Moszna

O parzystym pochodzeniu moszny przypomina pośrodkowo położone wąskie pasmo, szew moszny (raphe scroti) oraz przegroda moszny (septum scroti), która przedziela obie komory worka mosznowego.

Błona kurczliwa i moszna

U noworodka moszna jest już stosunkowo duża, chociaż jądra nie uwypuklają jeszcze worka mosznowego. W rozwoju dziecięcym moszna staje się stopniowo coraz bardziej napięta.

Moszna

Moszna (worek mosznowy) podzielona jest na dwie komory, w których znajdują się: jądro, najądrze i początkowe odcinki nasieniowodu.

Jama surowicza moszny

W warunkach prawidłowych jest to włosowata szczelina między blaszką ścienną i blaszką trzewną osłonki pochwowej jądra położona w mosznie w otoczeniu jądra i najądrza, wstępująca nieznacznie tylko powyżej głowy najądrza.

Naczynia i nerwy moszny

biodrowej wewnętrznej), oraz mniejsze gałęzie mosznowe przednie z tt. Nerwy zaopatrujące skórę moszny są to: od przodu gałąź płciowa 3 n- płciowo-udowego oraz nn. mosznowe przednie (z n. mosznowe tylne (z n.

URAZY MOSZNY I JĄDER

Drobne ubytki moszny goją się samoistnie, większe należy zeszywać.

Moszna

Mosznę unaczyniają : gałęzie mosznowe tylne od tętnicy sromowej wewnętrznej oraz gałęzie mosznowe przednie od tt. Worek mosznowy jest podzielony na dwie odrębne części zawierające: jądra, najądrza, części mosznowe nasieniowodów.

Rozwój prącia i moszny

Rozwój zewnętrznych części płciowych rozpoczyna się resem niezróżnicowanym. W okresie tym  na dolnej powierzchni brzucha zarodka w przestrzeni między nasadą ogona, pępowiny i kończyny dolnej wznosi wzgórek stekowy. W linii pośrodkowej wzgórka biegnie rowek s te ko wy, na dnie któ leży błona...

Moszna

Na terenie Mosznej znajduje się stadnina koni pełnej krwi angielskiej, bażanciarnia,  restauracja, kościół, park krajobrazowy i hotel.