Jaszczurka zwinka

Jaszczurka zwinka

Czytaj Dalej

Jaszczurka zwinka

Tryb życia: po zimowaniu, które u środkowoeuropejskiej jaszczurki zwinki trwa od października do końca marca lub początku kwietnia, pierwsze pojawiają się młode osobniki, potem samce, a dopiero 2-3 tygodnie później samice.

Jaszczurka zwinka

, rodzina Lacertidae — jaszczurkowate (jaszczurki właściwe).

Łuskoskóre, Jaszczurki

jaszczurki zwinki, ogon, gdy chwyci go atakujący napastnik pęka w ściśle określonych miejscach, zwykle zaraz za kloaką, i wije się jeszcze dłuższą chwilę po oderwaniu.

Wężooczka strojna, jaszczurka wężooka

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae) Wygląd: niepozorna, smukła jaszczurka o grzbiecie oliwkowym, szarobrązowym lub brunatnym.

Jaszczurka perłowa

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)   Wygląd: bardzo duża jaszczurka o silnej, masywnej sylwetce.

Jaszczurka hiszpańska

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae) Wygląd: średniej wielkości jaszczurka o charakterystycznym kształcie głowy, krępym tułowiu, silnych kończynach i długim ogonie.

Jaszczurka trójpręga

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae) Wygląd: Bardzo duża, masywna jaszczurka o szerokiej głowie i bardzo długim ogonie.

Jaszczurka zielona

Pokarm: jaszczurka zielona żywi się głównie większymi owadami, takimi jak chrząszcze, szarańczaki, pasikoniki i świerszcze; zjada również stonogi, mniejsze ślimaki, ptasie jaja i młode osobniki innych gatunków jaszczurek.

Jaszczurka żyworodna

Jaszczurka żyworo- j dna, w odróżnieniu od innych jaszczurek ce- I chuje się słabo rozwiniętym terytorializmem.

Jaszczurka okularowa

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)   Wygląd: stosunkowo smukta jaszczurka o spłaszczonym, nieco wydłużonym tułowiu, długim ogonie i drobnych, ziarnistych łuskach na grzbiecie.

Jaszczurka tyrreńska

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)   Wygląd: duża, bardzo krępa i zmiennie ubarwiona jaszczurka o wydłużonej, w okolicy skroni szerokiej i spiczasto zwężającej się w kierunku pyska głowie, grubej, pofałdowanej szyi, spłaszczonym tułowiu i długim, zgrubiałym u nasady ogonie.

Jaszczurka kaukaska

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)   Wygląd: stosunkowo mata, krótkonoga jaszczurka o malej głowie, wydłużonym tułowiu i średniej długości ogonie oraz dość jednolitym ubarwieniu.

Jaszczurka grecka

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae) Wygląd: duża, smukła jaszczurka o wydłużonej, pofałdowanej szyi i długiej głowie.

Jaszczurka skalna

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)   Wygląd: średniej wielkości jaszczurka o smukłym, lekko spłaszczonym tułowiu, wydłużonej, płaskiej głowie i długim ogonie.

Jaszczurka chorwacka

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)   Wygląd: mata, bardzo smukła jaszczurka o płaskiej, tępo zakończonej głowie i długim, silnym ogonie wyciągniętym na końcu w delikatny szpic.

Jaszczurka dalmatyńska

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae) Wygląd: smukła, długonoga jaszczurka o bardzo płaskiej, rozszerzonej w okolicy policzków głowie, stosunkowo spiczastym pysku i bardzo długim ogonie zakończonym cienkim, delikatnym szpicem.

Jaszczurka ostropyska

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae) Wygląd: smukła, średniej wielkości jaszczurka o wydłużonej, bardzo płaskiej i os-tropyskiej głowie, szerokiej szyi i spłaszczonym tułowiu.

Jaszczurka iberyjska

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae) Wygląd: średniej wielkości, płasko- i szero-kogłowa jaszczurka o lekko spłaszczonym tułowiu i długim ogonie.

Jaszczurki

Jaszczurki są ogromnie zróżnico­wane pod względem wielkości ciała i wyglądu, jednakże większość z nich prezentuje zasadnicze, typowe dla jaszczurek, cechy pokroju ciała. W szczęce jaszczurek znajdu­je się wiele ostrych zębów i nawet małe jaszczurki schwytane w rękę próbują bronić się gryzieniem.

Jaszczurka (gwiazdozbiór)

Jaszczurka znajduje się prawie całkowicie w obrębie Drogi Mlecznej i zawiera kilka otwartych gromad gwiazd, które można obserwować nawet przez małe lunety.