Narew Ostrołęka

Czytaj Dalej

OSTROŁĘKA, m. nad Narwią

5 korpus, dowodzony teraz przez Lannes’a, stanął nad Narwią, osłaniając Warszawę od płn.

Powstanie listopadowe (1830) - Bitwa pod Ostrołęką

Wojska rosyjskie w porę wycofały się, zostawiając Polaków zagrożonych natarciem Dybicza. W dniu 26 maja doszło do bitwy pod Ostrołęką, która wskutek nieudolnego dowodzenia skończyła się porażką wojsk polskich. Przegrana pod Ostrołęką spowodowała załamanie się Skrzyneckiego, który utracił wiarę...

OSTROŁĘKA a literatura polska

„Dąbrowa", zaś od 1972 coraz głośniejsza się staje grupa „Narew" (H. SOKOŁOWSKI Grupa Narew, „Warmia i Mazury" 1976 nr 2; tenże Kontynuacja dobrej tradycji, tamże nr 10.

OSTROŁĘKA

Miasto nad Narwią blisko ujścia Omulwi, na Równinie Kurpiowskiej, stolica województwa; prawa miejskie w 1373, przejściowy upadek po pożarze w 1563.

CZARNOWO, w. na Mazowszu, na lewym brzegu Wkry, w pobliżu jej ujścia do Narwi

Gdzie w nocy z 23 na 24 XII 1806 korpus Davouta (przede wszystkim dyw. Moranda) walczył z ros. korpusem gen. Ostermana-Tołstoja. Była to jedna z nielicznych bitew nocnych epoki napoleońskiej. Francuzi opanowali najpierw wyspę na Wkrze, a następnie, po przygotowaniu artyleryjskim, przedostali się z...

MODLIN, twierdza poi. na płn. od Warszawy u ujścia Narwi do Wisły

Decyzję o jej budowie podjął Napoleon podczas pobytu w 1807 w Warszawie. Miała tworzyć wraz z Pragą i Serockiem system fortyfikacji zabezpieczających stolicę Ks. Warszawskiego, a jednocześnie stanowiła przyczółek pozwalający swobodnie manewrować na obu brzegach Wisły.

Twierdzę budowano...

OKUNIN, osada na płn. od Warszawy, na lewym brzegu Narwi

przedostała się na prawy brzeg Narwi.

PUŁTUSK, m. nad Narwią

10, starając się zdobyć strategicznie ważne mosty na Narwi.

SEROCK, m. na prawym brzegu Narwi w pobliżu jej ujścia do Bugu

W I 1807 Napoleon rozkazał wznieść tu fortyfikacje ziemne. Prace trwały 1807--1812 i nie zostały zakończone. 10 XII 1812, wracając spod Moskwy, Napoleon zatrzymał się na krótko w S. i oglądał wały ziemne. Umocnienia te istnieją do dziś w płn.-zach. części miasta.