Kirgiz schodzi z konia

Czytaj Dalej

„Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” o tradycji niepodległościowej w literaturze i sztuce

W Konradzie Wallenrodzieprzedstawił swoją koncepcję walki narodowowyzwoleńczej pokonania wroga przez uśpienie jego czujności i atak z zaskoczenia.

„Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” o tradycji niepodległościowej w literaturze i sztuce

W Konradzie Wallenrodzieprzedstawił swoją koncepcję walki narodowowyzwoleńczej pokonania wroga przez uśpienie jego czujności i atak z zaskoczenia.

Pochodzenie i udomowienie koni

Jeśli więc uwzględnimy z jednej strony dość szeroki zasięg występowania konia Przewalskiego w czasach przedhistorycznych, z drugiej zaś brak pewności, czy tarpany nie były mieszańcami koni dzikich z domowymi (lub wtórnie zdziczałymi), to pogląd o jednym przodku ...

Rozmnażanie się koni

Konie żyją zazwyczaj od dwudziestu do trzydziestu lat, jednak niektóre osob­niki mogą żyć nawet czterdzieści lat. Muł jest bezpłodny (tylko 5% mulic to osobniki płodne), jednak z uwagi na siłę i wytrzymałość jest hodowany i wykorzystywany przez człowieka od czasów prehistorycznych.

Umaszczenie konia

Konie siwe rodzą się brązowe, jednak z wiekiem ich sierść staje się coraz jaśniejsza, gdyż pojawia­ją się białe włosy. W zyku hodowców koni występują także inne określenia, opisujące poszczególne odmiany podstawowych maści, charakteryzujące różnice w odcieniach głównych typów rysunku i barwy sierści.

Rasy koni

Są to grupy ciężkich koni pociągowych, lekkich koni pociągowych (obie nazywane końmi zimnokrwistymi), wierzchowców (koni gorącokrwistych) i kucyków. Inną rasą z tej grupy są konie z Clydesdale wyhodowane w osiemnastym wieku i pochodzące z południowo-zachodniej Szkocji, konie rasy Suffolk i francuskie perszerony.

Konie wierzchowe czystej krwi

Mają stosunkowo małą głowę, szerokie nozdrza (chrapy) i krótki grzbiet, zbudowany tylko z 23 kręgów, a nie z 24, jak u innych koni. Jest to obszerny zapis rodowodo­wy wszystkich koni angielskich czystej krwi po­chodzących od tylko 46 koni sprowadzonych do Anglii w XVII i XVIII wieku.

Koniowate - Konie, osły i zebry

Swym zachowaniem zwra­ca na siebie uwagę innych koni, które poinformo­wane w ten sposób, rozglądają się dookoła za przy­czyną wywołującą zdenerwowanie ich towarzysza, którą może być zbliżający się drapieżnik lub natręt­ny inny ogier, i przygotowują się w tym czasie do ewentualnej ucieczki.

KIRGIZ. Powieść

Bohater - postać alegoryczna, uosabiająca umiłowanie wolności - porywa ukochaną Demelę; ojciec dziewczyny, Bij (który niegdyś zabił Kirgizowi ojca, a jego samego sprzedał w niewolę), każe podpalić step i kochankowie giną w płomieniach.

O BOHATERSKIM KONIU I WALĄCYM SIĘ DOMU, zbiór utworów J. Kasprowicza

Kasprowicz umieścił zbiór w Dziełach poetyckich z 1912 (ze zmianą formy „domu" na „domie") wraz z Hymnami, Na Wzgórzu Śmierci i Ucztą Herodiady pod wspólnym tyt.

HIPPICA, TO JEST O KONIACH KSIĘGA

Pierwsze polskie dzieło o hodowli, ujeżdżaniu i leczeniu koni (1603) marszałka wielkiego litewskiego Krzysztofa Mikołaja Dorohostajskiego, kilkakrotnie wznawiane, popularne w XVII i XVIII w.

JASIO KONIE POIŁ

stu odmian drukowanych) o dziewczynie uprowadzonej z domu przez uwodziciela imieniem Jaś (w wersjach fr. Jasio konie poił, Kasia wódę brała, On sobie zaśpiewał, Ona zapłakała.

KON TIKI

wg innej legendy olbrzym, król Peru, który wyruszył na Pacyfik tratwą z drzewa balsa wraz z grupą swych białych, brodatych poddanych. 1914) wraz z pięcioma towarzyszami przepłynął w 1947 w ciągu 101 dni z Peru do archipelagu Tuamotu (na wsch.

KOŃ

Długie i krągłe krzyże, postać nieprzerosła, Szyja z wypukłych piersi w giętki łuk wyniosła, Ostre ucho, niewielka głowa, pełne oko, Czoło niewąskie, nozdrza rozwarte szeroko, Suche kolano, krótka, lecz gładka pęcina, Noga, co się w odstępie ni plącze, ni zgina, Płaskie kopyto, miękka i rozpierzchła grzywa,

Koń

Pierwotnie konia pojmowano najczęściej jako istotę chtoniczną, pozostawał on w związku z ogniem i  wodą jako mocami dającymi życie, a zarazem niebezpiecznymi, toteż w wielu rejonach Europy, jak również na Dalekim Wschodzie, twierdzono, że swymi kopytami potrafi powodować wytryskiwa-nie źródeł z ziemi.

Etologia koni - ściąga

opisowa, zawieraja się tu obserwacje etologiczne, oraz obserwacje z udziałem sprzętu.

Jakie elementy składają się na prawidłową pielęgnację koni?

OBJAWY: Obrzęk, bolesność, podwyższona temperatura, widoczne zaczerwienienie oraz kulawizna; przy skaleczeniu wydobywanie się z rany krwi, ropy; przy złamaniu kości kończyn zwisanie jej na skórze lub mięśniach, nie podpieranie się na kończynie ZAPOBIEGANIE: Należy usuwać w stajni i na podwórzu ...

Chory Koń

Aby temu zapobiec, wystarczy przywiązać do niego tasiemkę z uwiązanym na drugim końcu np. KASZEL - kaszel i wydzielina z nozdrzy, ciężki oddech i ogólna słabość konia mogą świadczyć o przeziębieniu lub grypie.

Współczesne konie sportowe

Szyja –długa dobrze uformowana Łopatki –skośnie ustawione Klatka piersiowa-szeroka i głęboka Kopyta –duże o dość miękkim rogu –szczotek pęcinowych brak Mechanika ruchu dobra ,skoczność wspaniała Umaszczenie -gniade, kasztanowate i siwe Wysokość w kłębie 165-175cm Rasa ta wywodzi się od ciężkich ,średnio dużych koni roboczych których dzielność ...

Rasy koni.

Dawniej konie te były bardzo lubiane przez lekarzy, szeryfów i innych mieszkańców Ameryki, którzy potrzebowali koni do przemieszczania się z miejsca na miejsce w dość szybkim tempie.