Napływy korzeniowe

Napływy korzeniowe

Czytaj Dalej

Rośliny BULWIASTE i KORZENIOWE o największym znaczeniu - największe obszary upraw

Spośród roślin bulwiastych największe znaczenie ma uprawa ZIEMNIAKA. Ma on skromne wymagania glebowe i klimatyczne, a umiejętnie uprawiany daje wysokie plony. Największe uprawy występują w klimacie umiarkowanym chłodnym. Największymi producentami są: Chiny – 15,1%, Rosja – 13,2%, USA – 6,9%, Polska – 6,9...

Pasożyty korzeniowe

Ogromny kwiat chowa pod sobą całą resztę ciała tego pasożyta korzeniowego, którego łodyga, liście i korzenie są zredukowane do postaci cienkiej, bez­barwnej strzępki, zagłębionej w tkankach rośliny żywicielskiej.

Zespoły bólowe korzeniowe

Wymienione powyżej przyczyny zespołów bólowych korzeniowych wymagają szczególnie wnikliwego różnicowania, bowiem przy bardzo podobnych objawach klinicznych, wymagają diametralnie różnego postępowania leczniczego.

Inne przyczyny zespołów bólowych korzeniowych

Pozostała grupa bardzo zróżnicowanych morfologicznych przyczyn zespołów bólowych korzeniowych kręgosłupa stanowi zupełny margines co do częstotliwości występowania.

PARCIE KORZENIOWE

PARCIE KORZENIOWE — zjawisko fizjologicznepolegające na tym. Parcie korzeniowe jest przyczyną wyciekania wodyrównież przez liście nic uszkodzonych roślin; nazywamyto „płaczem roślin" lub —+guttacją.

Brodawki korzeniowe

Narośla na korzeniachroślin motylkowych, w których żyją bakteriewiążące azot z powietrza, przez co dostarczajązwiązków azotowych przyswajalnych dla roślin.Zob. też bakterie brodawkowe.

BRODAWKI KORZENIOWE

Narośla występujące na korzeniach roślin wyższych, powsta-ie na skutek zainfekowania żyjącymi w symbiozie z rośliną bakteriami brodawkowymi. Zjawisko szczególnie rozpowszechnione wśród roślin motylkowych (groch, fasola, iubin) współżyjących z bakteriami rodzaju Rhizobium, gramujemnymi pałeczkami...

PARCIE KORZENIOWE

Jakkolwiek transpiracja jest główną przyczyną transportu wody wraz z solami mineralnymi w roślinie, od korzeni do liści, to parcie korzeniowe jest również częściowo odpowiedzialne za ten transport.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Preparacja powierzchni nośnej i kanału korzeniowego W przypadku zachowanej części korony zęba należy w jej wnętrzu uformować komorę o ścianach nieco zbieżnych w stosunku do dna, które przy 'przejściu w przewód korzeniowy winno miec kształt lejka.

Korony na wkładach koronowo-korzeniowych

Wkład koronowo-korzeniowy, po dopasowaniu w jamie ustnej, zostaje osadzony na stałe w kanale korzeniowym za pomocą cementu. Wkłady koronowo-korzeniowe mogą także służyć jako filary zakotwiczające konstrukcję mostu.

Stosowanie wkładów koronowych i koronowo-korzeniowych w wieku rozwojowym

w fazie preparacji korzenia pod wkład koronowo-korzeniowy należy pamiętać o: -    szerokim świetle przewodu korzeniowego i cienkich ścianach korzenia w zębach dziecięcych, co wymaga w części komorowej opracowania ubytku w kształcie sześcianu dla zabezpieczenia wkładu przed ruchami rotacyjnymi, -    pozostawieniu nieuszkodzonego zrębu tkanek twardych ponad brzegiem dziąsłowym i wykorzystaniu go dla dodatkowego oparcia wkładu, - ...