Kolumba

Czytaj Dalej

Krzysztof Kolumb - Największa osobowość epoki Odrodzenia w Europie

Krzysztof Kolumb O urodzeniu i pierwszych latach życia Krzysztofa Kolumba istnieją sprzeczne dane. Na początku stycznia 1493 roku Kolumb wypłynął z przystani "Bożego Narodzenia" i po dwóch dniach w pobliżu północnego krańca Espanioli spotkał "Pintę".

KOLUMB Krzysztof

W 2 lata po powrocie Kolumb umarł, całkowicie zapomniany i opuszczony,. Mimo to jednak, jeżeli nawet jest prawdą, że Kolumb nie był pierwszym Europejczykiem, który znalazł się na Nowym Świecie, bo uprzedzili go o 500 lat wikingowie Leif Ericsson i Thorfinn Karlsefni, to jest on przecież jednym z największych podróżników i odkrywców w dziejach.

Wielkie odkrycia geograficzne - Wyprawy Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, Vasco da Gamy i Amerigo Vespucciego

Podczas trzeciej wyprawy (1498-1500) Kolumb odkrył wyspę Trynidad i wybrzeża Wenezueli, podczas czwartej zaś (1502-1504) opłynął półwysep Jukatan i dotarł do Przesmyku Panamskiego.

Wyprawy Krzysztofa Kolumba do Ameryki

W tej podróży Kolumb odkrył m. W latach 1498-1500 Krzysztof Kolumb wyruszył na III wyprawę na 6 statkach, z 300 członkami załogi. Jednakże z powodu intryg Kolumb stracił wszystkie przywileje.

Kolumbowie

Kolumbowie- młodzi ludzie, których życie "przerwały" wystrzały z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" 1 września 1939 roku.

KOLUMBOWIE, ROCZNIK 20

powikłania lat powojennych - pozostanie na emigracji (tytułowy Kolumb), zejście do podziemia podejmującego walkę zbrojną (Zygmunt), próby akceptacji i czynnego kształtowania nowej rzeczywistości, zakończone śmiercią z ręki dawnych towarzyszy broni (Jerzy) lub otwierające szansę legalnej działalności publicznej (Czamy Olo).

Odkrycia geograficzne (w czasach Kolumba i Magellana)

Przyczyny odkryć geograficznych: Ekonomiczne:  Ujemny bilans w handlu z krajami orientu  Odpływ szlachetnych kruszców z europy  Utrudnianie przez Turków kontaktów handlowych ze Wschodem Społeczne:  Zakończenie wojen z Maurami i pozbawienie źródeł utrzymania rycerstwa hiszpańskiego i portugalskiego – poszukiwanie korzyści materialnych  Dziedziczenie majątku przez najstarszego synów(pozostali musieli szukać innych źródeł utrzymania) Inne:  Postęp ...

Błogosławiona Kolumba Gabriel

Kolumba Gabriel, zakonnica.

Tragizm pokolenia Kolumbów na przykładzie wybranych wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński był najwybitniejszym poetą pokolenia, które w chwili wybuchu II wojny światowej osiągnęło dojrzałość. Był poetążołnierzem w stopniu podchorążego w harcerskim Batalionie Szturmowym „Zośka”. Zginął jako uczestnik powstania warszawskiego, w pierwszych jego dniach...