Martin Van Buren

Martin Van Buren

Czytaj Dalej

B-26 MARAUDER, Martin - samolot

B-26C, produkowany w zakładach Martin Omaha, był identyczny. zakłady Martin wyprodukowały 5157 samolotów, które powszechnie używano w Euro­pie i na Dalekim Wschodzie.

BORMANN MARTIN (1900-1945) - polityk

Niemiecki polityk, członek partii na­zistowskiej NSDAP, do której wstą­pił 27 lutego 1927 r. po zwolnieniu z więzienia, gdzie odsiadywał krótki wyrok za udział w morderstwie po­litycznym. Rok później wezwano go do centrali NSDAP w Monachium i tu powierzono zarządzanie kasą za­pomogową SA-manów...

Martin Heidegger (1889 - 1976)

 Urodził się w Messkich w Badenii, zmarł we Freiburgu. Studiował scholastykę w Marburgu, gdzie w 1923 roku został profesorem na tamtejszym uniwersytecie. W 1928 roku objął katedrę we Fryburgu po Husserlu.   

W 1927 roku ukazało się jego fundamentalne dzieło pt.  Sein und Zeit. Pozostawał pod wpływem...

Martin Heidegger (1889 - 1976) - Antropologia jako ontologia i gnoseologia

 Struktura „bycia w świecie” - ujęcie fenomenalne     

Heidegger w swojej fundamentalnej pracy  Sein und Zeit zadawał „pytanie o sens bycia”, ponieważ sądził, że „pojęcie” „bycia” jest najbardziej mroczne, że choć „bycie” jest niedefiniowalne, to właśnie owa niedefiniowalność „wzywa” do poszukiwań...

SUWERENNOŚĆ W ORZECZNICTWIE TRYBUNAŁU - Sprawa Van Gend & Loos

Trybunał orzekł, że Traktat jest wprawdzie umową międzynarodową, ale posiada on cechy nietypowe. Stworzono w nim bowiem „instytucje obdarzone prawami suwerennymi”. Powstał więc nowy porządek prawny, na rzecz którego „państwa ograniczyły swoje prawa suwerenne”.

Ograniczenie to nie ma...

Impresjonizm - VINCENT VAN GOGH (1853 - 1890)

Nocna kawiarnia, Dom van Gogha, Most w Arles, kilka wersji Słoneczników.

Tawuła van Houtte'a

Tawuła Van Houtte'a (Spirea vanhouttei) jest bujnie rosnącym, gęstym i rozłożystym krzewem, dorastającym do 2,5 m wysokości o licznych brązowych, łukowato wygiętych pędach.

Generator Van de Graaffa

Maszyną indukcyjną o dużym znaczeniu praktycznym jest generator zbudowany w 1931 roku przez Van de Graaffa.

FROBISHER Sir Martin

ok. 1535-94 Żeglarz angielski, dowodził wyprawą w poszukiwaniu Przejścia Płn.-Zachodniego (1576) i odkrył zatokę nazwaną później jego imieniem.

Jeden z majtków znalazł kawał rudy, który miał jakoby zawierać złoto: dlatego wysłano Frobishera na dwie dalsze wyprawy w 1577 i 1578, którym nie udało...

van LEEUWENHOEK Antony

(wym. lęjwnhuik), 1632-1723, Hol. przyrodnik i wytwórca mikroskopów. Był praktykantem u sukiennika w Amsterdamie; lupy, których musiał używać przy badaniu jakości sukna, stały się same przedmiotem jego zainteresowania.

Zajął się ich amatorską produkcją, co doprowadziło go do skonstruowania...

MARCINKOWSKI (Martin) Filip Maurycy

ok 1785-1854, Generał,, rodem z Warszawy, służył w 1803-07 w brytyjskiej flocie wojennej, m.in. brał udział w bitwie pod Trafalgarem; walczył o wolność narodów Ameryki Łac., brał udział pod Simonem Bolivarem w szturmie na Cartagenę jako dowódca korpusu, a od 1815 dowodził oddziałami ochotników...

van MEEGEREN Hans

Jana Vermeera van Delft.

VAN CRUGTEN ALAIN

VAN CRUGTEN ALAIN, ur.

System wczesnego ostrzegania R. Van. Frederikslusta

van Frederikslust doceniony został głownie za to, iż jego badania pozwalały na ocenę wpływu trendu wskaźnika na siłę prognostyczną modelu.

RIP VAN WINKLE

(wym. wan uinkl) Bohater tytułowy opowiadania (ze zbioru Ze szkicownika, 1819-20) Washingtona Irvinga, adaptacji starej legendy europ, (która to wersji nm. mówi o pastorze Peter Klausie, a we fr. o Królewnie Śnieżce).

Rip, mieszkaniec doliny Hudsonu z czasów przedrewolucyjnych, leniwy wieśniak tyranizowany...

Ludwik van Beethoven

Trudno uwierzyć, że w ostatnim okresie swojego życia, zupełnie głuchy Ludwik van Beethoven skomponował utwory, które są uważane za najwybitniejsze w całej jego karierze.

Vincent van Gogh

Częstym gościem „żółtego domu", w którym van Gogh mieszkał przez następny rok, był listonosz Roulin, uwieczniony na kilku wielkich płótnach. Gouguin zarzucał van Goghowi niechlujstwo i trudny charakter, van Gogh zaś uważał swojego towarzysza za zbyt aroganckiego i pewnego siebie.

de SAN MARTIN Jose

1778-1850, Rewolucjonista płd.-amerykański; w 1779-1811 przebywał w Europie; po odbyciu kampanii przeciw Napoleonowi I w wojsku hiszp. powrócił, aby oddać swe siły rewolucji we własnym kraju.

W 1816 utworzył armię, z którą przekroczył Andy przez przełęcze Los Patos i Uspallata, aby zaatakować...

SASKIA VAN UYLENBURGH

Córka burmistrza, poślubiła w 1634 malarza hol. Rembrandta, wniosła mu duży posag i miała z nim czworo dzieci, z których przeżył tylko syn, Tytus. Ich wspólno życie było radosnym i zapewne najszczęśliwszym okresem życia Rembrandta. Liczne portrety Saskii, które malował, szkicował i rysował, pełne...

Martin Scorsese

Martin nie pasował do otoczenia, chorowity, osłabiony przez astmę, niewiele miał wspólnego z rówieśnikami, których życie toczyło się na ulicy i boisku sportowym. Inne filmy Martin Scorsese to prawdziwy człowiek kina.