Kiwi plamisty

Kiwi plamisty

Czytaj Dalej

Gniewosz plamisty

Uwagi: z powodu agresywności przejawianej zwłaszcza podczas obrony i pewnego podobieństwa do żmii zygzakowatej (mającej jednak pionową źrenicę, łuski zaopatrzone w kil oraz ubarwienie tworzące charakterystyczny rysunek) gniewosz plamisty jest przez ignorantów traktowany jako niebezpieczny, jadowity wąż i zabijany (w Polsce ochroną gatunkową została również objęta żmija zygzakowata!

Obrazki plamiste

Wygląd: Roślina o wysokości od 15 do ponad 30 cm, nie do pomylenia z innymi. Liście dłu-googonkowe, strzałkowate, często ciemnoplamiste, o długości 10-20 cm. Kwiaty małe, bez okwiatu, ułożone na kolbie, dołem żeńskie, powyżej męskie, a ponad nimi jeszcze - bezpłciowe. Cała kolba wraz z kwiatami...

Miodunka plamista

Rozwijające się w porze kwitnienia i owocowania letnie liście rozetkowe są wyraźnie biało plamiste, albo też bez plam, do 10 cm długości, jajowate, zaostrzone, u nasady słabo sercowate, nagle zwężone w nieoskrzydlony ogonek o długości do 15 cm, często zimujące.

Ostropest plamisty

Wygląd: Roślina dwuletnia, 50-150 cm wysokości, z mocnymi łodygami, pojedynczymi lub rozgałęzionymi. Liście błyszcząco zielone, białoplamis-te, podłużno-jajowate, zatoko-wo-wrębne, z żółtymi kolcami. Purpurowe lub czerwonofio-letowe kwiaty, zebrane w pojedynczych koszyczkach, 4-5 cm długości...

Aktinidia chińska - kiwi

Poważnym mankamentem aktinidii chińskiej - kiwi jest duża wrażliwość roślin na mróz. Duża podatność kiwi na mróz oraz późny termin dojrzewania owoców sprawia, że jego uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo ryzykowna.

Bertolonia plamista

Jest to urocza roślina, o niezwykłym wzorze na aksamitnych liściach i o różowych kwiatach, pochodzi z południowej Brazylii. Znana jest od 1850 roku. Należy do rodziny Melastomataceae. Jest to roślina, która może być uprawiana jedynie przez doświadczonych specjalistów w gorących szklarniach.

Rośliny te...

Szczwół plamisty

Roślina dwuletnia o łodydze wzniesionej, bruzdowanej, rozgałęzionej, z fioletowymi plamami u nasady, z liśćmi naprzemianległymi, 2-3-krotnie pierzastymi. Ogonki liściowe tworzą błoniastą pochwę. Rozgałęzienia kończą się baldachami złożonymi, utworzonymi z drobnych, białych kwiatów. Owocem jest...

Porcelanka plamista

Końce kielichów kwiatowych porcelanki plamistej (Nemophila maculata) nakrapiane są fioletowymi punkcikami.

Pałkowiak plamisty

Pałkowiaka plamistego spotyka się regularnie na wrzosowiskach, w starych żwirowniach, parowach oraz na słonecznych brzegach lasów.

Żupałek plamisty

Wygląd: długość 2,7 cm, rozpiętość skrzydeł 5 cm. Tylne skrzydła ciemnobrązowe z szerokim żółtym pasem; na ich wierzchołku duża, żółta, okrągła plama.

Środowisko: bardzo ciepłe stanowiska, zawsze na terenach otwartych.  

Występowanie: głównie rejon śródziemnomorski. W Polsce nie występuje...

Strangalia plamista

Wygląd: dług. 1,5-2 cm, Wraz ze zmorsznikami (Corymbia) 6 środkowoeuropejskich gatunków z rodzaju Leptura (dawniej Strangalia) to najczęściej spotykane kózki na kwiatach. Przedstawiciele rodzaju Leptura (i pokrewnych Pedostrangalia, Stenurella i Strangalina) cechują się wysmukłym, zwężającym się ku...

Kiwi brunatny

Kiwi brunatny (Apteryx australis) jest jednym z trzech gatunków rodzaju kiwi i należy do rzędu Apterygiformes i rodziny Apterygidae.

Kiwi

Kiwi, kiedy ucie­kają przed drapieżnikami, przeganiają rywali z tery­torium lub w czasie godów, potrafią na swych grubych, mocnych nogach szybko biegać w gęstym podszycie lasu. NIELOTY (KIWI) Istnieją trzy gatunki nielotów: nielot nakrapiany iĄpteryx haastii), nielot mały (A.

Muchomor plamisty

W niektórych wypadkach można muchomor plamisty pomylić także z muchomorem twardawym lub z muchomorem czerwonawym.

Pieniążek plamisty

Maculata znaczy „plamista".

Klejówka plamista

Występowanie: klejówka plamista występuje od pogórza do piętra subalpejskiego i jest silnie związana z modrzewiami.

Szczwól plamisty

 

Wygląd: Roślina dwuletnia lub jednoroczna, duża, wzniesiona, bogato rozgałęziona o drobno żeberkowanej niebieskawo oszronionej łodydze, często u nasady czerwono plamiastej (nazwa); od 50 cm do ponad 200 cm wysokości. 2-4-krotnie pierzaste liście trójkątne w zarysie, z wierzchu ciemnozielone, od spodu...

Miodunka plamista

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, wysokości 15-30 cm. Liście odziomkowe przed kwitnieniem i po kwitnieniu okrągławo-se-rcowate lub jajowato-sercowate, zwężające się nagle w długi ogonek. Górne liście obejmujące łodygę, owalne, stopniowo przechodzą w łodygę; wyraźnie biało nakrapiane. Cała...

Jasnota plamista

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, 20-80 cm wysoka, bardzo zmienna. Liście do 8 cm długości na 4 cm długich ogonkach; kwiaty do 3 cm długie, purpurowe z ciemnoplamistą wargą dolną i zakrzywioną rurką; krąg wyprostowanych włosków, pylniki owłosione.

Siedlisko: Lasy, żywopłoty i zarośla, często w...

Storczyk plamisty

6-10, a niekiedy 12 lancetowatych liści łodygowych, zazwyczaj plamistych, zaostrzonych.