Jordania

Jordania

Czytaj Dalej

Gospodarka wodna na Bliskim Wschodzie, problemy polityczne i gospodarcze - IZRAEL & JORDANIA

Syria nie uznaje Państwa Izrael za to, iż odebrano jej wzgórza Golan, ważny punkt strategiczny a zarazem 35 % powierzchni zlewiska jeziora Galilejskiego, fakt że Jordania doszła do porozumienia z Izraelem nie pozwala Syryjczykom na dobre stosunki nawet z arabskimi sąsiadami.

Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Jordania

Nie wolny od presji Palestyńczyków, którzy zachowywali się w Jordanii aż do 1970 roku jak we własnym państwie, zagrożony przez fundametalistów, potrafił utrzymać tron w burzliwych czasach.

Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Jordania po 1967 roku

  Jordania w 1970 roku usunęła ze swego terytorium oddziały OWP po krwa­wych walkach, w których armia syryjska wspomagała Palestyńczyków, a bryga­da izraelska - Jordańczyków. Jordania nie wzięła udziału w kolejnej wojnie arabsko-izraelskiej.

Chrzest Jezusa w Jordanie – jego znaczenie i interpretacja

W chrześcijańskim przekazie chrztu Jezusa, pokutny charakter chrztu Jana coraz bardziej usuwany jest na plan dalszy a na pierwsze miejsce wysuwa się zbawcze działanie Boga „w” i „na” Jezusie dlatego w literaturze teologicznej mówi się karygmatycznym zwrocie w perykopie chrzcielnej. To spostrzeżenie jest...

AMATHUS ta PALAESTINA (ruiny Ammata Tell Amta w Jordanii)

Bpstwo w metropolii Cezarea w rzym. prowincji Palestyna I; wzmianki o bpach z V i VI w.; już w XVIII w. jedno z dwu bpstw A. występuje jako tytuł.; obecnie obydwa są bpstwami tytularnymi.