Tron moskiewski formalnie objął jego syn, trzyletni wówczas Iwan IV, zwany później Groźnym, faktyczne zaś rządy sprawowała księżna wdowa — Helena Glińska, bratanica kniazia Michała.
Królewicz polski Władysław został obrany wielkim księciem moskiewskim. Na południu wojska moskiewskie i kozackie opanowały Ukrainę, obległy Lwów i kilkakrotnie pokonały oddziały polskie i litewskie.
- jedyna żona Aleksandra Jagiellończyka Helena Moskiewska była córką Iwana III, wybitnego męża stanu, uchodzącego za twórcę państwa moskiewskiego. W 1513 roku w wieku 37 lat Helena Moskiewska zmarła.
Za panowania Wasyla Księstwo Moskiewskie przekształciło się w silne, politycznie zjednoczone państwo, które powiększyło swoje terytoria i urosło w siłę pod rządami jego syna i następcy Iwana III Srogiego.
Za panowania Zygmunta I Starego wojny polsko-moskiewskie były wznawiane trzykrotnie: wojna 1507-08 rozpoczęta przez Moskwę zakończyła się pokojem „wieczystym” - Litwa utrzymała swój stan posiadania; w następnej wojnie 1512-22 - Litwa w 1514 utraciła Smoleńsk; w 1514 dzięki pomocy polskiej Litwini odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Orszą, Smoleńska jednak nie odzyskali; trzecia wojna za Zygmunta Starego toczyła się w 1534-37; Litwa,
Wielki synod moskiewski (1666-1667), z udziałem patriarchów: aleksandryjskiego i antiocheńskiego,złożył Nikona z urzędu. Przeciw działalności tych duchownych wypowiedział się synod moskiewski (1689-1690).
Gdy metropolitą moskiewskim, lecz na życzeniecara już z tytułem patriarchy, został Job, namaszczony i intronizowany przez Jeremiasza II, synod wStambule uznał (1590) patriarchat moskiewski, a na kolejnym synodzie tamtejszym (1593) przyjęli toinni patriarchowie.
POCZĄTEK I PROGRES WOJNY MOSKIEWSKIEJ, pamiętnik S. Historia wojny moskiewskiej aż do opanowania Smoleńska, we Lwowie 1833.
Początkowo władzę zagarnęli książęta Szujscy, potomkowie książąt suzdalskich, później decydujący wpływ zdobył krewny Wasyla III, kniaź Iwan Fiodorowicz Bielski, obok niego zaś nowy metropolita moskiewski Joasaf Skripicyn.
Upadek Złotej Ordy (1502) umożliwił władcom moskiewskim w XVI w.
Ten ogromny o kraj był rzadko zaludniony, bardzo słabo rozwinięty gospodarczo i w niewielkim stopniu powiązany z Europą. Podstawą gospodarki stanowiło rolnictwo, zacofane i niewydajne. Lata nieurodzaju wywoływały często fale głodu. W XVI w. żywiej zaczęły rozwijać się miasta, z których kilka –...
Wojna, która wybuchła za panowania Zygmunta II Augusta, wiązała się już z walkami o dominium Maris Baltici i dążeniem Iwana IV Groźnego do opanowania Inflant. W wojnach o Inflanty państwo pol.-lit. występowało początkowo w sojuszu z Danią przeciw Moskwie i Szwecji.
Po kilku latach nastąpiło...
Wybuch wojny północnej otworzył nowy etap stosunków polsko-rosyjskich. Wprawdzie Rzeczpospolita (za panowania Augusta II) w sojuszu z Rosją (za panowania Piotra I) walczyła z Szwecją, ale jej przegrana w bitwie połtawskiej (1709) doprowadziła do uzależnienia całej Rzeczypospolitej od cara Piotra...
Konfederacja radomska, konfederacja zawiązana w 1767 w Radomiu z inspiracji Rosji przez grupę szlachty i magnatów dążących do detronizacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przyczyną zawiązania konfederacji było rzekome zagrożenie "złotej wolności". Na czele konfederacji stanął K. S...