Po stłumieniu powstania bokserów i przyjęciu protokołu z 1901 roku Chiny, zachowując formalnie niepodległość, stały się w rzeczywistości półkolonią mocarstw.
Decydującą rolę dla odzyskania pozycji Japonii miało Naczelne Dowództwo mocarstw sprzymierzonych, a „wielkowładcą” Japonii został gen.
Gdy umierał w roku 1516, Hiszpania była już liczącym się mocarstwem. Jednak te straty były nieistotne w zestawieniu z wewnętrznym rozkładem państwa, które zachowało ogromne imperium, ale gwałtownie traciło rangę mocarstwa.
W 1955 rozpoczął się ostatni etap dyskusji 4 mocarstw na temat zjednoczenia Niemiec.
Instytucja mocarstw opiekuńczych służy potrzebie kontaktowania się wojujących stron ze sobą.
Mocarstwa jednak nie chciały przebudowywać Europy pod patronatem Francji.
Kartagina jako mocarstwo przestała istnieć.
Prowincje Rzymu W następstwie wojen o charakterze zdobywczym, które trwały około trzydziestu lat, stał się Rzym jedynym mocarstwem w basenie Morza Śródziemnego.
W USA nastąpiło przesunięcie ciężaru polityki z zagranicznej na wewnętrzną, z europejskiej na region Pacyfiku, eksperci amerykańscy ogłosili, że handel USA z państwami Ameryki Łacińskiej jest ważniejszy niż z Europa i Azją. Wynika to z szybkiego wzrostu obrotów handlowych państw...
Na początku I WŚ we wszystkich liczących się marynarkach świata panowała koncepcja stoczenia jednej lub dwóch generalnych bi-tew całymi flotami, a po pokonaniu przeciwnika blokada jego portów w celu zdobycia panowania na morzu. Na początku XX w. teorie te nie miały już praktycznie zastosowania, lecz...
W czasie II wojny światowej Indochiny Francuskie były okupowane przez Japończyków, lecz po jej zakończeniu Francuzi planowali odzyskanie panowania nad swoimi azjatyckimi koloniami. Doprowadziło to do konfliktu między Francją a Viet Minhen ( Ligą Niepodległości Wietnamu) kierowanym przez...
Sejm Czteroletni, zw. Sejmem Wielkim, sejm obradujący 6 X 1788-29 V 1792 w Warszawie pod laską marszałków S. Malachowskiego i K. N. Sapiehy; pierwszy za Stanisława Augusta Poniatowskiego sejm, zawiązany w konfederację, decydujący większością głosów.
Za pośrednictwem wyłonionych spośród siebie...
Rosja i Prusy były groźne dla Rzeczypospolitej. Rywalizowały one o wpływy w Polsce, które niejednokrotnie były różne. Rosja pragnęła opanować całą Rzeczpospolitą, natomiast Prusy zmierzały do podziału jej między sąsiadów.
Szczególnie groźna sytuacja wytworzyła się nad Bałtykiem, gdzie w...