Korzenie

Czytaj Dalej

Budowa i funkcje korzenia roślin nasiennych

FUNKCJE - zaopatrywanie rośliny w wodę - rozpuszczanie w niej sole mineralne czerpane z gleby - przytwierdzanie rośliny do podłoża - utrzymanie rośliny w pozycji pionowej - starsze partie korzeni pełnią funkcje magazynów związków zapasowych - niektórym roślinom korzenie służą do wegetatywnego rozmnażania - korzenie oddechowe - korzenie chłonące wodę i parę wodną z powietrza - u ...

Budowa i rola korzenia

Rozróżniamy wiec strefę korzeni bocznych, strefę włośnikową (dzięki której roślina pobiera wodę z gleby), strefę wydłużania (w której - jak sama nazwa wskazuje - następuje wzrost i różnicowanie się komórek), stożek wzrostu korzenia zbudowany z komórek inicjalnych (tkanka twórcza produkująca komórki) oraz czapeczkę.

Uszkodzenie korzeni nerwowych

W uszkodzeniach górnych korzeni (C5_6) porażenia obejmują mięśnie obręczy barkowej i stawu ramiennego (typ Duchenne-Erba), w uszkodzeniach korzeni obwodowej części splotu (Gj—Thi) porażone są mięśnie obwodowej części kończyny (typ Klumpkego).

Rozwój korzenia

Jest ona jak gdyby matrycą dla korzenia, ^żąca wewnątrz niej mezenchyma miazgi zębowej na swym obwodzie, w linii zetknięcia się z tą pochewką, produkuje zębinę korzenia.

Zespoły uciskowe korzeni nerwowych

Objaw Laseguc'a przy ucisku korzeni nerwowych Ls i S, jest zazwyczaj dodatni (już przy 20-30° - typowa rwa kulszowa). Jeżeli ucisk dotyczy korzeni od L, do L4 z zajęciem nerwu udowego objaw Lascgue'a występuje wyjątkowo i tylko wtedy, gdy uciśnięty jest korzeń l_4.

Korzenie czepne

Niektóre gatunki roślin, szczególnie bluszcz, posia­da korzenie czepne, którymi może przytwierdzać się do kory drzew a nawet do bardzo gładkiego podłoża. Kiedy to nastąpi, roślina zaczyna rosnąć pionowo, dzięki temu, że przyczepia się do oparcia specjalnymi korzeniami chwytnymi.

„Zapuszczenie własnych korzeni” (Cialdini)

  Zaangażowanie prowadzące do wewnętrznych zmian w człowieku polega na „zapuszczeniu własnych korzeni" w te zmiany.

Nalewka z korzenia rzewienia na winie

Nalewka z korzenia rzewienia na winie —Tinctura Rhei vinosa — preparat złożony,przygotowany na winie, w skład którego oprócz korzenia rzewienia wchodzi naowocniagorzkiej pomarańczy oraz owoc kolendry.

Czarna zgnilizna korzeni

Czarna zgnilizna korzeni — chorobagrzybowa występująca na tytoniu, grochu,pomidorach, selerach, ogórkach, sałacie, fiołkach,groszku, pelargonii, ostróżkach, cyklamenachi złocieniach. Z w a l c z a n i e : odkażać ziemię; unikać zbytsilnego ubicia ziemi koło korzeni oraz nadmiernejjej wilgotności.

Selerowatość korzeni

Wytworzenie dużej liczby drobnych korzeni (u buraka cukrowego) w miejscu silnie zredukowanego korzenia głównego.

RYZODERMA, epiblema, skórka korzenia

W strefie włośnikowej niektóre komórki ryzodermy wytwarzają długie wypustki - włośnikl, które znacznie zwiększają powierzchnię chłonną korzenia.

Korzenie chrztu chrześcijańskiego

Kiedy pytamy o historyczne korzenie chrztu chrześcijańskiego natrafiamy na zadziwiający punkt wyjścia.

Wczesnochrześcijańskie kształtowanie się urzędów kierowania - Przedwielkanocne korzenie

W pytaniu o przedwielkanocne korzenie istotne jest uświadomienie sobie, że pójście za Jezusem nie równa się z przejęciem Jezusowego orędzia o Królestwie Bożym, np.

Korzenie renesansu

Korzenie tego renesansu umieszczał w XII w. , mający swe korzeniew XIV w.

Widlastość korzeni buraków cukrowych

Tworzenie zamiast jednego, dużego korzenia spichrzowego kilku drobniejszych; przyczyną tego zjawiska jest często podeszwa płużna.

Twierdzi się, że antyk i Biblia to korzenie kultury europejskiej - jak to rozumiesz

Istnieje wiele narodów które posiadają własne tradycje, własną historię i język, ale które wywodzą się z różnych źródeł kultury. Narody europejskie mają swoje źródło w kulturze antycznej, a także w kulturze chrześcijańskiej, a w szczególności w Biblii. Biblia pisana była na przestrzeni wielu...

Kultura narodowa u korzeni

Państwo-instytucja obejm organy władzy i admin publ, sieć rozciągniętą na obszarze ogran, przestrzennie i prawnie w zal od okr hist; zbiorowość społ o char kult wspólnoty

Naród- zbiorowość społ o char kult wspólnoty

Społeczeństwo obywatelskie:

Hegel- antyteza rodziny jednoczonej z rodziną w...

Korzenie chrztu chrześcijańskiego - Chrzest Jana

Nie możemy przejść obok chrztu Janowego, nie chodzi tu o ryt sprawowany przez ludzi nie był to samo-chrzest, ludzie otrzymywali go od Jana „Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając [przy tym] swe grzechy.” (Mk.1,5)...

Korzenie chrztu chrześcijańskiego - Woda i Duch

Właśnie fakt, że sam Jezus przyjął chrzest Jana stworzyło możliwość podjęcia tego znaku zaraz po Wielkanocy dla nadchodzącego Królestwa Bożego. Teraz bowiem w przekonaniu uczniów eschatologiczna sytuacja stała się jednoznaczna. Znak czasu przez krzyż i wywyższenie został bardziej uintensywniony...

Grecja jako korzenie cywilizacyjne dla Europy / filozofia / nauka / demokracja

Cywilizacja grecka rozpadła się na fazy:

- okres kolonizacji helleńskiej

- okres pojawienia się Imperium Perskiego (wojny grecko – perskie)

- okres potęgi macedońskiej

Ważne instytucje dla Europy

- wpływ greckich państw – miast (polis)

- w polis rodzi się pojęcie obywatela, sprawiedliwości...