Narcyza z Nobol

Czytaj Dalej

Narcyz

Z rośliną tą wiąże się znany grecki mit o młodzieńcu imieniem Narcyz, który zobaczywszy swoją twarz odbitą w wodzie, zakochał się w jej pięknie i nie mogąc ruszyć się z miejsca usechł z tęsknoty i zmarł.

Narcyz drobnoprzykoronkowy

Jeśli zdarzy nam się kiedyś znaleźć je w katalogu z roślinami cebulowymi, możemy być zaskoczeni, ich ogromną różnorodnością. Można je jednak posadzić pod liściastymi drzewami, które z końcem zimy i na początku wiosny pozbawione są jeszcze zielonej okrywy.

Narcyz wielokwiatowy

Umieszczamy je na powierzchni i wciskamy tak, by schowała się ich dolna część wraz z korzonkami. GDY ZAUWAŻYSZ Brak kwitnienia może być spowodowany zbyt niską wilgotnością przy korzeniach.

Narcyz cyklamenowaty

Posadzone na zewnątrz, odporne żonkile kwitną przez cały marzec, Zapach mają słaby. Sadzimy pod koniec września, aż do końca stycznia, z 2-3 tygodniowymi przerwami, zapewniającymi niejednolity okres kwitnienia.

Narcyz trąbkowy

Pochylone kwiaty pojedyncze, tylko z małymi wyjątkami po 2 kwiaty na jednej łodydze, duże, po całkowitym otwarciu mogą dochodzić do 10 cm średnicy. Ciemniejszy w kolorze jasnego żółtka, kubeczkowaty przykoronek 3-6 cm średnicy z falistym brzegiem.

OLIZAR NARCYZ, hrabia

OLIZAR NARCYZ, hrabia, ur. 1794 w Zahorowie (Wołyń), zm. zbioru satyr, obrazków z życia kresowego ziemiaństwa, opartych w gł.

NARCYZ

Narcyz ginie z tęsknoty za nieosiągalnym przedmiotem swego uczucia, a po śmierci zostaje zmieniony w kwiat nazwany jego imieniem, który stał się symbolem zimnej, nieczułej urody Pierwsza poetycka wersja mitu w Metamorfozach, 3,341-510, Owidiusza; renesans tej postaci pod koniec XIX w.

ŻMICHOWSKA NARCYZA, pseud. Gabryella

- w więzieniu i u rodziny podczas przymusowego pobytu w mieście do lata 1855 -przypada ostateczne zerwanie burzliwej przyjaźni z P. , dopóki nie pociągały za sobą krwawych ofiar, witała z radością, wybuch powstania - z przerażeniem; po jego upadku spieszyła z pomocą uwięzionym i skazanym.

Narcyz

Szeroko rozpowszechniony rodzaj amarylki; w Grecji symbolicznie łączono go ze snem (przypuszczalnie dlatego, że jako roślina cebulkowa, przekwitnąwszy, kryje się w ziemi i ponownie pojawia w początkach roku jako jedna z roślin najbardziej rzucających się w oczy).

NARCYZ (Claudius Narcissus) (? - 54)

Jezioro zawiodło Bodaj pierwszy z licznej grupy Rzymian zmuszonych do samobójstwa za rządówNerona. Był jedną z kilku osób mającychnajwiększy wpływ na decyzję podejmowane przez cesarza.

SZARA PLEŚŃ NARCYZÓW

Botrytis narcissicola);na wiosnę zc strupków na cebulach wyrastająlejkowate owocniki (-♦miseczki) z -zarodnikamiworkowymi oraz mikroskopijne małe nitkowatetrzonki konidialne z -►konidiami; zarodnikizakażają tylko młode liście.

Motyw narcyza w literaturze

2) Zygmunt Korczyński, wychowany przez matkę na światowca i artystę, w gruncie rzeczy jest krańcowym egoistą: nie liczy się z uczuciami innych (zerwanie romansu z Justyną), pogardza ludźmi, kpi z tych, którzy poświęcili się dla ojczyzny (o własnym ojcu mówi: mój ojciec byt do najwyższego stopnia ...