Labirynt

Labirynt

Czytaj Dalej

Labirynt

Najstarszym przykładem, że taka myśl chrześcijańska znajdowała się u podstaw tego rodzaju labiryntów, jest labirynt posadzkowy w bazylice w Orleansville w Algerii wzniesionej w 324 r. W labiryncie kościoła Sw.

Świat to labirynt, teatr, sen...” – która z koncepcji mówienia o świecie przez literaturę jest najbliższa Twojemu sposobowi postrzegania rzeczywistości?

Aby świat postrzegać jak labirynt, trzeba być nieugiętym i umieć kierować się własną wolą – wyzywająco krzyczeć przeciwnościom losu Jam czarny jest wśród wichrów płomień boży! Niekiedy się buntuję i kroczę przez labirynt.

„Świat to labirynt, teatr, sen...” która z koncepcji mówienia o świecie przez literaturę jest najbliższa Twojemu sposobowi postrzegania rzeczywistości?

Aby świat postrzegać jak labirynt, trzeba być nieugiętym i umieć kierować się własną wolą wyzywająco krzyczeć przeciwnościom losu Jam czarny jest wśród wichrów płomień boży!

Labirynt w literaturze

Labirynt - Labirynt kreteński to olbrzymi pałac, składający się z takiej gmatwaniny komnat i korytarzy, iż tylko jego budowniczy - Dedal mógł w nim odnaleźć drogę. Minos wstydził się potwora i kazał go zamknąć w labiryncie.

Bogdan Suchodolski "Labirynty współczesności" - recenzja

BOGDAN SUCHODOLSKI „LABIRYNTY WSPÓŁCZESNOŚCI” I. Labirynt świata i raj serca 2. Sztuka i współczesny labirynt serca 6.

LABIRYNT

Labirynt kreteński najsłynniejszy, legendarny labirynt zbudowany przez Dedala na polecenie króla Minosa, siedziba Minotaura, którego zabił Tezeusz przy pomocy Ariadny. Labirynt ogrodowy (starop.

Labirynt

Przejście przez labirynt było niejednokrotnie częścią składową rytuałów inicjacyjnych (inicjacja), symbolizowało ono zarówno znajdowanie ukrytego duchowego centrum, jak i wychodzenie z ciemności na światło.

Labirynt

1) w starożytności budowla o skomplikowanymi trudnym do odczytania planie;

2) w średniowieczu,gl. w gotyku, motyw lub element arch.-dekor,oparty na figurze geom. o skomplikowanym, najczęściejspiralnym wzorze, np. układana z płytek posadzkaw kościołach;

3) staropol. błędnik, biędi/iiiec, wogrodach...

Proteusz w labiryncie świata

Jerzy Andrzejewski (1909—1983) debiutował tomem opowiadań Drogi nieuniknione w 1936 r., przed wojną wydał jeszcze powieść Ład serca. W okresie okupacji był działaczem podziemia kulturalnego.

Autor chyba najsłynniejszej powieści powojennej '4 Popiół i diament. Ma w swoim dorobku liczne utwory...

W labiryncie prozy

Teodor Parnicki (ur. 1908), prozaik. Dużą część życia spędził poza krajem : 1917 — 1927 w Charbinie (tam debiutował), w okresie wojny w ZSRR, później w Palestynie, Meksyku. Do kraju wrócił w 1967 r. Ważniejsze powieści: Srebrne orfy (1949 — I wyd. krajowe), Aecjusz ostatni Rzymianin (1956), Koniec „...