Kosmos prawie nie wymaga pielęgnacji oprócz regularnego usuwania obumarłych główek. Kosmos jest raczej odporny na choroby.
1957 wystrzelenie w Kosmos Sputnika,sukces ten był zaskoczeniem dla USA i ogromna porazka propagandowa w toczącej się zimnej wojny -od tego momentu dla Stanow rywalizacja w Kosmosie staje się priorytetem -3.
Rzeczą znamienną dla społeczeństw tradycyjnych jest rozróżnienie, jakim prze-ciwstawiają swe zasiedlone terytorium obszarowi nieznanemu i nieokreślonemu, który je otacza: ich okolice to „świat” (ściślej rzecz biorąc „nasz świat”), kosmos; reszta — to już nie kosmos, to coś w rodzaju „zaświatu”, obszar obcy, bezładny, zamieszkały przez poczwary, demony, obcych (utożsamianych zresztą z demonami i upiorami).
Wysyłanie w kosmos pojazdów bezzałogowych jest przedsięwzięciem skomplikowanym i kosztownym. Inni uważają jednakże, że astronauci będą nadal wysyłani w kosmos, jeśli to tylko będzie możliwe.
Do wynoszenia w kosmos najważniejszych części stacji posłużą potężne rosyjskie rakieta natomiast załogi amerykańskich wahadłowców będą prowadziły prace montażowe na orbicie. Przed jej ukończeniem odbędzie się aż 45 lotów w kosmos.
Stany Zjednoczone potrzebowały spektakularnego sukcesu w kosmosie. Pierwszego satelitę wystrzelili Rosjanie, także Rosjanin był pierwszym człowiekiem w kosmosie (a jego lot trwał aż sto osiem minut).
Prócz radioteleskopów, przeznaczonych tylko do odbioru promieniowania radiowego z kosmosu, zastosowanie do różnych badań znajduje w astronomii także aparatura radarowa.
Przedstawiają przy tym scenariusz, zgodnie z którym WWA znajdujące się w obłokach międzygwiezdnych były stopniowo pochłaniane przez meteoryty i asteroidy, a potem "dostarczone" na powierzchnię Ziemi wraz z tymi kamieniami z kosmosu.
Zrządzeniem losu, kilka miesięcy po wysłaniu w kosmos TH, wokół otoczonego pierścieniami Saturna rozpętała się burza.
ZSRR wystrzelił w kosmos pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, podjął udane eksperymenty rakietowe i dysponował niebawem rakietami balistycznymi o globalnym zasięgu.
KOSMOS (gr. Kosmos Termin wprowadzony przez pitagorejczyków na oznaczenie harmonii, porządku i piękna układu liczbowego.
Odkrycia Galileusza miały doprowadzić do otwartej konfrontacji miedzy Kościołem a nową, rewolucyjną koncepcją kosmosu.
Niedawno zainstalowano przy radioteleskopie w Arecibo w Puerto Rico nowe urządzenie służące do badania fal radiowych pochodzących z kosmosu, nazywane Serendip N (Search for Extraterrestrial Radio Emissions from Nearby Developed Intelligence Populations), jest zdolne do analizowania 168 mln różnych częstotliwości co 2 sekundy.
Część z nich już wystrzelono, reszta poleci w kosmos w niedalekiej przyszłości.
po ukazaniu się Kosmosu (1845-58) Aleksandra Humboldta (zob.
W Nowym Testamencie wyraz “kosmos” oznacza po prostu to, co nas otacza (Ga 4, 3), albo nawet świat jako element wrogo nastawiony do Chrystusa (J 1, 10).
Astronomia należy do najstarszych nauk przyrodniczych. Rozgwieżdżone niebo przyciągało uwagę ludzi już w czasach przedhistorycznych. Wcześnie też zdano sobie sprawę z istnienia ścisłych praw rządzących ruchami ciał niebieskich. Najważniejsze wyniki prowadzonych przez tysiąclecia obserwacji dziś...
Ze wszystkich ciał niebieskich najbliżej Ziemi znajduje się Księżyc, który okrąża naszą planetę po orbicie wokółziemskiej i jednocześnie obiega wraz z nami Słońce po orbicie wokółsłonecznej. Obok Słońca jest to jedyne ciało niebieskie, które widzimy gołym okiem nie jako punkt świetlny, lecz jako...
Ekliptyka przebiega przez dwanaście, a ściślej rzecz biorąc - przez trzynaście gwiazdozbiorów. Na ich tle przesuwa się Słońce w swym omówionym przed chwilą pozornym ruchu rocznym. Gwiazdozbiory te, oprócz swych własnych nazw, noszą wspólną nazwę gwiazdozbiorów lub znaków zodiaku. Są to:
Znaki...
Dopóki nie przeprowadzono odpowiednich doświadczeń, ruch obrotowy Ziemi można było obserwować tylko poprzez pozorny obrót sfery niebieskiej z towarzyszącymi mu wschodami i zachodami ciał niebieskich. Podobnie było z ruchem obiegowym Ziemi po orbicie wokółsłonecznej, który obserwowano jako pozorny ruch...