Kiwi brunatny

Kiwi brunatny

Czytaj Dalej

Kiwi brunatny

Kiwi brunatny (Apteryx australis) jest jednym z trzech gatunków rodzaju kiwi i należy do rzędu Apterygiformes i rodziny Apterygidae.

Kiwi brunatny [k. południowy] (Apteryx australis)

Kiwi, najmniejszy z bezgrzebieniowców, żyje w gęstych lasach Nowej Zelandii. Nozdrza kiwi otwierają się na końcu dzioba, co jest właściwością unikatową wśród ptaków.

Rozmieszczenie, wydobycie i aktualne wykorzystanie WĘGLA kamiennego i brunatnego na świecie i w Polsce

Największe wydobycie i najbogatsze złoża węgla brunatnego i kamiennego znajdują się w Zachodniej Azji.

OBSZARY WYDOBYCIA WĘGLA KAMIENNEGO I BRUNATNEGO NA ŚWIECIE. NAJWIĘKSI PRODUCENCI I EKSPORTERZY

Brunatnego: Niemcy 21,5% Rosja - 10,2 USA - 8,3 Polska - 6,9 Czechy 6,9 Polska: zgł.

Aktinidia chińska - kiwi

Poważnym mankamentem aktinidii chińskiej - kiwi jest duża wrażliwość roślin na mróz. Duża podatność kiwi na mróz oraz późny termin dojrzewania owoców sprawia, że jego uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo ryzykowna.

Jedwabek brunatny

Brunatny chrząszcz z żebrowanymi pokrywami jajowatego kształtu; bardziej wypukły od chrabąszcza, którego bardzo przypomina, jednak z uwagi na znacznie mniejsze rozmiary nie można go z nim pomylić.

Borówka brunatna

Wygląd: dług. 1-1,8 cm. Typowa kózka o wydłużonym ciele i piłkowanych czułkach. Barwa pokryw czerwonawa, brązowa lub smoliście czarna. Nogi często jasne. Śbory świerkowe i lasy z udziałem świerka. Chrząszcze spotyka się od maja do czerwca na osłabionych lub ściętych drzewach. Świerki rosnące na...

Kiwi

NIELOTY (KIWI) Istnieją trzy gatunki nielotów: nielot nakrapiany iĄpteryx haastii), nielot mały (A. owenii) nielot brunatny (A.

Niedźwiedź brunatny

Brunatne niedźwiedzie mieszkające w Kanadzie są najlepszymi rybaka­mi - a umiejętność tę opanowują i rozwijają samodzielnie, bez pomocy matek. NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY (U.

Podgrzybek brunatny

Możliwość popełnienia pomyłki: przez początkujących zbieraczy grzybów często brany za borowika sosnowego: podgrzybek brunatny nie ma jednak siateczki na trzonie; u borowika miąższ i rurki nie sinieją. Uwagi ogólne: badius znaczy „pięknie brunatny".

Purchawka brunatna

Występowanie: purchawka brunatna wybiera lekko kwaśne gleby próchnicze.

Grzybinka brunatna

 

Wygląd: Plecha skorupiasta do drobnoluseczkowatej, czasem z sorediami, szarozielona, bez chwytników; apotecja na trzoneczkach, tarczkowate, później grzybkowało wypukłe, biatorowe, brązowe.

Podobne gatunki: B. plscophyllus ma plechę rozetkowatą, łuseczkowato-listkowatą, podobnie jak fi. cameus nie...

Skorpionowiec brunatny

 

Wygląd: Darnie mocne, ciemno- lub brązowozielone; łodyżki do 10 cm długie, rozgałęzione skąpo, nieregularnie, fub nierozgalęzione, gęsto pokryte napuszonymi liśćmi; liście wklęsłe, proste lub nieco wygięte sierpowato (ok, 3,5 mm długie), szerokoowal-ne lub podłużnie jajowate z tępym lub...

Rozrzutka brunatna

  Wygląd: Wieloletnia, paproć, ok, 15 cm wysoka, z kłączem gęsto pokrytym szczątkami ogonków obumarłych liści, Tylko latem zielone liście rosną w skupionej lub rozpostartej kępie, Ogonek liściowy krótszy od blaszki, czerwono-brunatny, błyszczący, pokryty rzadkimi łuseczkami i włoskami.

Cibora brunatna

 

Wygląd: roślina jednoroczna, wysokości 2-20 (-45) cm, gęs-todarniowa. Korzenie czar-noczerwone. Łodyga wzniesiona, ostro trójkanciasta, z 2-3 płaskimi, gładkimi lub u góry nieco szorstkimi liśćmi łodygowymi.

Podsadki kwiatostanowe odstające, liścio-wate, dłuższe od kwiatostanu. Kwiatostan...

Przygiełka brunatna

 

Wygląd: roślina trwała, wysokości 8-30 (45) cm, luźnodar-niowa, z długimi rozłogami. Łodyga wzniesiona, trójkanciasta, ulistniona. Pochwy liściowe jasnobrązowe.

Blaszki liściowe rynienkowate, do 1,5 mm szerokości, na wierzchołku szorstkie. Podsadki liś-ciowate, przewyższające kwiatostan...

Gleby brunatnoziemne; brunatne właściwe

W Polsce typ gleb brunatnych zajmuje około 20% powierzchni kraju i dzieli się na następujące podtypy: a) gleby brunatne właściwe, b) gleby brunatne wyługowane, c) gleby brunatne kwaśne, d) gleby brunatne bielicowane, e) gleby szarobrunatne.

Brunatna plamistość orzecha włoskiego

Brunatna plamistość orzecha włoskiego — choroba grzybowa orzechawłoskiego, czarnego i szarego.

MSZYCA GRUSZOWA BRUNATNA

MSZYCA GRUSZOWA BRUNATNA (Geoktopiapyraria) — pluskwiak równoskrzydły z rodzinymszycowatych (Aphididae); mszyce jajowatowydłużone, ciemnobrązowe, w młodości pokryteszarym nalotem woskowym, tworzą koloniena spodniej stronie liści gruszy i wysysając sokipowodują, że wiosną liście te silnie się zwijają,niekiedy spiralnie, lekko uwypuklają się i odbarwiają,później czernieją i zasychają.

RDZA BRUNATNA PSZENICY

RDZA BRUNATNA PSZENICY — chorobagrzybowa powszechnie występująca na pszenicy,zwłaszcza na gatunkach Triticum spelta i T.