definiuje się jako konflikt,który się toczy,,między siłami zbrojnymi państwa a rozłamowymi siłami zbrojnymi i innymi zorganizowanymi grupami uzbrojonymi,dowodzonymi przez odpowiedzialne dowództwo”,nie są to konflikty między państwami-stronami konwencji genewskich.
Niektórzy autorzy są zdania ze jeśli pomoc zbrojna zostala uydzielona rządowi legalnemu wówczas interewencja jest dopuszczalna,w konsekwencji powoduje ona przekształcenie konfliktu wewn.
Conflictus – zderzenie) zbrojny jest poprzedzony narastającą sprzecznością interesów , konfliktem o charakterze protestu, sprzeciwu, ostrzeżeniem, groźbą i akcją konfliktową ( na przykład zerwaniem stosunków dyplomatycznych, demonstracją siły.
Po zawarciu unii polsko - litewskiej, która miała za zadanie wzmocnienie sił Polski i Litwy - państw najbardziej zagrożonych ekspansją Krzyżowców, doszło do kolejnych konfliktów zbrojnych.
Najbardziej istotnym i spektakularnym skutkiem konfliktów zbrojnych są jednak często duże straty ludnościowe, jakie one powodują. Bardzo duży wpływ wywierają też konflikty zbrojne na ekonomikę wielu krajów.
KONFLIKT ZBROJNY - to stan, w którym walczą nie tylko państwa, ale i grupy społeczne, np. Charakterystyka konfliktu zbrojnego. KONFLIKT - po jednej ze stron walczących występuje siła zbrojna.
3,wspólny dla wszystkich konwencji nakłada na każdą ze stron w konfliktach zbrojnych niemających charakteru międzyn. Państwa się zgodziły że bezstronna organizacja humanitarna może oferowac swe usługi stronom konfliktu.
Ponownie interwencję militarną Moskwa podjęła w grudniu 1994, był to początek krwawego dwuletniego konfliktu zbrojnego.
Protokół dodatkowy II do konwencji z 1949 dotyczy konfliktów zbrojnych nie mających charakteru międzyn.
PRZYCZYNY KONFLIKTÓW: polityczne (wewnętrzne i napięcia polityczne, rozszerzenia terytorialne, poczucie zagrożenia), ekonomiczne (napięcia o charakterze gospodarczym, uzależnienia od innych krajów i surowce naturalne), kulturowe ( ustrój, religia, uprzedzenie rasowe).
"Jednym najdłużej trwających konfliktów w Europie jest turecko-grecki spór o Cypr. Ponadto Grecja jest w konflikcie z niepodległą od 1991 r.
dotyczącej bombardowania przez siły zbrojne morskie w czasie wojny.
Kategoria ta obejmuje wszystkich cywilów, a w tym szczególnie: rannych i chorych kobiety ciężarne, dzieci jeńcy wojenni personel medyczny Pod ochroną prawa znajdują się również osoby należące do sił zbrojnych, które nie okazują oporu.
W minionych wiekach prawo wojenne z reguły nie znajdowało zastosowania w wojnach domowych.Wprzez długie lata rzady były zdecydowane niechętnie podejmowaniu jakichkolwiek zobowiązan miedzynarodowych w zakresie traktowania powstańców.Projekt konwencji w sprawie ochrony ofiar wojen domowych ,przedstawiony w...
Państwo polskie na początku XVI wieku przedstawiało się okazale. Wraz z Litwą było trezcim albo czwartym co do obszaru państwem w Europie, przewyższając swą wielkością Niemcy. Gorzej natomiast przedstawiał się ustrój polityczny państwa i obrona państwa, którego teoretyczną obroną było pospolite...
Pierwsza połowa XVII wieku to okres, kiedy Rzeczypospolita jeszcze była siłą liczącą się w Europie, to równocześni okres końcowy powodzenia gospodarczego państwa. Już wówczas zaznaczają się pierwsze oznaki nadchodzącego nieszczęścia, czyli późniejszych wojen.
Już w początkowym okresie XVII w...
Wojska lądowe Związku Radzieckiego zostały utworzone na mocy dekretu Rady Komisarzy Ludowych Rosyjskiej FSRR 28 stycznia 1918 r. Szybki rozwój nastąpił na początku lat trzydziestych, co łączyło się z budową przemysłu zbrojeniowego w ramach I planu pięcioletniego (1929-32). Lata trzydzieste...
niemieckie siły zbrojne liczyły 9,48 min żołnierzy, ale po wielkich klęskach na Wschodzie i Zachodzie liczba ta zaczęła się zmniejszać.
W utworze tym zachodzi konflikt pomiędzy dwiema władzami uznanymi powszechnie za najpotężniejsze – władzą boską i królewską.
konflikt narzeczeński : dwóch kawalerów ubiega się o rękę panny – jeden jest bohaterem pozytywnym, drugi negatywny.