświadczenie w zbliżającej się II wojnie światowej.

Wojna secesyjna

Wojna secesyjna - WAŻNIEJSZE DATY 1860 Lincoln wybrany na prezydenta; Karolina Południowa występuje z Unii 1861 Założenie Konfederacji; Lincoln obejmuje urząd; ostrzelanie Fortu Sumter rozpoczyna wojnę domową; secesja czterech dalszych stanów; pierwsza bitwa pod Buli Run 1862 Unioniści zdobywają Nowy Orlean; Lee zostaje wodzem naczelnym sił Konfederacji; bitwa pod Antietam 1863 Wchodzi w życie akt znoszący niewolnictwo; bitwa pod Gettysburgiem; upadek ...