Krakowiacy

Krakowiacy

Czytaj Dalej

KRAKOWIAK

Zabobon, czyli Krakowiacy i górale (Nowe Krakowiaki) wodewil (zabawa dramatyczna), Warszawa 1816, Karola Kurpińskiego, libretto: Jan Nepomucen Kamiński; trawestacja Cudu mniemanego Bogusławskiego, niezwykle popularna, która zupełnie zaćmiła swój pierwowzór i pozostaje w repertuarze do dziś.

CUD MNIEMANY , czyli Krakowiacy i Górale, Cud, czyli...

przeciwstawia dwie grupy regionalne - Krakowiakówze wsi Mogiła i napadających na nich Górali -w sporze o córkę młynarza (Basię), przyrzeczoną GóralowiBryndasowi przez zakochaną w narzeczonym Basi (Stachu) jejmacochę (Dorotę); bójkę wynikłą z porwania bydła mogilanprzez mszczących się za udaremnienie zaręczyn Górali rozstrzygana korzyść Krakowiaków „ubogi student" Bardos,posługując się zdobyczami wiedzy ...

KRAKOWIAKI. Poemat

„Na Wawel, na Wawel, Krakowiaku żwawy! zyskały ogromną popularność w różnych środowiskach, podobnie jak i kilka krakowiaków powstałych później, o inc.

NA WAWEL, NA WAWEL, KRAKOWIAKU ŻWAWY!

popularna, żywa dotąd, pieśń do słów fragmentu Krakowiaków (1840) Edmunda Wasilewskiego.

ZABOBON, czyli Krakowiacy i Górale. Zabawka dramatyczna ze śpiewkami w 3 aktach, komedioopera J.N. Kamińskiego

ZABOBON, czyli Krakowiacy i Górale. Nowe „Krakowiaki"), konkurując skutecznie z Cudem mniemanym siłą teatr, wyrazu - poet.

KRAKOWIAK - okręt

Brytyjski niszczyciel eskortowy typu Hunt zwodowany 4 grudnia 1940 r. jako Sifoerton w stoczni Samuel White w Cowes (Wielka Brytania), w maju 1941 r. został przekazany Polskiej Marynarce Wojennej. 14 grudnia 1941 r. w składzie zespołu kontradm. Hamiltona wziął udział w wyprawie na *Lofoty, gdzie w Vest...