Kosmos podwójnie pierzasty

Kosmos prawie nie wymaga pielęgnacji oprócz regularnego usuwania obumarłych główek. Kosmos jest raczej odporny na choroby.

Rywalizacja ZSRR i USA w kosmosie

1957 wystrzelenie w Kosmos Sputnika,sukces ten był zaskoczeniem dla USA i ogromna porazka propagandowa w toczącej się zimnej wojny -od tego momentu dla Stanow rywalizacja w Kosmosie staje się priorytetem -3.

Święty obszar i sakralizacja świata - Chaos i kosmos

Rzeczą znamienną dla społeczeństw tradycyjnych jest rozróżnienie, jakim prze-ciwstawiają swe zasiedlone terytorium obszarowi nieznanemu i nieokreślonemu, który je otacza: ich okolice to „świat” (ściślej rzecz biorąc „nasz świat”), kosmos; reszta — to już nie kosmos, to coś w rodzaju „zaświatu”, obszar obcy, bezładny, zamieszkały przez poczwary, demony, obcych (utożsamianych zresztą z demonami i upiorami).

Człowiek w kosmosie

Wysyłanie w kosmos pojazdów bezzało­gowych jest przedsięwzięciem skompli­kowanym i kosztownym. Inni uważają jednakże, że astronauci będą nadal wysyłani w kosmos, jeśli to tylko będzie możliwe.

Loty załogowe w kosmos

Do wynoszenia w kosmos naj­ważniejszych części stacji posłużą potężne rosyj­skie rakieta natomiast załogi amerykańskich wahadłowców będą prowadziły prace montażowe na orbicie. Przed jej ukończeniem od­będzie się aż 45 lotów w kosmos.

Zdobywanie kosmosu

Stany Zjednoczone potrzebowały spekta­kularnego sukcesu w kosmosie. Pierwszego sateli­tę wystrzelili Rosjanie, także Rosjanin był pierw­szym człowiekiem w kosmosie (a jego lot trwał aż sto osiem minut).

Fale radiowe i grawitacyjne z kosmosu

Prócz radioteleskopów, przeznaczonych tylko do odbioru promieniowania radiowego z kosmosu, zastosowanie do różnych badań znajduje w astronomii także aparatura radarowa.

Kosmos - Centauri

Przedstawiają przy tym scenariusz, zgodnie z którym WWA znajdujące się w obłokach międzygwiezdnych były stopniowo pochłaniane przez meteoryty i asteroidy, a potem "dostarczone" na powierzchnię Ziemi wraz z tymi kamieniami z kosmosu.

Obserwacja kosmosu przez Teleskop Hubble'a (TH)

Zrządzeniem losu, kilka miesięcy po wysłaniu w kosmos TH, wokół otoczonego pierścieniami Saturna rozpętała się burza.

Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Wyścig zbrojeń. Ekspansja w kosmosie

ZSRR wystrzelił w kosmos pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, podjął udane eksperymenty rakietowe i dysponował niebawem rakietami balis­tycznymi o globalnym zasięgu.

KOSMOS

  KOSMOS (gr. Kosmos Termin wprowadzony przez pitagorejczyków na oznaczenie harmonii, porząd­ku i piękna układu liczbowego.

Kosmos - Galileusz ogląda nowy obraz nieba

Odkrycia Galileusza miały doprowadzić do otwartej konfrontacji miedzy Kościołem a nową, rewolucyjną koncepcją kosmosu.

Kosmos - Kosmiczne nasłuchiwanie

Niedawno zainstalowano przy radioteleskopie w Arecibo w Puerto Rico nowe urządzenie służące do badania fal radiowych pochodzących z kosmosu, nazywane Serendip N (Search for Extraterrestrial Radio Emissions from Nearby Developed Intelligence Populations), jest zdolne do analizowania 168 mln różnych częstotliwości co 2 sekundy.

Najnowsze badania kosmosu

Część z nich już wystrzelono, reszta poleci w kosmos w niedalekiej przyszłości.

KOSMOS

po ukazaniu się Kosmosu (1845-58) Aleksandra Humboldta (zob.

Kosmos

W Nowym Testamencie wyraz “kosmos” oznacza po prostu to, co nas otacza (Ga 4, 3), albo nawet świat jako element wrogo nastawiony do Chrystusa (J 1, 10).

Kosmos

Astronomia należy do najstarszych nauk przyrodniczych. Rozgwieżdżone niebo przyciągało uwagę ludzi już w czasach przedhistorycznych. Wcześnie też zdano sobie sprawę z istnienia ścisłych praw rządzących ruchami ciał niebieskich. Najważniejsze wyniki prowadzonych przez tysiąclecia obserwacji dziś...

Kosmos - Fazy Księżyca

Ze wszystkich ciał niebieskich najbliżej Ziemi znajduje się Księżyc, który okrąża naszą planetę po orbicie wokółziemskiej i jednocześnie obiega wraz z nami Słońce po orbicie wokółsłonecznej. Obok Słońca jest to jedyne ciało niebieskie, które widzimy gołym okiem nie jako punkt świetlny, lecz jako...

Kosmos - Gwiazdozbiory i zodiak

Ekliptyka przebiega przez dwanaście, a ściślej rzecz biorąc - przez trzynaście gwiazdozbiorów. Na ich tle przesuwa się Słońce w swym omówionym przed chwilą pozornym ruchu rocznym. Gwiazdozbiory te, oprócz swych własnych nazw, noszą wspólną nazwę gwiazdozbiorów lub znaków zodiaku. Są to:

Znaki...

Kosmos - Wszystko o drodze pozornego ruchu Słońca

Dopóki nie przeprowadzono odpowiednich doświadczeń, ruch obrotowy Ziemi można było obserwować tylko poprzez pozorny obrót sfery niebieskiej z towarzyszącymi mu wschodami i zachodami ciał niebieskich. Podobnie było z ruchem obiegowym Ziemi po orbicie wokółsłonecznej, który obserwowano jako pozorny ruch...