jezioro Wigry

Na jeziorze liczne wyspy zajmujące powie­rzchnię około 70 ha. Przez cieśniny i stru­myki Wigry łączą się z 16 innym jeziorami. Przez jezioro przepływa Czarna Hańcza, do pn.

Dolina pięciu jezior

Przez dolinę przechodzą szlaki: czerwony Szlak Solny (z Kołobrzegu do Czaplinka), niebieski (z Połczyna Zdroju do Czaplinka) oraz niebieska ścieżka rowerowa „Dolina Pięciu Jezior" (pętla wokół Czaplinka).

Co to są sztuczne jeziora?

Zbudowane przez człowieka zbiorniki mogą być różnej wiel­kości, a największe z nich to Jezioro Nassera, powstałe w wyniku zatamowania Nilu na granicy Egiptu i Sudanu, oraz jezioro Mead na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

Jezioro Gardno

Jezioro przybrzeżne o pow. część jeziora udostępniono dla surfingu. do jeziora objęte są ochroną częściową.

DYSTROFICZNE JEZIORO

Wskutek gromadzenia się humusu woda ulega zakwaszeniu, co zaburza funkcjonowanie jeziora i powoduje zmiany biocenozy. Jezioro wypłyca się, zarasta i przekształca się w torfowisko wysokie.

Co to są jeziora wulkaniczne?

Czasami potoki lawowe odcinają część doliny wraz ze znajdującą się w niej wodą tworząc nowe zbiorniki wodne, takie jak na przykład jezioro Kiwu w Rowie Środkowoafrykańskim, na grani­cy Zairu i Rwandy. Jednak po odcięciu ich przez potok lawy, Kiwu odprowadza wodę rzeką Ruzizi do jeziora Tanganika.

Czym jest jezioro wapienne?

Na terenach zbudowanych z wapieni możliwe jest powstanie jezior pod powierzchnią ziemi.

JEZIORO BODEŃSKIE, powieść S. Dygata

JEZIORO BODEŃSKIE, powieść S. Napisana w pierwszej osobie jako wspomnienie o pobycie w obozie internowanych cudzoziemców zorganizowanym przez Niemców w latach wojny w Konstancy nad Jeziorem Bodeńskim.

Zbiorniki retencyjne i jeziora zaporowe

Ich zadanie polega na spiętrzaniu i magazynowaniu w sztucznym jeziorze nagle rosnących mas wody. Znajdują się one w podobnej sytuacji, jak oligotro-ficzne jeziora górskie.

Grodzisko nad Jeziorem Czajczym

U stóp grodziska, częściowo zanurzony w wodach jeziora leży głaz polodowcowy o obwodzie 8,1 m i wysokości 1,1 m nad poziom wody, zwany „Wydrzym Głazem" pomnik przy­rody.

OLIGOTROFICZNE JEZIORO

Jezioro głębokie z czystą, przezroczystą wodą, dobrze natlenioną, słabo zarośnięte, z nielicznym planktonem, ubogie w sole mineralne. Ten typ reprezentują przede wszystkim jeziora wysokogórskie.

Brazylia - Rzeki i jeziora

Liczne jeziora (gł.

Parki narodowe w Azji południowo-zachodniej - Jezioro Uromieh, Park Narodowy Asir

Połowa z nich poło­żona jest na terytorium Iranu, między innymi są to mokradła Parku Narodowego Jezioro Uromieh -siedlisko flamingów, pelikanów i kozarek.

Jeziora, rzeki i strumienie

Karp - ryba popularna na wigilijnym stole - występuje powszech­nie w stawach i jeziorach o cieplej wodzie i bujnej roślinności.

Z TAMTEJ STRONY JEZIORA

Z tamtej strony jeziora Stoi lipka zielona, A na tej lipie, a na tej zielonej, Trzej ptaszkowie siadąją.

Jezioro Maltańskie

części jeziora trybuny, hangary, wieża startowa oraz kemping.

jezioro Kociołek

Jezioro oraz jego otoczenie stanowi rezerwat.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Wrażenie turkusowej barwy wody powoduje biel kredowych skał wyścielającą misę jeziorną. 25 m nad jeziorem — punkt widokowy, do którego prowadzi niebieski szlak.

Rzeki, jeziora, lodowce

Mamry karowe - powstałe wskutek wyorania przez lodowce misy jeziornej w skalnym podłożu w górach np.

Jezioro, staw

Często obrazowo interpretowane jako otwarte yoko ziemi. Niejednokrotnie rozumiane jako miejsce pobytu istot podziemnych, wróżek, nimf, wodników itd., które kuszą człowieka, by go wciągnąć do swego królestwa. W symbolice snów często obraz pierwiastka żeńskiego lub...