Megalityczne świątynie Malty

Megalityczne świątynie Malty

Czytaj Dalej

MALTA - bitwy 1940-43

Dzięki temu w tym miesiącu konwój „Stoneage" z 4 transportowcami przybył na wyspę bez strat; zapasy żywności na Malcie starczały wów­czas na 12 dni, a paliwa lotniczego -na 5 dni.

Malta

- Maltańczycy, Brytyjczycy, Arabowie i Włosi. Największa wyspa-Malta-246km2 Najwyższe wzniesienie-Bingemma Heights 253 m n.

Malta - Historia

09 - rocznica proklamowania niepodległości w 1964 roku Unia Europejska obiecała Malcie, podobnie jak Cyprowi, rozpoczęcie negocjacji o członkostwie w sześć miesięcy po zakończeniu Konferencji Międzyrządowej, które nastąpi najprawdopodobniej w lipcu 1997 roku. Republika Malty należy do Rady Europy.

Malta - Turystyka

Pierwotnie była to drewniana budowla, którą w 1571 roku zakupił Zakon Kawalerów Maltańskich.

Malta - Gospodarka

Maltańska gospodarka związana jest przede wszystkim z morzem, chociaż najwięcej dochodów dostarczają porty, a nie rybołówstwo.

Malta - Geografia

Republika Malty składa się z trzech wysp położonych na Morzu Śródziemnym, są to: Malta, Kemmuna i Ghawdex.

Historia Starożytnego Egiptu - Egipskie świątynie i konstrukcje inżynierskie

Egipcjanie trudnili sie rowniez: ozdabianiem grobowcow, rzezbieniem posagow, jubilerstwem. Budowniczowie wznosili potezne piramidy na czesc faraonow, a takze wspaniale swiatynie. Prace budowlane trwaly niejednokrotnie latami, a uczestniczyly w nich tysiace ludzi. Najwieksze piramidy wznosilo ponad 100 000 osob...

Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Niepodległość Malty

Malta stała się dominium brytyjskim (później zaś republiką).

Egipska świątynia

Budowla sakralna służąca rytuałompodtrzymującym porządek, harmonię i trwałośćwszechświata; poprzez architekturę i programdekoracji tworzyła mikrokosmos chroniony przeddziałaniem sił destrukcyjnych. Specyfika religii egip.sprawia, że trudno odróżnić świątynię poświęconąbóstwu od świątyni...

Etruska świątynia

Wg Witruwiusza budowla naplanie zbliżonym do kwadratu, sytuowana na wysokimkam. podium, składająca się z głębokiegoprzedsionka kolumnowego i trzech celli, przykrytadwuspadowym dachem z szerokimi okapami; wznoszonazazwyczaj z nietrwałych materiałów (cegła suszona,drewno); bogato zdobiona fryzami i...

Grecka świątynia

W religii gr. dom bóstwa z jegosubstytutem - posągiem kultowym, poprzedzony ołtarzempod gołym niebem; palenie na nim ofiar w asyściewiernych stanowiło treść kultu; stąd w najstarszychokręgach (—> temenos) ołtarz był wcześniejszy niżświątynia; geneza świątyni gr. zapewne sięga tradycjiminojskiej...

Hypetralna świątynia

Typ staroż. świątyni gr.,nie posiadającej dachu; wznoszona bardzo rzadko,tylko dla bóstw słonecznych - Zeusa i Apollina; budowląhypetralna była również świątynia Atonawzniesiona przez faraona Amenhotepa IV - Echnatonaw jego nowej stolicy - Achetaton (ob. Tell el-Amarna).

Rzymska świątynia

Budowla ukształtowanapod wpływem architektury etruskiej i gr., nazywanateż świątynią toskańską; budynek ściśle frontalnyna wysokim podium, z cellą (—> naos) otoczonąkolumnadą z trzech stron, od tyłu zamkniętągładką ścianą.

Materiał budowlany (drewno, glina)i etruska tradycja zadecydowały o...

Karpacz - światynia Wang

Powstała na przełomie XII i XIII wieku w południowej Nor­wegii w miejscowości Vang (obecnie Grindaheim). położo­nej nad jeziorem o tej samej nazwie. Kiedy w XIX wieku przestała wystarczać mieszkańcom (była za mała i wymagała kosztownej przebudowy), Jan Kristian Dahl, pochodzący z Norwe­gii profesor...

Malta

Reprezentuje specyficzną kulturę wiórową górnego paleolitu Syberii, określaną jako Malta-Buret. Śródziemnym złożony z Malty i sąsiednich wysp (m. Gozo), miejsce wielu ważnych odkryć związanych z budownictwem megalitycznym.

MALTA, wyspa na M. Śródziemnym

23 VIII 1798 Maltańczycy dowiedzieli się, że trzy tygodnie wcześniej Nelson rozbił pod Abukirem eskadrę adm. Ponieważ jednak car Paweł został zamordowany w III 1801, kawalerowie maltańscy nie doczekali się ros.