Jodek potasu

Jodek potasu

Czytaj Dalej

Zatrucie potasem

 Pojawienie się zmian w obrazie ekg zależy nie tylko od ilości potasu, bowiem wysokie stężenie sodu i wapnia zjonizowa-nego może powodować, że obraz ekg będzie prawidłowy mimo dużego stężenia potasu.

DIETA ZE ZMIENIONĄ ZAWARTOŚCIĄ POTASU

Czynnikiem regulującym poziom wydalania potasu z moczem jest dopływ jonów do cewek dystalnych; potas wydala się w tej części nefronu drogą wymiany z jonem sodowym. W hipokaliemii podajemy dietę bogatą w potas: soki warzywne (np.

Potas

Potas. Hipokaliemia (niedobór potasu) nie występuje jednak przy prawidłowym żywieniu, gdyż spożywanie większych ilości mleka i   maślanki, warzyw i owoców bogatych w potas zapobiega jej występowaniu.

Potas

Obniżenie stężenia potasu w surowicy nosi nazwę hipoka-liemii, podwyższenie —»• hiperkałiemii. Stężenie potasu jest regulowane hormonalnie przez aldo-steronideoksykortykosteron.

Sód, chlor, potas

Jeżeli straty sodu są duże, potas może opuszczać komórki w celu kompensacji ciśnienia osmotycznego. Z kolei zapotrzebowanie na potas zależy od tempa wzrostu oraz strat tego pierwiastka z wydzielinami.

Wydalanie potasu

W ramieniu grubym wstępującym pętli Henlego potas jest zwrotnie wchłonięty, przez co stężenie jego w dalszej cewce krętej jest niskie. W rdzeniowym odcinku cewki zbiorczej potas jest reabsorbowany.