Ludwika Maria Gonzaga

Maria skłoniła kochanka do spisku przeciw królowi, w wyniku czego markiz został ścięty, a i samej Marii groziło niebezpieczeństwo. Już wcześniej Ludwika Maria zdecydowała się, że po śmierci męża poślubi Jana Kazimierza.

Maria Callas

Prawdziwe nazwisko Marii Callas brzmi Maria Anna Sophie Kalojeropulo. Podczas uroczystego przedstawienia Normy w Rzymie, na które zaproszono prezydenta Włoch i wielu rzymskich dygnitarzy, Maria Callas zeszła ze sceny po pierwszym akcie, skarżąc się na niedyspozycję.

Maria Józefa

Maria Józefa poświęcała wiele czasu wychowaniu licznego potomstwa oraz obowiązkom reprezentacyjnym. Tak liczne potomstwo powodowało niepokój Marii Józefy o zapewnienie wszystkim posagów i apanaży.

Maria Kazimiera d'Arquien

Miesiąc później Maria Kazimiera i Jan Sobieski wzięli w tajemnicy ślub. Ostatecznie w 1674 roku Maria Kazimiera została królową Polski.

MARIA STUART

Szkoci chwycili za broń; Bothwell ratował się ucieczką, Maria musiała abdykować na rzecz syna; mogąc schronić się we Francji, uciekła do Anglii, w naiwnym przekonaniu, że Elżbieta pomoże jej odzyskać tron szkocki.

Maria Montessori i jej system wychowania przedszkolnego

Sylwetka Marii Montessori Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 roku w miejscowości Chiarawalle we Włoszech.

Święta Maria Magdalena

Była jednąz trzech Marii, które udały się do grobu, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego, ale grób znalazły pusty (J20,1). Maria Magdalena przedstawiana jest według tradycji, która utożsamiła ją z innymiMariami.

GRZEGORZEWSKA MARIA

24; Maria G. Bandura, Life and Work of Maria G. Zawieyski, Maria G. 6, 3-23; Maria G. Materiały z sesji naukowej 7 XI 1969, Wwa 1972; Maria G.

Świat obozów koncentracyjnych w opowiadaniach Borowskigo - "Pożegnanie z Marią"

Zajęcia, przeżycia i postawy moralne ludzi w latach okupacji  -życie ludzi w okupowanej Warszawiejest trudne, chociaż zbliżone do normalnego; jest w nim miejsce na uroczystości weselne, miłość, naukę, książki, rozmowę o poezji, przygotowywanie zbioru własnych wierszy, jak w przypadku Tadeusza, dla którego poezja stanowi możliwość ucieczki od przykrej rzeczywistości okupacyjnej, - głównym sensem życia ludzi jest walka o biologiczne przetrwanie okresu ...

ANTONI MARIA ZACCARIA Św.

Marie Zaccaria, P 1930; E. Maria Zaccaria, Boi 1952; G. Maria Zaccaria Boi 1954; tenże, Concordanze degli scritti di S. Maria Zaccaria, Perugia 1960; tenże.

DRZEWIECKA MARIA EWA

Maria od św. Matka Maria £>. Szeptycka, Matka Maria od świętego Jana. Maria Ewa D.

MARIA KAROLINA (13 VIII 1752 - 8 IX 1814), królowa Neapolu i Obojga Sycylii

Toskanii, Franciszek królem Neapolu, Maria Amelia, poślubiona przez Ludwika Filipa, królową Francuzów, Maria Krystyna królową Sardynii, a Maria Antonina ks.

MARIA ANTONINA

Marie Antoinette, 1755-93, królowa Francji od 1774, przedostatnia z 16 dzieci cesarzowej Marii Teresy i cesarza rz.

AGREDA MARIA de, Maria Coronel

Maria od Jezusa, bł. madre sor Maria de A. Suor Maria d'A.

Maria Montessori- Pedagogika ogólna

Nie możemy dawać zbytecznej pomocy, ale też nie zaniechajmy tej koniecznej” Skoro pedagogika Marii Montessori jest tak szeroko rozpowszechniona i przetrwała do chwili obecnej, musi mieć ona zadania i cele, które są akceptowane przez większość.

Święta Maria Magdalena de Pazzi

Mając 18 lat wstąpiła do klasztoru karmelitańskiego MatkiBożej Anielskiej i przyjęła imię zakonne Maria Magdalena. Maria Magdalena doświadczała wielu cierpień. Maria Magdalena ukazywana jest w habicie karmelitanki.

PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA MARIA, z KOSSAKÓW, 1 v. BZOWSKA, 2 v. PAWLIKOWSKA, 3 v. JASNORZEWSKA

SAMOZWANIEC Maria i Magdalena, wyd. WYKA Maria z Kossaków: 9 lipca 1945-1965, w: Wędrując po tematach, t.

MARIA (1)

po Mickiewiczowskiej Maryli i Marii Malczewskiego) Maria stała się jednym z najpopularniejszych imion polskich aż do lat 30. Ave Maria; Bogurodzica; Madonna; Magnificat; Marta; Matka (Boską).

WIRTEMBERSKA MARIA, właśc. Maria Anna z Czartoryskich księżna von Wurttemberg-Montbeliard

WIRTEMBERSKA MARIA, właśc. Maria Anna z Czartoryskich księżna von Wurttemberg-Montbeliard, ur.

ANNA MARIA TAIGI bł.

Wincenty Maria Strambi); 1865 zwłoki A. Maria Talgl, R 1920; C. Maria Talgl secondo la storia e la critica, R 1922; E. Marii Talgl, Kr 1926; A. Marie Talgl, P 1937; G.