W zależności od tego wyróżnia się terminologię: ostre zatrucie, przyzwyczajenie, nadużywanie, lekomania, toksykomania i narkomania W narkomanii wyróżnić można dwie ogólne przyczyny uzależniania się: początkowe, w których dominuje ciekawość, moda, namowa, naśladownictwo oraz motywy późniejsze, gdzie podstawowe znaczenie jest nadane przymusowi, uzależnieniu i głodowi narkotycznemu następująco ujmuje przyczyny narkotyzowania się: - przyczyny tkwiące w ...
Narkomania Narkomania, czyli uzależnienie od narkotyków (środków odurzających, substancji psychoaktywnych) to choroba, która zagraża coraz większej liczbie młodych Polaków.
Narkomania jest nie tylko tragedią dla ludzi uzależnionych i ich rodzin, ale również problemem społecznym ( stwierdzenie to powtarza się w pracy już kilkakrotnie aby pokazać, że narkomania jest przyczyną nie tylko samych uzależnionych lecz środowiska w którym mieszka, przebywa narkoman, jego rodziny i nazwijmy to wreszcie złej polityki społecznej oraz bardzo niskiego uświadomienia społeczeństwa).
O tego roku zjawisko narkomanii w Polsce uległo znacznemu rozprzestrzenieniu się. Gwałtowny rozwój narkomanii w Polsce spowodował stworzenie ustawy o zapobieganiu narkomanii z dnia 31 stycznia 1985 r.
W Polsce obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, której wykonanie wchodzi w zakres różnych organów, w tym również szkół. Przygotowano programy zapobiegania i zwalczania narkomanii, powstało także społeczne Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii.
Narkomania jak inne uzależnienia to patologia, ale przede wszystkim poważna choroba, która swoje podstawy ma nie w złej woli chorego, raczej w kwestii psychologicznej.
Wiadomo, że o wiele tańsze jest zapobieganie narkomanii, niż leczenie jej. Powstało i ciągle powstaje mnóstwo programów profilaktycznych mających na celu zapobieganie narkomanii. Przeciwdziałania Narkomanii.
Palenie papierosów wywołuje: *co drugi zgon z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn i około 15% zgonów nowotworowych u kobiet, *około 40% przypadków choroby niedokrwiennej serca, *80- 90% przewlekłych obturacyjnych chorób płuc NARKOMANIA Narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków ...
Wiele rządów postawionych w obliczu plagi narkomanii zwiększa wydatki na kampanie mające ostrzegać i wyjaśniać, a także dba o skuteczniejsze egzekwowanie prawa.
PRZYCZYNY SZERZENIA SIĘ NARKOMANII Jednym z najpoważniejszych zagrożeń społecznych w naszym kraju jest narkomania, rozwijająca się szczególnie wśród młodego pokolenia.
Prawo polskie przewiduje następujące sposoby zapobiegania i zwalczania narkomanii: Ograniczenie dostępu do narkotyków Działalność wychowawcza i zapobiegawcza: działalność ta obejmuje w szczególności promocję zdrowia psychicznego, promocję zdrowego stylu życia i informowanie o szkodliwości środków i substancji, których używanie może prowadzić do narkomanii, jak również o samej narkomanii i jej ...
W języku polskim używane są takie pojęcia jak: substancje (środki) uzależniające, toksykomania, lekomania, narkomania. Dla uzyskania efektów odurzających młodzi narkomanii preparują kleje, lakiery syntetyczne, aceton, rozpuszczalniki żywic, lakierów oraz pasty do butów.
z ustawy o zapobieganiu narkomanii Narkomania to stałe lub okresowe przyjmowanie w celach niemedycznych środków odurzających bądź psychotropowych lub środków zastępczych, w wyniku czego może powstać lub powstała zależność -Środki odurzające/psychotropowe-każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działająca na określony układ nerwowy, umieszczona w wykazie środków odurzających lub psychotropowych, ustalonym przez MZiOS -Środki ...
Narkomania Narkomania patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków uzależniających (narkotyki, leki uspokajające i psychotropowe).
AKTEM PRAWNYM OKREŚLAJĄCYM ZASADNICZE CELE, STRATEGIE, METODY I GŁÓWNE ZADANIA W ZAKRESIE ZAPOBIEGANIA I ZWALCZANIA NARKOMANII JEST USTAWA O PRZECIWDZIAŁANIU NARKOMANII.
Narkomania w krótkim czasie prowadzi do poważnych zmian psychicznych pod postacią obniżenia uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, zaburzeń krytycyzmu, osłabienia woli, kłamliwości.
Obecnie narkomania stała się największym zagrożeniem dla dorastającej młodzieży. Moim lekarstwem na negatywne skutki narkomanii w społeczeństwie szkolnym jest znaczne wsparcie ze strony dorosłych czyli nauczycieli i rodziców.
NARKOMANIA ? Narkomania charakteryzuje się: ?
Ankieta na temat: Problem narkomanii wśród młodzieży Ankieta jest anonimowa. Czy uważasz, że narkomania jest ważnym problemem społecznym?
Do zjawisk szczególnie niebezpiecznych charakteryzujących się dynamiką wzrostu i obniżeniem wieku uczestników należy zaliczyć: przestępczość nieletnich, alkoholizm, nikotynizm, narkomanie, zakażenia wirusem HIV.