Melisa lekarska

Do celów przemysłowych zbiera się czasem zielemelisy - Herba Melissae, w tym samym czasie co liść, ścinając górne, dobrze ulistnione częściłodyg. Napar melisowy: 1-11/2 łyżki liści melisy zalać w termosie 11/2 szklanki wodywrzącej i pozostawić pod zamknięciem na 1 godz.

Melisa lekarska

Melisa kwitnie od czerwcado września i należy do roślin wybitnie miododajnych (jedna z nazw rośliny brzmi„rojownik” — od roju pszczelego). Surowcem są liście melisy i ulistnione szczyty pędów zebrane w okresiepoprzedzającym kwitnienie.

Melisa lekarska - zastosowanie

Melisę dobrze jest stosować w mieszankach z innymi ziołami o podobnym działaniu,np. Gotowy preparat — Intractum Melissae podawać w stanach bezsenności,przemęczeniu nauką, pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka.

MELISA LEKARSKA

MELISA LEKARSKA (M elissa officinalis) —miododajna roślina z rodziny w argow ych (Labiatae);bylina upraw iana d la celów leczniczychi przemysłowych; surow cem są liście i ziele,zawierające cenny olejek lo tn y o zapachu cytrynowym;rozmnaża się z nasion wysiewanychwiosną w inspektach a lb o w egetatyw nie przezsadzonkowanie lub przez podział roślin m atecznych.

Melisa lekarska

), (Folia Meiissae): 2 LH jako napar; olejek melisowy (Oleum Meiissae aethericum): do wcierania albo 2 LH dodać do kąpieli. WLH: Melissa officinalis (świeże liście); spagyrik.