Z wielu typów kompleksów, o jakich wypowiadają się psychoanalitycy, do najczęściej analizowanych należy kompleks Edypa, pojawiający się u dziecka około 3—4 lat, gdy obraz matki jako osoby mu najbliższej zaczyna nabierać innego charakteru. Z bardziej popularnych można wymienić: kompleks Herostratesa, kompleks Diany i in.
Wynika to z braku jakiejkolwiek możliwości bliższego określenia antygenu i przeciwciała tworzącego dany kompleks immunologiczny oraz z tego, że choroby spowodowane obecnością kompleksów immunologicznych w obrębie kłębuszka nerkowego mogą przebiegać bez obecności krążących we krwi kompleksów immunologicznych.
KOMPLEKS (łc. kompleks Edypa, kompleks Elektry.
W obrębie kompleksu oddechowego pnia-mózgu wyróżnić można dwie zasadnicze pule neuronów zlokalizowanych w różnych miejscach tego kompleksu, a mianowicie: pulę neuronów wdechowych (I), którą tworzą neurony aktywne podczas fazy wdechu, oraz pulę neuronów wydechowych (E), którą tworzą neurony aktywne podczas fazy wydechu.
SORPCYJNY KOMPLEKS GLEBOWY, koloidalnykompleks globowy silnie rozdrobnione,mineralne, organiczne i organicznomineralncstale cząstki gleb. gliny koloidalnej,czyli różnych glinokrzemianów, przeto typoweczarnoziemy mają większy kompleks sorpcyjnyniż np.
Bodziec proprioreceptywny o określonej sile i kierunku działania na dziecko, będącego w pozycji wyjściowej, stymuluje mózg, w wyniku czego dochodzi do wyzwolenia odpowiedzi obwodowej w postaci idealnego wzorca ruchowego dającego się opisać jako odruchowy obrót z pleców na brzuch oraz kompleks motoryczny przypominający pełzanie - odruchową lokomocję w pozycji na brzuchu.
Nazwy kompleksów gleb ornych pochodzą od nazw gatunków roślin wskaźnikowych,a wydzielamy je na podstawie następujących kryteriów: 1) charakter i właściwościgleby (typ, podtyp i rodzaj gleby, uziarnienie,stopień kultury, właściwości fiz.
Celem wyzwalania kompleksu motorycznego drugiej fazy obrotu jest zróżnicowanie pracy obu kończyn dolnych. trzeciej fazy obrotu pozwalają na zróżnicowanie (rozdzielenie) pracy kompleksu mięśniowego obręczy barkowej i obręczy biodrowej.
Jest to kompleks koncentrujący się wokół lęku oraz przed brakiem oparcia i bezradnością.
sugeruje, że istnieją dwa odrębne kompleksy analne, jeden związany z tendencją do wydalania a drugi związany z tendencją do zatrzymywania.
Kompleks Ikara – charakteryzuje się następującymi cechami: skłonność do moczenia się w okresie dzieciństwa, gorące pragnienie nieśmiertelności, silny narcyzm, wzniosłe ambicje, które rozwiewają się w obliczu porażki.
Określimy samochodowym kompleksem kulturowym.
Zjawisko to Freud nazwał kompleksem Edypa z uwagi na jego podobieństwo do greckiego mitu o Edypie, który zabił swojego ojca i poślubił matkę.
Bonitacyjna klasyfikacja gleb i kompleksy przydatności rolniczej Bonitacyjną klasyfikację gleb przeprowadza się według aktualnej lub potencjalnej (spodziewanej) ich produkcyjności przy odpowiednim użytkowaniu i zagospodarowaniu.
Garnizon tego kompleksu obronnego składał się z 25 tys.
Wywodzi się z wczesnych doświadczeń związanych z karmieniem.
Obejmuje potrzeby jedzenia, picia, szukania kontaktu z osobami wyzwalającymi potrzebę
Opiekuńczości, jąkanie się, wtręt do jedzenia.
Tak, jak u Freuda. Wg Murraya dla rozwoju osobowości znaczenie mają determinanty genetyczno – maturacyjne, które są związane z procesem dojrzewania. Uważa on, że procesy genetyczno – maturacyjne są odpowiedzialne za programowane następstwa „er”, jakie można wyróżnić w życiu jednostki.
M. uważa, że...
Reguła kulturowa z jej dwiema odmianami - normami i wartościami - to najmniejszy element, swoisty atom systemu aksjo-normatywnego. Ale reguły nie występują w izolacji, w oderwaniu od siebie. Przeciwnie, łączą się, integrują w szersze całości. Integracja najmniejszej skali dotyczyć może wiązek norm i...
- realizację zapewnia całe grono pedagogiczne wspierane przez szkolną służbę zdrowia
- należą do niego wszelkie przejawy troski o prawidłowy rozwój wychowanków
- krąg obejmuje :
- ćwiczenia śródlekcyjne - tzw. mikropauzy i racjonalna organizacja przerw międzylekcyjnych
- czuwanie nad prawidłową...
kompleksniższości manifestuje się dotkliwym przekonaniem o własnej nieudolności,bezwartościowości; powoduje nieśmiałość, pomyłki, potknięcia językowe itp.