Wody stojące - Jeziora

Do znanych jezior tego typu należą jeziora w Afryce Wschodniej, na przykład jezioro Tanganika. Jeziora śródleśne i bagienne stanowią więc szczególny typ jezior i nie należy ich utożsamiać z jeziorami zakwaszonymi przez kwaśne deszcze.

Wody stojące - Słone jeziora śródlądowe

Stanowi ono pozostałość po znacznie większym jeziorze stepowym, a koncentracja soli jest w nim tak duża, że zostało zaliczone do kategorii jezior o podwyższonej zawartości soli.

Z wody na ląd - Zalądowienie jezior

Można ją odczytać z osadów dennych, ułożonych warstwa na warstwie i kryjących pyłki roślin kwiatowych i inne pochodzące spoza jezior świadectwa życia w różnych okresach. W osadach jezior (i oczywiście także w osadach płytkich mórz) znajdują się skamieliny - najciekawsze dokumenty dawnego życia na Ziemi.

Zbiorniki retencyjne i jeziora zaporowe

Ich zadanie polega na spiętrzaniu i magazynowaniu w sztucznym jeziorze nagle rosnących mas wody. Znajdują się one w podobnej sytuacji, jak oligotro-ficzne jeziora górskie.

JEZIORO

Kraj tysiąca jezior Pojezierze Fińskie, część Pojezierza Bałtyckiego w płd. Poeci jezior, Szkoła jezior, ang. : Coleridge'a, Southeya i Wordswortha, którzy mieszkali w pobliżu Jezior Angielskich (ang.

Angielscy Poeci Jezior - William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge

Wymyśliliśmy sobie, że wody jeziora wyrzuciły nasiona na brzeg i w ten sposób powstała ta mała kolonia. Inni pisarze W tym samym okresie co Wordsworth i Coleridge tworzyli pisarze tacy jak William Hazlitt (1778-1830) i Thomas De Quincey (1785-1859), którzy wiele zawdzięczali Poetom Jezior.

Z TAMTEJ STRONY JEZIORA

Z tamtej strony jeziora Stoi lipka zielona, A na tej lipie, a na tej zielonej, Trzej ptaszkowie siadąją.

Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Naser u władzy w Egipcie

W lipcu 1956 roku Naser nieoczekiwanie znacjonalizował Kanał Sueski, będący dotąd spółką akcyjną, udziały w której posiadały tysiące akcjonariuszy na Zachodzie, głównie we Francji i w W.

Jezioro, staw

Często obrazowo interpretowane jako otwarte yoko ziemi. Niejednokrotnie rozumiane jako miejsce pobytu istot podziemnych, wróżek, nimf, wodników itd., które kuszą człowieka, by go wciągnąć do swego królestwa. W symbolice snów często obraz pierwiastka żeńskiego lub...

Eutrofizacja jezior

Strefy jezior: -Litoral- w naszych jeziorach z reguły porośnięty jest roślinnością, stanowi naturalną barierę dla substancji dopływających spoza jeziora.

Rezerwat „Jezioro Hańcza"

Rezerwat wodno-krajobrazowy „Jezioro Hańcza" utworzono w 1963 na 304 ha, dla ochrony najgłębszego jeziora w Polsce. W jeziorze ryby: sieja, sielawa, stynka; gatunki reliktowe np.

jezioro Wigry

Na jeziorze liczne wyspy zajmujące powie­rzchnię około 70 ha. Przez cieśniny i stru­myki Wigry łączą się z 16 innym jeziorami. Przez jezioro przepływa Czarna Hańcza, do pn.

Jezioro Gardno

Jezioro przybrzeżne o pow. część jeziora udostępniono dla surfingu. do jeziora objęte są ochroną częściową.

Jezioro Maltańskie

części jeziora trybuny, hangary, wieża startowa oraz kemping.

jezioro Kociołek

Jezioro oraz jego otoczenie stanowi rezerwat.

Dolina pięciu jezior

Przez dolinę przechodzą szlaki: czerwony Szlak Solny (z Kołobrzegu do Czaplinka), niebieski (z Połczyna Zdroju do Czaplinka) oraz niebieska ścieżka rowerowa „Dolina Pięciu Jezior" (pętla wokół Czaplinka).

Jezioro Ostrowiec

część jeziora przepływa rzeka Płociczna. Na jeziorze żeruje bielik i rybołów. w jezioro wcina się duży półwysep. krańcu jeziora miejsce do kąpieli.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Wrażenie turkusowej barwy wody powoduje biel kredowych skał wyścielającą misę jeziorną. 25 m nad jeziorem — punkt widokowy, do którego prowadzi niebieski szlak.

Grodzisko nad Jeziorem Czajczym

U stóp grodziska, częściowo zanurzony w wodach jeziora leży głaz polodowcowy o obwodzie 8,1 m i wysokości 1,1 m nad poziom wody, zwany „Wydrzym Głazem" pomnik przy­rody.

CASTIGLIONE, m. we Włoszech (Lombardia), na płd. od jeziora Garda

Gdzie 5 VIII 1796 Bonaparte rozbił austr. armię Wurmsera. Na pomoc oblężonej przez Francuzów Mantui ruszyła armia austr., posuwając się kilku kolumnami. Bonaparte zdołał pokonać 3 VIII pod Lonato kolumnę Quas-danovicia i zwrócił się ku głównym siłom przeciwnika pod rozkazami Wurmsera. Austriacy...