Mniszek

Czytaj Dalej

Mniszek pospolity

O tym, że mniszek ma istotny wpływ na mechanizmy obronne i regulujące prawidłowyrozwój, świadczy też fakt, że w Chinach przeprowadzono udane próby żywienia jedwabników młodymi liśćmimniszka, uzyskując zaskakująco korzystne wyniki.

Mniszek pospolity = mniszek lekarski = dmuchawiec lekarski = mlecz

Nie należy zbierać mniszka z obszaru dużychmiast i w pobliżu jezdni o dużym nasileniu ruchu, ponieważ szczególnie łatwo wchłaniaon i gromadzi ołów oraz inne toksyczne substancje pochodzące ze spalin. Zarówno w korzeniach, jak i w zielu mniszka występują tzw.

MNISZEK

M n i s z e k g u m o d a j n y , kok-sagiz(Taraxacum kok-saghyz) — wyglądem jestbardzo zbliżony do mniszka lekarskiego. U nas uprawa mniszka gumodajnego nicprzyjęła się.

Charakterystyka chwastów - Mniszek pospolity

Mniszek pospolity jako chwast występuje w sadach, na łąkach i wśród roślin wieloletnich, jak koniczyny, lucerny i in.

Mniszek pospolity

Uwagi ogólne: Mniszek zazwyczaj wyróżnia się bezpłciowym tworzeniem owoców.

Mniszek lekarski

Z młodych, wiosennych liści mniszka można robić sałatki, a z kwiatów wino. Liście i korzeń mniszka znalazły zastosowanie w ziołolecznictwie.

Mniszek pospolity - zastosowanie

Poza tym mniszek jest częstopodawany jako środek odtruwający organizm, witaminowy oraz remineralizujący, także w niedokrwistości, ogólnym osłabieniu, w nawracającychschorzeniach bakteryjnych i wirusowych (podnoszą odporność młode, świeże liściemniszka, spożywane jako sałata).

Mniszek pospolity

 

Wygląd: Roślina wieloletnia do 50 cm wysokości z wydatną rozetką rozmaicie ukształtowanych liści. Mogą one być - choćby ze względu na różnice siedliskowe - silnie pocięte, ząbkowane lub pie-rzastosieczne o trójkątnych łatkach. Koszyczki kwiatowe 3-6 cm średnicy, zewnętrzne listki okrywy zawsze...

Brodawnik mieczowaty, mniszek

Szeroko rozpowszechniona roślina koszyczkowa zawierająca sok mleczny; znana od dawna jako lecznicza; zapewne z tego względu oraz ze względu na kwiaty przypominające promienie słoneczne w śrdw. sztuce chrzęść, został przypisany Chrystusowi i Marii. Jak wiele roślin wydzielających mleczny sok jest...

Mniszek pospolity - formy podania

Odwar z korzenia: 1 łyżeczkę rozdrobnionych korzeni zalać szklanką wody igotować 5—10 min. Podaje się 2—3 razy dziennie po ½ szklanki przed jedzeniem.Cennym środkiem leczniczym regenerującym organizm jest sok wyciśnięty zezmiażdżonych, całych, świeżych roślin. Sok przygotowany przez Herbapol znany...