Kminek zwyczajny

Zioła wiatropędne z kminkiem: zmieszać równe ilości owoców kminku i owocówanyżu lub kopru włoskiego oraz liści mięty pieprzowej, kwiatów rumianku i ziela tymianku.

Kminek zwyczajny

Kminek pobudza czynności przewodu pokarmowego, wpływa rozkurczająco na mięśnie gładkie i przeciwdziała tworzeniu się gazów w jelitach. Kminek wzmaga również laktację. Bardzo duże ilości kminku zużywa przemysł spożywczy.

Kminek zwyczajny

Kminek (zwany nieraz kmin, karolek) to pospolita roślina rosnąca na wilgotnychłąkach lub pastwiskach, jednak ze względu na jej duże podobieństwo do innych, bardzotrujących roślin baldaszkowych, nie poleca się zbierania kminku ze stanu naturalnego.

Kminek zwyczajny - formy podania

Wyciągi z owoców kminku są składnikamipłynu Rhelax i proszku Gastrochol. Syrop kminkowy (wg Ożarowskiego): 1 łyżkę owoców kminku zmiksowaną z 1szklanką gorącej wody, pozostawić pod przykryciem 20—30 min i przecedzić.

KMINEK ZWYCZAJNY

Owoce kminku mają zastosowaniew lecznictwie i w wielu gałęziach przemysłuspożywczego; zawierają one znaczne ilościolejku lotnego. Kminek uprawiany jest na dużąskalę; rozmnaża się z nasion (owoców) wysiewanychwprost do gruntu wiosną lub latem.

Kminek zwyczajny

 

Wygląd: Roślina dwuletnia o wrzecionowatym korzeniu, nagiej, mocno rozgałęzionej łodydze, 30-80 cm wysokości. 2-3-krotnie pierzaste liście o równowąskich lub lancetowatych łatkach, pochwy górnych liści z parą łatek przypominających przylistki. Białe, mierzące 2-3 mm kwiaty tworzą baldach o...

Kminek zwyczajny - zastosowanie u niemowląt

U niemowląt w zaburzeniach trawiennych, zwłaszcza w bolesnych skurczach iwzdęciach, także w lekkich biegunkach, gdyż hamuje procesy gnilne i fermentacyjne wjelitach, a ponadto działa przeciwbakteryjnie. U starszych dzieci wzmaga wydzielanieżółci oraz soku żołądkowego i trzustkowego, przez co ułatwia...