Kirysek malutki

Kirysek malutki

Czytaj Dalej

Biegus malutki

Wygląd: Długość ciała 14—16 cm; zwykle odrobinę mniejszy od biegusa małego. Młode łatwo rozpoznać po widocznym na grzbiecie białym rysunku w kształcie litery V; dorosłe ptaki latem brązowawe z białym brzuchem, zimą także pierś biała. Nogi i_ dziób zawsze czarne.

Środowisko: Ptak lęgowy tundry...

Zimorodek malutki (Ispidina picta)

Ten karłowaty zimorodek występuje w tropikalnej Afryce. Ryby łowi sposobem charakterystycznym dla zimorodków, czatując na nie na gałęzi zwisającej nad wodą. Kiedy ujrzy swą zdobycz, pikuje do wody i łapie ją w toni. Później zanosi ją na gałąź, zabija i połyka, zaczynając od głowy.

Dźwięklica malutka

Micronecta minutissima (L.), rodzina Corixidae - wioślakowatc. Długość ciała 2—2,5 mm. Występuje pospolicie. Żyje głównie w płytkich wodach bieżących, ale również w jeziorach i stawach, gdzie przebywa na dnie. Za pomocą narządów strydulacyjnych wydaje delikatny świergot.

Karlik malutki

Pipistrellus pipistrellus Schreb., rodzina Vespertilionidae — mroczkowate. Długość ciała 33—52 mm, ogona 23—35 mm, przedramienia 26—33 mm, masa ciała 3—8 g. Jest to jeden z najmniejszych nietoperzy europejskich. Spodnia część błony lotnej jest nieowłosiona. Naprzeciw małżowiny usznej rozwija się...