KUDERA JAN, pseud.
Jan Paweł II “Bywa nie raz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów” – słowa Jana Pawła II-ego czy literatura XX w.
Rzeczywisty wizerunek szlachcica prezentują Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska.
Jan Kasprowicz żył w latach 1860—1926.
„Dekameron”
Zbiór stu nowel opowiadanych przez dziesięć dni w grupie siedmiu dam i trzech kawalerów, którzy schronili się na wsi uciekając z miasta przez zarazą. Opowiadają sobie historie znane im z autopsji. Głównym tematem ich historii jest miłość cielesna, zmysłowa i namiętność przedstawiona...
− najwybitniejszy twórca renesansu
− dbał o swój styl, formę uprawianych gatunków, artyzm języka i wszechstronną wiedzę
− znał łacinę, grekę, hebrajski
− studiował epokę starożytną (filozofię i sztukę)
− znał dzieła Erazma z Rotterdamu i innych mu współczesnych twórców
− nawiązywał do...
Jest to V pieśń. Ma ona charakter patriotyczny. Po ucieczce Henryka Walezego Podole łupią Tatarzy. Nazywa ich zbójcami. Jednocześnie zachęca Polaków do walki. Boleje nad porwaniami. Jest oburzony zachowaniem się Polaków. Poddali się oni niemal bez walki. Zwyciężyli ich innowiercy, koczownicy, nie godni...
Są to fraszki Czarnoleskie w których poeta zawarł pochwałę spokojnego, szczęśliwego życia na wsi, gdzie zaistniały odpowiednie warunki do uprawiania twórczości poetyckiej, a czarnoleska lipa urosła do rangi symboli.
„Na lipę”
Poeta wyznał, że w jej dobroczynnym cieniu chronił się chętnie, tu...
Jan Andrzej Morsztyn był poetą związanym z dworem królewskim.
Był francuskim pisarzem; autor „Emila”, „Nowej Heloizy”. Stworzył podstawę dla sentymentalizmu. Głosił tezę: „Człowiek jest cząstką natury”. Podkreślał rolę ludzkich uczuć, zwłaszcza miłosnych.
„Umowa społeczna”
Odrzucił w tym utworze styl życia salonów i cywilizację, która godzi w...
W 1819 napisał rozprawę „O pismach klasycznych i romantycznych”. Był intelektualistą, racjonalistą. Atakował tendencje romantyczne. Romantyzm uważał za zagrożenie dla rozwoju literatury i oświaty. Sądził, że może mieć zgubny wpływ na czystość polszczyzny, a światopogląd romantyczny miał być...
Pierwszy etap tzw młodzieńczy. Tematyka społeczna. Ujęty realizm i naturalizm. Napisał cykl sonetów „Z chałupy”. Nie są to typowe sonety. Brak w nich refleksji w ostatniej zwrotce. Mają charakter nowelek. Inni twórcy sonetów to: Petrarca (miłosne), Szarzyński (egzystencjalne), Mickiewicz (filozoficzne)...
"Pieśń o spustoszeniu Podola" wynika z głębokich uczuć patriotycznych jakie Jan Kochanowski żywił do Rzeczypospolitej, jednak wnioski jakie wyciąga z historii są przejmująco smutne: Polak "i przed szkodą i po szkodzie głupi".
Niestety “bywa nie raz, że stajemy w obliczu prawd dla których brakuje nam słów” (Jan Paweł II).
Jan Kasprowicz zastosował w Dies irae wiersz wolny, popularny wśród symbolistów, jak i ekspresjonistów.
Okres dworski W roku 1592 Jan Kochanowski powraca do Polski, przejmując w spadku połowę dóbr Czarnoleskich.
3 Jan Kochanowski zmarł nagle, na atak serca, 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie, dokąd pojechał na sejm, dla załatwienia bezpośrednio przed majestatem królewskim spraw dotyczących rodziny.
"Piesn o spustoszeniu Podola" wynika z glebokich uczuc patriotycznych jakie Jan Kochanowski zywil do Rzeczypospolitej, jednak wnioski jakie wyciaga z historii sa przejmujaco smutne: Polak "i przed szkoda i po szkodzie glupi".
Jan Andrzej Morsztyn byl poeta zwiazanym z dworem królewskim. MORSZTYNA Jan Andrzej Morsztyn najchetniej pisal o milosci.
Jan Andrzej Morsztyn pochodził z rodziny związanej z arianizmem, ale po przejściu na katolicyzm zachował tylko powierzchowne cechy dawnej ideologii.