BITCZYN, Bitschin KONRAD, Konrad z Byczyny ks.

Galie, Konrad B. Wardęska, Konrad B.

Konrad i Ksiądz Piotr – dramat postaw i racji

I nie obnosił się z tym, że pomaga, że cierpi wraz z innymi, tak jak to robił Konrad. Czy coś takiego powiedziałby Konrad? Konrad jest wielki w swym buncie, Ksiądz Piotr – w pokorze.

"Konrad Wallenrod"- streszczenie

Po zakończeniu ballady zmęczony i osłabiony wypitymi uprzednio trunkami Konrad zasypia, wywołując tym wśród zebranych rycerzy szmer zgorszenia. Konrad słysząc to ucieka, jednak następnego dnia rano powraca i czując zbliżającą się śmierć, żegna się z Aldoną, a następnie odchodzi.

Konrad (III cz. Dziadów) i Kordian (Kordian) – charakterystyka porównawcza

Konrad natomiast zdaje się rozumieć, że niepodległość może być odzyskana jedynie poprzez narzucenie dyktatorskiego reżimu całemu światu, kiedy jeden człowiek (właśnie Konrad) ustanawiałby prawa, nadawał bądź odbierał poszczególnym narodom niezawisłość.

Konrad Wallenrod Przesłanie i znaczenie utworu

Biografia tytułowej postaci, w różnych okolicznościach i miejscach występującej jako ktoś inny (zmiana imienia i nazwiska, ukrywanie swojej tożsamości ze względu na cel działania), ukazuje, że – jakkolwiek się nazywa – Konrad zawsze pozostanie Litwinem.

Konrad Wallenrod to zdrajca , bohater , szaleniec czy polityk ?

Droga , która pozo-stala , i która wybral Konrad , byla droga spisku i zdrady. Jednak Konrad nie czul sie za dobrze w tej roli. Konrad nie nadawal sie do tego , i w zwiazku z tym musial okupic ja wielkimi cierpieniami: np.

"Giaur" i "Konrad Wallenroda" - romantyczny indywidualizm

Konrad ma swiadomosc straconego szczescia. Konrad Wallenrod równiez jest postacia tragiczna, musi dokonac wyboru pomiedzy wolnoscia i szczesciem osobistym a wolnoscia i szczesciem swojego narodu.

Bohater romantyczny: bajroniczny, werterowski, J. Soplica, Konrad W, Kordian

Nowość bohatera, Jacka, polegała na tym, że Jacek nie działał samotnie, tak jak jego wielcy poprzednicy  (Konrad  Wallenrod, Konrad z „Dziadów”), lecz szukał poparcia dla swej idei niepodległościowej wśród szerokich mas szlacheckich  oraz  wśród  ludu.

Konrad Wallenrod jako typowy bohater romantyczny

2 Konrad jest postacią nietuzinkową, wyrastającą ponad tłum. Tak samo jak bohater pieśni Konrad jest pokonany na otwartym polu, mści się straszliwie i podstępnie na wrogach oddając w ten sposób życie.

Ojczyzny romantyków – męczeńska i sentymentalna oraz odpowiadające im typy bohaterów: Konrad i Tadeusz Soplica. Jak je spoić w wspólny obraz?

Konrad tylko pozornie wzniósł się na wyżyny ducha. Tadeusz może nie był tak odważny czy dzielny jak Konrad, ale umiałby odrzucić osobiste urazy, gdy trzeba zjednoczyć się dla dobra ojczyzny.

“Konrad Wallenrod. Powieść poetycka z dziejów litewskich i pruskich”. Adama Mickiewicza

Konrad szczęśliwy z powodu dopełnienia ślubów (“Jam to uczynił, dopełnił przysięgi, / Starszniejszej zemsty nie wymyśli piekło. Konrad z Halbanem w komnacie.

Ojczyzny romantyków – męczeńska i sentymentalna oraz odpowiadające im typy bohaterów: Konrad i Tadeusz Soplica. Jak je spoić w wspólny obraz?

Konrad tylko pozornie wzniósł się na wyżyny ducha. Tadeusz może nie był tak odważny czy dzielny jak Konrad, ale umiałby odrzucić osobiste urazy, gdy trzeba zjednoczyć się dla dobra ojczyzny.

KONRAD WALLENROD. Powieść historyczna

Konrad Wallenrod był bohaterem pokoleń podejmujących swój czyn i los z poczuciem ich tragicznej nieuchronności, utożsamiających w sposób ostateczny sprawę ojczyzny ze swym życiem najgłębiej osobistym.

KONRAD

Konrad Wallenrod opera (Lwów 1885) Władysława Żeleńskiego, libretto: Zygmunt Sarnecki i Wł.

Błogoslawiony Konrad z Piacenzy

Konrad z Piacenzy, pustelnik, urodził się w roku 1290. Dowiedziawszy się o tym, Konrad przyznał się do winy a następniesprzedał swój majątek wynagradzając straty. Konrad zaczął prowadzić żywot wędrownegoascety.

WALLENROD Konrad

Konrad von Wallenrode, zm. Konrad (Wallenrod).

ALGERMISSEN KONRAD ks.

Engfer, In memoriam Konrad A. Meier, Dr Konrad A.

GĄSIOROWSKI KONRAD ks.

ksiądz Konrad G. ksiądz dr Konrad Zbigniew G.