Klara (Śluby panieńskie)

Czytaj Dalej

"Śluby panieńskie" - streszczenie

Wraca Gustaw i w czasie rozmowy z Aliną o kłopotach Klary wyjawia, że Albin zakochany jest w niej a nie w Klarze.

Polemika z romantyczną koncepcją miłości(„Śluby panieńskie”)

  miłość fredrowska jest wielka, prawdziwa, szczęśliwa, pogodna, promienna, zdrowa, wyzwolona z więzów jakiegokolwiek przymusu; stanowi siłę twórczą, pobudza inteligencję i spryt; przynosi radość życia, czyni ludzi lepszymi, dodaje im zapału, energii i chęci do życia oraz wiary w siebie, a więc jest szczęściem człowieka ô sprzeciwia się nienaturalnej, tragicznej wizji miłości; jest ona uczuciem prawdziwym, a nie sztucznym (jak u ...

Śluby panieńskie

Wejście pani Dobrójskiej i Klary przerywa pisanie. Klara stara się przekonać Radosta, że byłaby bardzo złą żoną.

Śluby panieńskie - charakterystyka postaci

Czy swoimi sposobami zdołałby zjednać sobie uwagę Klary? Albin jest nieudacznikiem i słabeuszem, Klara od początku nad nim dominuje, choć wcale tego nie pragnie.

Komizm i jego rodzaje. "Śluby panieńskie" A. Fredry jako komedia intrygi

Albin ma udawać, że odkochał się i Klara jest mu obojętna, Gustaw udaje, że kocha inną pannę, która też nosi imię Aniela, Klara jest przekonana, że zostanie zmuszona do poślubienia Radosta, Aniela zaczyna wierzyć, że Albin zakochał się właśnie w niej.

ŚLUBY PANIEŃSKIE, czyli Magnetyzm serca. Komedia w 5 aktach wierszem

i dwu odmiennych parach młodych: potulnej Anieli i trzpiota Gustawa oraz energicznej, zadzierzystej Klary, inicjatorki „panieńskich ślubów" („nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną"), i wzdychającego do niej na modłę sentyment.

Obraz miłości w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry

Postacie zestawione są na zasadzie kontrastowych par : Aniela – Klara, Gustaw – Albin, a także kontrastują ze sobą pary zakochanych : Aniela – bierna, poddana, a Gucio – aktywny, przebojowy ; Klara – żywa, bystra, Albin – spokojny, uległy.

Sentymentalizm jako zapowiedź romantyzmu. Krytyka sentymentalizmu w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry

Gustaw, doprowadziwszy do końca misterną intrygę, wyjawia całą prawdę i komedia kończy się błogosławieństwem dwóch młodych par: Gustawa i Anieli oraz Albina i Klary. Klara i Aniela naczytały się sentymentalnych romansów i stąd wiedzą, że miłość jest tragiczna.

Gustaw - kochanek romantyczny i Gucio ze "Ślubów panieńskich" A. Fredry

Literatura romantyczna stworzyła nowy typ bohatera. IV część "Dziadów" A. Mickiewicza wprowadziła bohatera - nieszczęśliwego kochanka, Gustawa. Bohater ten wypowiada pogląd na istotę miłości. Jego zdaniem dwoje kochanków to dwie dusze przeznaczone dla siebie przez Boga, powiązane na wieki. Jest to...

Jaśminowiec panieński

Jaśminowiec panieński (Philadelphus virginalis) - odmiany tego mieszańca charakteryzują się dużymi, pełnymi kwiatami o czystym, białym kolorze i intensywnym zapachem oraz obfitym i późnym kwitnieniem na przełomie czerwca i lipca.

Najcenniejsze odmiany to: Virginal, Justynka, Alabaster i Karolinka.

NIEROZSĄDNE ŚLUBY. Listy dwojga kochanków na brzegach Wisły mieszkających przez F. B. zebrane

Fabułę stanowią dzieje namiętnej, a „występnej" w rozumieniu świata miłości, najeżone przeszkodami (różnice stanowe, majątkowe i wyznaniowe, niejasno umotywowane „śluby" kochanka), zakończone samobójstwem Władysława i śmiercią Klary na jego mogile; nie spełnione na ziemi uczucie zrealizuje się jako duchowe połączenie w innym świecie.

PRZYBYSZEWSKA STANISŁAWA, z męża PANIEŃSKA, pseud. Andree Lynne

PRZYBYSZEWSKA STANISŁAWA, z męża PANIEŃSKA, pseud. Andree Lynne, ur. 1 X 1901 w Myślenicach, zm. 15 VIII 1935 w Gdańsku, córka StanisłaWa i malarki Anieli Pająkówny, dramatopisarka. Ukończyła seminarium nauczycielskie w Krakowie. W 1919-22 w Poznaniu pracowała w Dyrekcji Pocztowej, nast. w szkole...

Święta Klara

Jest patronką zakonu klarysek, kapucynek; Asyżu;bieliźniarek, hafciarek, praczek, radia i telewizji. Klara ukazywana jest jako zakonnica w habicie klaryski stojąca w bramie klasztoru.

Śluby lwowskie Jana Kazimierza

Król uniwersałem z Głogówka (20.11.1655) wezwał cały naród do walki i szukał pomocy innych monarchów.Nuncjusz wystąpił do Aleksandra VII o apel do nich i wsparcie materialne. Na wieść o obronieJasnej Góry i powszechnym przystąpieniu do walki, Jan Kazimierz udał się ze Śląska do Lwowa. Tam wkatedrze...