John Maynard Keynes

John Maynard Keynes Jeden z najbardziej wybitnych ekonomistów XX wieku, twórca teorii interwencjonizmu państwowego, przedsiębiorca, polityk i mecenas sztuki. Jego ojciec, John Neville Keynes był znanym ekonomistą i kanclerzem uniwersytetu.

John Richard Hicks

Charakterystyka Hicks John Richard (ur.

John Stuart Mill

Charakterystyka John Stuart Mill urodził sie w 1806roku, zmarł po 67 latach.

Angielscy pejzażyści - Thomas Gainsborough, William Turner, John Constable i inni

Poszukiwanie prawdy Kilkanaście kilometrów od rodzinnej miejscowości Gainsborougha, w wiosce East Bergholt w hrabstwie Suffolk, w roku 1776 przyszedł na świat John Constable.

ROSS Sir John

Ostatnią podróż arktyczną odbył w 1850-51 w poszukiwaniu Sir Johna Franklina (zob.

John Keats

Jerzy Pietrkiewicz JOHN KEATS 1818 Endymion; Izabella 1819 Hyperion; La Belle Dame sans Merci; Wigilia świętej Agnieszki; Oda do słowika; Oda do greckiej urny; Oda do jesieni; Lamia; Upadek Hyperiona

Architektura neoklasyczna - Robert Adam, John Nash, John Soane i inni.

John Nash i kierunek „malowniczy" Budowle Johna Nasha (1752-1835), który projektował dla ówczesnego księcia regenta, a późniejszego króla Jerzego IV, są zwykle zaliczane do tak zwanego stylu regencji.

SPEKE John Hanning

(wym. spi:k), 1827-64, Ang. podróżnik i badacz Afryki. Wraz z Sir Richardem Burtonem wyruszyli w 1857 z Zanzibaru w celu odkrycia źródeł Nilu, których poszukiwano daremnie od starożytności. W lutym 1858 odkryli jezioro Tanganika.

Pozostawiwszy chorego Burtona, Speke ruszył sam na północ i dotarł do...

John Ronald Reuel Tolkien (J.R.R. Tolkien)

Mały John uczył się więc języków, doskonalił rysunek i kaligrafię. Wojenna zawierucha Pod koniec studiów John ustatkował się.

John Steinbeck

Wielką radością Steinbecka byli dwaj ich synowie - Thom i John. Pewnego październikowego ranka w roku 1962, John dowiedział się z telewizji, że został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

WIKLIF John

Wyclif, Wycliffe, Wickliffe, Wiclif, Wiclef, Wiklef, ok. 1330-84, ang. reformator relig., profesor teologii i filozofii w Oxfordzie. Odrzucił hierarchiczną budowę kościoła i papiestwa, uznał Biblię za jedyne źródło objawienia, twierdził, że usługi kościoła nie są potrzebne do zyskania stanu łaski;...

Przestaw teorie rządu ograniczonego i umowy społecznej Johna Lockea

  John Locke w swym klasycznym dziele zatytułowanym „Dwa traktaty o rządzie” przedstawił teorię rządu ograniczonego.

John Knox

Ogromny wpływ na przebieg i charakter reformacji w Szkocji wywarł zagorzały zwolennik Kalwina - John Knox, który wskutek swej działalności popadł w konflikt z monarchami trzech narodów. Rozczarowany rezultatami reformy, John Knox zmarł w 1572 roku.

BACON, Baconthorpe, Baconius JOHN OCarm

ur. ok. 1280 lub 1290 w hrabstwie Norfolk (Anglia), zm. ok. 1348 w Londynie, Teolog i filozof. W młodym wieku wstąpił do zak. w Blakeney (Snifterley, hrabstwo Norfolk); studiował teologię w Oksfordzie oraz w Paryżu, gdzie 1322-23 uzyskał stopień mgra artium; nast. przez ok. 2 lata wykładał w studium zak...

BAILLIE JOHN

In Memoriam John B. Klinefelter, The Theology of John B.

BALL JOHN ks.

zm. 15 VII 1381 w Saint Albans (Anglia), Ang. kaznodzieja ludowy. B. głosił w Colchester i okolicy idee J. Wiklifa; uczył też, że kto nie urodził się z prawego łoża, jest niezdolny do zbawienia; krytykował niegodne życie kleru.

Ogromną popularność wśród niższych klas zdobył głoszeniem idei...

BARCLAY JOHN

ur. 28 1 1582 w Pont-à-Mousson (Francja), zm. 15 VIII 1621 w Rzymie, Ang. pisarz tworzący w języku łacińskim.

Syn Szkota i Francuzki, kształcił się u jezuitów w Pont-à--Mousson. Około 1603 przybył do Anglii, gdzie opublikowałEuphormionis Lusinini Satyricon (Lo 1603), skierowane przeciwjezuitom dzieło o...

BARNARDO THOMAS JOHN

ur. 4 VII 1845 w Dublinie, zm. 19 LX 1905 w Surbiton (k. Londynu), Działacz charytatywny;oświatowy.

Pod wpływem nawiązanych w okresie szkolnym kontaktówz -> kwakrami przeszedł 1862 z katolicyzmu na protestantyzm; studiował w Londynie medycynę z zamiarem poświęcenia siępóźniej pracy na placówkach mis. w...

BERNAL JOHN DESMOND

King, Professor John Desmond B. Mackay, John Desmond B.