Zarazem na kształt nowel wpływały i inne tradycyjne czynniki, wy wodzące się głównie z kręgu dawnej gawędy szlacheckiej.
Nowela ukazuje los dziecka w szkole zaborczej: — bezlitosne tępienie wszelkich przejawów polskości poprzez prześladowanie mowy i kultury polskiej oraz dławienie uczuć patriotycznych, — dręczenie dzieci wrogim systemem (śledzenie, podejrzewanie, straszenie, stosowanie surowych kar), “Sachem” Miejscem akcji jest Antylopa, miasto w Teksasie założone przez niemieckich osadników na zgliszczach indiańskiej osady Chiavatty.
Nowela ukazuje los dziecka w szkole zaborczej: -- bezlitosne tępienie wszelkich przejawów polskości poprzez prześladowanie mowy i kultury polskiej oraz dławienie uczuć patriotycznych, - dręczenie dzieci wrogim systemem (śledzenie, podejrzewanie, straszenie, stosowanie surowych kar).
Nowela, mistrzowsko skomponowana, zwarta, o zdyscyplinowanej, powściągliwej narracji, jest jednym z najsugestywniejszyćh obrazów 1863 r. w dziele Żeromskiego i jedną z najświetniejszych nowel polskich.
W publicystyce ówczesnej zestawiano sytuację Polaków i Indian i pomysł ten podjął autor noweli przepojonej zjadliwą ironią, skierowaną nie tyle przeciw jej bohaterowi, co przede wszystkim przeciw widzom cyrkowym, przedstawicielom zwycięskich Prusaków.
Poparcie centrum i prawicy sejmowej dla noweli konstytucyjnej stworzyło paradoksalną sytuację, w której Piłsudskiego popierała jeszcze w zasadzie lewica, natomiast w niektórych sprawach centrum i prawica , które straciły oddech, gdyż marszałek zrealizował ich postulaty.
DOBRA PANI, nowela E. w zbiorachPanna Antonina (1888) i Trzy nowele (1897). Autorka stawiaw noweli problem nieodpowiedzialnego podejmowania działańspoł.
DOBRA PANI, nowela E. w zbiorachPanna Antonina (1888) i Trzy nowele (1897). Autorka stawiaw noweli problem nieodpowiedzialnego podejmowania działańspoł.
Zespół trzech nowel rozpada się właściwie na dwie części.
JANKO MUZYKANT, nowela H. Nowela, tłum.
Fabuła i sceneria noweli są przejawem dążenia do utrzymania utworu w granicach wydarzeń codziennych i zarazem wydobycia utajonych w prozie życia heroicznych wartości bohaterów, ciężko doświadczonych przez los. " (Analiza i interpretacja noweli), Roczn.
Treścią noweli są dzieje Wawrzona Rzepy, od którego pisarz Zołzikiewicz wyłudził zobowiązanie, że pójdzie do wojska. Nowela, podwójnie okaleczona przez cenzurę - redakcyjną i państwową, usuwającą aluzję polit.
Nowela była protestem pisarza przeciw metodom szkoły ros. Nowela zdobyła sobie ogromną popularność w całej Europie jako protest przeciwko barbarzyńskiemu systemowi wychowania młodzieży.
Nowele i obrazki, zbiór nowel E.
1880 w Warszawie i Poznaniu) szczęśliwe zakończenie; ponieważ jednak w Poznańskiem emigracja chłopska przybierała na sile, słuchacze Sienkiewicza przekonali go, iż nowela powinna stać się ostrzeżeniem dla poszukiwaczy chleba za oceanem. Nowela była pierwszą próbą wprowadzenia do literatury polskiej zagadnień chłopskiej emigracji zarobkowej.
Dla większości nowel postyczniowych materiał ideowy i artystyczny stanowiła publicystyka, gdy dla Konopnickiej - reportaż. Nowelkę kończy konkluzja: "O biedny Cyganie!
Dla większości nowel postyczniowych materiał ideowy i artystyczny stanowiła publicystyka, gdy dla Konopnickiej - reportaż. Nowelkę kończy konkluzja: „O biedny Cyganie!
KATARYNKA, nowela B. Nowela, nosząca zarazem pewne cechy szkicu powieściowego (rozbudowana fabuła z retrospektywnymi fragmentami) skonstruowana jest na klasycznym motywie „podglądania".
Zmieniwszy jego nazwisko na Skawińskiego i zastąpiwszy powieść Kaczkowskiego Panem Tadeuszem, Sienkiewicz po mistrzowsku ukazał dzieje tułaczki bohatera, jego samotność i panteistyczny stosunek do przyrody, jego tragiczny w skutkach powrót we śnie „na ojczyzny łono", i stworzył arcydzieło noweli psychol.
ZAWODZIŃSKI „Prawdziwie piękna nowella", „Kuźnica" 1948 nr 42.