Konrad Adenauer

Konrad Adenauer

Czytaj Dalej

Ojczyzny romantyków – męczeńska i sentymentalna oraz odpowiadające im typy bohaterów: Konrad i Tadeusz Soplica. Jak je spoić w wspólny obraz?

Konrad tylko pozornie wzniósł się na wyżyny ducha. Tadeusz może nie był tak odważny czy dzielny jak Konrad, ale umiałby odrzucić osobiste urazy, gdy trzeba zjednoczyć się dla dobra ojczyzny.

HENLEIN KONRAD (1898-1945) - polityk

Przywódca nazistowskiej partii Niemców sudeckich działającej na terenie Czechosłowacji. Prowadzo­na przez jego partię akcja na rzecz przyłączenia do Rzeszy tzw. Sude-tenlandu, zamieszkałego przez ok. 3 min Niemców, stała się podstawą żądań aneksyjnych wobec Czecho­słowacji, wysuwanych przez Adolfa...

PREKURSORZY IDEI HUMANIZMU W POLSCE - KONRAD CELTIS

−  niemiec, humanista

−  znalazł się w Akademii Krakowskiej

−  założył towarzystwo Humanistyczne

−  pisał ody, elegie, epigramaty

−  posługiwał się klasyczną łaciną

“Konrad Wallenrod. Powieść poetycka z dziejów litewskich i pruskich”. Adama Mickiewicza

Konrad szczęśliwy z powodu dopełnienia ślubów (“Jam to uczynił, dopełnił przysięgi, / Starszniejszej zemsty nie wymyśli piekło. Konrad z Halbanem w komnacie.

Ojczyzny romantyków – męczeńska i sentymentalna oraz odpowiadające im typy bohaterów: Konrad i Tadeusz Soplica. Jak je spoić w wspólny obraz?

Konrad tylko pozornie wzniósł się na wyżyny ducha. Tadeusz może nie był tak odważny czy dzielny jak Konrad, ale umiałby odrzucić osobiste urazy, gdy trzeba zjednoczyć się dla dobra ojczyzny.

"Konrad Wallenrod"- streszczenie

Po zakończeniu ballady zmęczony i osłabiony wypitymi uprzednio trunkami Konrad zasypia, wywołując tym wśród zebranych rycerzy szmer zgorszenia. Konrad słysząc to ucieka, jednak następnego dnia rano powraca i czując zbliżającą się śmierć, żegna się z Aldoną, a następnie odchodzi.

Konrad Wallenrod Przesłanie i znaczenie utworu

Biografia tytułowej postaci, w różnych okolicznościach i miejscach występującej jako ktoś inny (zmiana imienia i nazwiska, ukrywanie swojej tożsamości ze względu na cel działania), ukazuje, że – jakkolwiek się nazywa – Konrad zawsze pozostanie Litwinem.

Konrad von Jungingen

Konrad von Jungingen – wielki mistrz Zakonu od listopada 1393 do końca marca 1407 r.

Konrad Wallenrod to zdrajca , bohater , szaleniec czy polityk ?

Droga , która pozo-stala , i która wybral Konrad , byla droga spisku i zdrady. Jednak Konrad nie czul sie za dobrze w tej roli. Konrad nie nadawal sie do tego , i w zwiazku z tym musial okupic ja wielkimi cierpieniami: np.

"Giaur" i "Konrad Wallenroda" - romantyczny indywidualizm

Konrad ma swiadomosc straconego szczescia. Konrad Wallenrod równiez jest postacia tragiczna, musi dokonac wyboru pomiedzy wolnoscia i szczesciem osobistym a wolnoscia i szczesciem swojego narodu.

Bohater romantyczny: bajroniczny, werterowski, J. Soplica, Konrad W, Kordian

Nowość bohatera, Jacka, polegała na tym, że Jacek nie działał samotnie, tak jak jego wielcy poprzednicy  (Konrad  Wallenrod, Konrad z „Dziadów”), lecz szukał poparcia dla swej idei niepodległościowej wśród szerokich mas szlacheckich  oraz  wśród  ludu.

Konrad i Ksiądz Piotr – dramat postaw i racji

I nie obnosił się z tym, że pomaga, że cierpi wraz z innymi, tak jak to robił Konrad. Czy coś takiego powiedziałby Konrad? Konrad jest wielki w swym buncie, Ksiądz Piotr – w pokorze.

Konrad (III cz. Dziadów) i Kordian (Kordian) – charakterystyka porównawcza

Konrad natomiast zdaje się rozumieć, że niepodległość może być odzyskana jedynie poprzez narzucenie dyktatorskiego reżimu całemu światu, kiedy jeden człowiek (właśnie Konrad) ustanawiałby prawa, nadawał bądź odbierał poszczególnym narodom niezawisłość.

Koncepcje poety i poezji w twórczości romantyków (Konrad Wallenrod, Beniowski, Nie – Boska Komedia)

Literatura ma za zadanie podtrzymać narodowego ducha, wpajać nienawiść do wroga (tak jak Halban podsycał w Konradzie żądzę zemsty i pragnienie uwolnienia ojczyzny spod krzyżackiego jarzma).

Konrad Wallenrod jako typowy bohater romantyczny

2 Konrad jest postacią nietuzinkową, wyrastającą ponad tłum. Tak samo jak bohater pieśni Konrad jest pokonany na otwartym polu, mści się straszliwie i podstępnie na wrogach oddając w ten sposób życie.

CELTIS, Celtes, KONRAD , właśc. K. Pickel

CELTIS, Celtes, KONRAD , właśc.

GÓRSKI Konrad

GÓRSKI Konrad, ur.

KONRAD WALLENROD. Powieść historyczna

Konrad Wallenrod był bohaterem pokoleń podejmujących swój czyn i los z poczuciem ich tragicznej nieuchronności, utożsamiających w sposób ostateczny sprawę ojczyzny ze swym życiem najgłębiej osobistym.