Wielkie postacie historyczne z XVI – XVIII w. - Zygmunt III Waza

 

Ur. 1566, zm. 1632, król Polski od 1587, król Szwecji 1592-99, z dynastii Wazów, syn króla Szwecji Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Wybrany na króla Polski przy poparciu hetmana wiel­kiego koronnego J. Zamoyskiego, który zbrojnie wyparł wybranego przez magna­tów arcyksięcia Maksymiliana...

Wielkie postacie historyczne z XVI – XVIII w. - Potocki Stanisław Kostka

 

Ur. 1755, zm. 1821, działacz polityczny, pisarz, krytyk li­teracki, mecenas sztuki; działacz obozu re­form, poseł na sejmy od 1778, członek Ra­dy Nieustającej od 1782, w czasie Sejmu Czteroletniego rzecznik reform; jako gene­rał major dowodził artylerią koronną w woj­nie z Rosją 1792.

W 1792-95...

Wielkie postacie historyczne z XVI – XVIII w. - Staszic Stanisław

 

Ur. 1755, zm. 1826, uczony, filozof, wybitny działacz i pisarz polityczny, ksiądz; czołowy przedstawiciel obozu reform w okresie Sejmu Czterolet­niego, rzecznik interesów mieszczaństwa i chłopów. W okresie przedrozbiorowym ja­ko mieszczanin nie miał możliwości szerszej działalności...

Wielkie postacie historyczne z XVI – XVIII w. - Hozjusz Stanisław

 

Ur. 1504, zm. 1579, biskup chełmiński, warmiński, od 1561 kar­dynał, jeden z czołowych przywódców kontrreformacji w Polsce. Zwalczając refor­mację i krytykując ją, wydał wiele prac po­lemicznych, m.in. przeciw A. Fryczowi Modrzewskiemu.

Na synodzie prowincjo­nalnym w Piotrkowie w 1551 przyjęto...

Wielkie postacie historyczne z XVI – XVIII w. - Skarga Piotr

Po śmier­ci stał się postacią niemal legendarną, a sła­wa jego gorącego patriotyzmu wzrosła szczególnie w epoce porozbiorowej.

POSTAĆ

Ponieważ pojęcia fi­gury, struktury, całości nie odpowiadają dokładnie treści tego pojęcia, określa się je bliżej przez charakterystykę warunków utrzymywania się danej postaci, jej prze­kształcania się w inne postacie, stosunku do części składowych itp.

PSYCHOLOGIA POSTACI (gesztaltyzm, psychologia całości)

  PSYCHOLOGIA POSTACI (gesztaltyzm, psychologia całości) ang. Do psychologii postaci nawiązuje tzw.

ACHITOFEL (postać biblijna)

Skutki niewysłuchanej rady

Podczas powstania Absaloma przeciw ojcu, Dawidowi, Achitofel był głównymdoradcą buntownika.

W decydującym momencie batalii, po wkroczeniu Absaloma doJerozolimy, doradzał mu, by ścigał i zabił wyczerpanego Dawida. Ten jednakposłuchał rady Chuszaja, który działał potajemnie...

AGAJ - HAN (postać literacka)

Samobójstwo na lodowej krze

Postać tajemnicza, podobno syn sułtana, człowiek wielkich namiętności,porywczy, waleczny i bezwzględny, tytułowy bohater powieści ZygmuntaKrasińskiego Agaj-Han.

Zakochany w Marynie Mniszchównie, wspierał jejpoczynania, a nawet wykradł ją z moskiewskiego więzienia...

AGLAUROS, HERSE, PANDROSOS (postaci mitologiczne)

Samobójstwo trzech sióstr

(cickawy przypadek zbiorowego rodzinnego samobójstwa, w którego źródełleżała niezdrowa ciekawość, bezpośrednią przyczyną zaś okaszał się panicznystrach.

Otóż syn Matki Ziemi, ateński król Krekops, miał żonę imieniem Agraulos.Z tego związku narodziły się trzy córki:...

AIDA (postać operowa)

Dobrowolne zamurowanie

Tytułowa bohaterka opery Giuseppe Verdiego z librettem Antonia Ghislanzoniego.Córka króla Etiopii pozostająca w niewoli u faraona. Kocha się w niej zewzajemnością młody wódz egipski Radames, kochany z kolei przez córkę faraonaAmneris.

Radames zmuszony do ślubu z Amneris decyduje...

AJAKS (Aias, Ajax) zwany Wielkim (postać mitologiczna)

W niemej złości postanowił jeszcze tejsamej nocy zemścić się na towarzyszach.

AJGEUS (postać mitologiczna)

Drobne synowskie niedopatrzenie

Ajgeus pochodził z zacnej rodziny, był synem króla Aten Pandiona. Z dwóchpierwszych małżeństw nie miał dzieci, syna powiła mu dopiero Ajtra, córka władcyTrojdeny.

Był to Tezeusz. Długie oczekiwanie na potomka sprawiło, iż Ajgeus mocnopokochał syna. I ta wielka...

ALBA Adela (postać literacka)

A wszystko z winy mamusi

Postać z tragedii Federica Garcii Lorki Dom Bernardy Alba, jedna z pięciu córektytułowej Bernardy. Jej matka trzyma rodzinę "żelazną ręką", jest oschła,apodyktyczna i niezwykle surowa w sądach. Gdy dowiaduje się, iż Adela makochanka, podstępem doprowadza do wyjazdu mężczyzny...

AMELIA (postać literacka)

Śmierć na trumnie

Jedna z głównych bohaterek tragedii Juliusza Słowackiego Mazepa. Młoda,druga żona Wojewody, kocha się skrycie w jego synu z pierwszego małżeństwa -Zbigniewie.

Tymczasem zazdrosny mąż podejrzewają o romans z paziemkrólewskim Mazepą i oskarża o wiarołomstwo. Amelia dopiero po...

AMES Cathy (postać literacka)

Pożegnanie złej kobiety

Jedna z bohaterek powieści Johna Steinbecka Na wschód od Edenu - sagi roduTrasków. Kobieta piękna, rozbudzona seksualnie, ale bezwzględna i pozbawionamoralnych skupułów.

Doprowadza do samobójstwa swego nauczyciela, podpala domz rodzicami zamkniętymi wewnątrz, kradnie pieniądze...

ANGELICA (postać operowa)

W rozpaczy za synkiem

Tytułowa bohaterka opery Giacoma Pucciniego Siostra Angelica wystawianej wtryptyku, wraz z Płaszczem oraz Giannim Schicchim. Angelica pochodzi zarystokratycznej rodziny, ale od siedmiu lat jest zakonnicą.

To rodzaj pokuty zagrzech młodości - hańbiący rodzinę romans. Pewnego dnia...

ANTYGONA (postać mitologiczna)

Złe skutki pośpiechu

Zrodzona została z nieświadomie kazirodczego związku Edypa i jego matkiJokasty.

Już ów pechowy fakt nie wróżył jej w życiu nic dobrego. Towarzyszyłaoślepionemu ojcu na wygnaniu. Po jego śmierci wróciła do Teb i była świadkiembratobójczej walki dwóch braci: Eteoklesa i...

ARACHNE (postać mitologiczna)

Atena,która także słynęła z tkackich umiejętności, postanowiła stanąć z nią w zawody.

ATALA (postać literacka)

Wszystek ból zdawał się milknąć, całe jej życie skupiło się na ustach;wargi rozwarły się i wyciągnęły ze czcią po Boga ukrytego w postaci mistycznegochleba.