Niebieski

Czytaj Dalej

Niebieskie światło laserowe

Sylwestrem Porowskim Gdzie się podział nasz niebieski laser? W czym laser niebieski jest lepszy od czerwonego? Czy niebieski laser zbudowany na krysztale azotku galu to jest to, na co Polska powinna postawić?

NIEBIESKI

Myśleć o niebieskich migdałach - bujać w obłokach, roić, oddawać się marzeniom; nie myśleć o niczym, kiedy trzeba skupić na czymś uwagę. Niebieski pta(sze)k lekkomyślny i nieodpowiedzialny próżniak żyjący z dnia na dzień cudzym kosztem, korzystając z łatwowierności ludzkiej, zob.

WSPOMNIENIA NIEBIESKIEGO MUNDURKA, powieść autobiogr. dla młodzieży W. Gomulickiego

WSPOMNIENIA NIEBIESKIEGO MUNDURKA, powieść autobiogr.

Zaraza niebieska

  Wygląd: Roślina jednoroczna lub wieloletnia o łodydze okazałej, zwykle nierozgałęzionej, na wierzchołku przeważnie fioletowej, rzadziej również niebieskoszaro nabiegłej z obfitymi mączystymi włoskami gruczołowatymi.

O OBROTACH SFER NIEBIESKICH

Łac. De rewlutionibus orbium coelestium, gł. dzieło Mikołaja Kopernika (1515-33, wyd. 1543) zawierające wykład astronomii heliocentrycznej, wg której Ziemia obraca się dokoła osi oraz, wraz z innymi planetami, dokoła Słońca.

Teoria ta przeczyła ustalonym od stuleci poglądom na budowę świata, wg...

Zodiak, zwierzyniec niebieski

Pas na niebie poobu stronach ekliptyki, w którym przebiegają obserwowanez Ziemi drogi Słońca, planet i Księżyca; z.dzieli się na 12 tzw. znaków, których nazwy (Baran,Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion,Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby) nadane ok. 2000lat temu odpowiadały znakom pobliskich...

Naścierwek niebieski

Necrobia violacea (L.), rodzina Corynetidae — natrupkowate. Długość ciała 4—4,5 mm. Wyszukuje ciała martwych zwierząt w zaawansowanym stadium rozkładu. Żywi się larwami owadów odżywiających się padliną. Występuje w Palearktyce.