Jesiony

Do innych gatunków należą na przykład jesion amerykański (Fraxinus americana) ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej, jesion pensylwański (Fraxinus pensylvanica lub inaczej Fraxinus pubescens), a także gatunki z dalekiej Azji, jak na przykład jesion chiński i jesion Spaetha z Japonii.

Jesion mannowy

Uwagi ogólne: Kwiaty jesionu mannowego są wykształcone znacznie bardziej okazale mz wiatropylne kwiaty krajowego jesionu wyniosłego. W jesieni listowie jesionu nie wyróżnia się szczególnie.

Jesion wyniosły

Gatunek pokrewny: Pochodzący z Europy Południowo-Wschodniej jesion wąskolistny (Fra-xinus angustifolia) różni się od poprzedniego gatunku bardzo smukłymi listkami.

Jesion

Dla Greków jesion, a przede wszystkim jego drewno, było symbolem siły i trwałości; niekiedy przypisywano mu także zdolność odpędzania węży.

Jesion wyniosły

Zastosowanie i działanie: Zaparcia; zespół reumatyczny, odwodnienie (przez nerki i jelita), środek przeciwgorączkowy; kora jesionu stosowana była dawniej przeciwko febrze w zastępstwie kory chinowej.

JESION

JESION (Frwcinus excdsior) — drzew'o liściastez rodziny oliwkowa tych ( Oleaceae), występującew lasach, a także w parkach i zadrzewieniach;dorasta do 40 m wysokości, ma silnysystem korzeniowy, pień zwykle prosty; liściezłożone z 7— 11 eJiptyczno-lancetowatych listków.