Prócz liryki jońskiej, jambografii i elegii i prócz meliki eolskiej istnieje w epoce archaicznej inny jeszcze typ liryki, tak zwana liryka chóralna.
Gdyby z kolei przyszło nam dać definicję liryki hymnicznej na tyle ogólną i pojemną, by zmieściły się w niej wszelkie odmiany historyczne tego typu poezji, zarówno sakralne, jak laickie, to należałoby wymienić jako decydujące o przynależności gatunkowej określonego utworu poetyckiego, pretendującego do nazwy hymnu — następujące wyznaczniki tematycz-no-formalne: 1) temat odczuwany powszechnie jako coś świętego lub jako ...
Liryka rewolucyjna Władysława Broniewskiego Rozwój polskiej liryki rewolucyjnej wiąże się w dwudziestoleciu międzywojennym przede wszystkim z nazwiskiem Władysława Broniewskiego.
liryków rzymsko-drezdeńskich (wiersze patriot. ", pozostawił Norwid cykl liryków —» Vade-mecum.
Echa filozofii w liryce: - Leopold Staff "Sonet szalony" - argumentem aprobaty życia jest poczucie nieograniczonej ludzkiej wolności, swobody.
Echa filozofii w liryce: - Leopold Staff "Sonet szalony" - argumentem aprobaty zycia jest poczucie nieograniczonej ludzkiej wolnosci, swobody.
Ciążenie neoklasyków ku liryce roli potwierdziło się w czasach drugiejwojny światowej (cykl Głosy biednych ludzi Czesława Miłosza), a zwłaszcza po drugiej woj-nie światowej, gdy pojawiły się arcydzieła klasycyzmu: Tren Fortynbrasa, Powrót prokonsulaoraz monologi Pana Cogito Zbigniewa Herberta.
Owszem, bez trudupotrafimy wskazać w jego dorobku śmiałe e r o t y k i, sugestywne dzieła liryki o n i r y c z ne j (o b r a z y s n ó w) czy w i e r s z e p r o g r a m o w e, zawierające refleksje nad trudempoety.
Różewicz (Liryki lozańskie w tomie Twarz trzecia 1968). PROKOP Adam Mickiewicz Nad wodą wielką i czystą, W: Liryka polska.
W przeciwieństwie do liryki jońskiej i eolskiej, ogniskującej się na wyspach greckich, inne oblicze ma poezja liryczna Grecji macierzystej, której najwybitniejszymi reprezentantami są Solon i Tyrtajos.
Za jednego z najstarszych liryków greckich uchodzi żyjący w VII w.
Cechy liryki: tworzywo literackie - poezja Herberta odwołuje się do szeroko pojętej tradycji kulturowej. liryka roli) wiersze z reguły posiadają tytuł.
Cała literatura dzieli się pod względem formalnym na trzy podstawowe rodzaje: lirykę, epikę i dramat. W okresie Młodej Polski dominowała liryka, nawet powieści i dramaty przesycone były liryzmem.
Wolskiej oraz większości drugorzędnych liryków epoki.
Zbiór składa się z Liryków polskich w 5 księgach i osobno paginowanych Epigramatów polskich w 2 księgach.
W liryce młodopolskiej można dostrzec uwielbienie dla tężyzny i mocy silnych indywidualności. Stał się Janosik tematem liryków Tetmajera: "Jak Janosik tańczył z cesarzową", "Pieśń o Janosiku zbójniku".
Dominowała liryka.
Przyboś nie akceptował łączenia liryki z epiką. Liryk to twórca, który przemawia językiem spotęgowanych napięć między praw-dą autobiografii twórcy a prawdą ludzkości (jej kultury, historii, antropologii, metafizyki).
Inaczej w liryce osobistej.
Zwątpienie wkrada się także do świadomości podmiotu jego liryków, które sytuująsię n a g r a n i c y z w ą t p i e n i a i p r a g n i e n i a B o g a.